O acțiune demnă de sprijinul clujenilor va fi organizată la finalul lunii aprilie și începutul lunii mai. Un ONG clujean, care se ocupă cu programe de sterilizare a câinilor și a pisicilor este în căutare de voluntari.
Primarul Clujului, Emil Boc, a făcut luni o vizită la Parcul Armătura, proiectul pe care îl încadrează la „Clujul Verde” și nu a descoperit nereguli.
Un clujean a căzut într-o groapă săpată în jurul unor pubele de gunoi îngropate. Lucrarea nu a fost finalizată, iar pe margine a rămas un șanț, ce va trebui acoperit, dar care a fost suficient ca cineva să cadă cu piciorul în el.
Emil Boc a vizitat numai cu apropiații modul in care decurge Placarea cu granit a Platoului Sălii Sporturilor din Cluj-Napoca. Edilul este mulțumit ca nu mai este noroi.
Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, este de acord ca Supercom să crească prețurile de colectare a deșeurilor, la numai 3 luni de la preluarea contractului.
Un bărbat din Turda îi acuză pe polițiștii locali de abuz, după ce l-au amendat pentru că a aruncat cartonul în tomberonul cu plastic și sticlă.
Târgul de haine ReClothing revine la Iulius Mall Cluj. Astfel, în perioada 23 - 26 martie 2023, peste 1.000 de articole vestimentare, în stare excelentă, vor fi disponibile în zona H&M și își așteaptă noii proprietari.
Un incident a avut loc ieri la Şcoala Gimnazială Ion Creangă din Cluj-Napoca, unde elevii au susținut proba scrisă a simulării Evaluării Naționale la matematică.
Primarul Emil Boc i-a înnebunit pe clujeni cu tot felul de comparații, în care spunea că la Cluj-Napoca avem parte de aceeași calitate a vieții ca la Viena sau Muchen.
Firma de gunoi Supercom a fost aspru amendată de Agenția pentru Protecția Mediului Hunedoara, după o poluare cu levigat.
Un clujean dependent de jocuri de noroc a povestit drama prin care a trecut, descriind public episoade dureroase și viața lui de parior.
La CMID – centrul de management integrat al deșeurilor de lângă Pata Rât s-a ajuns să se arunce saltele, lăzi de bere și cauciucuri. După cum a fost proiectat, la CMID ar trebui să se arunce numai deșeuri nereciclabile, restul trebuind să fie sortat și re
Vasile Ernu, scriitor român, eseist și comentator politic, trage un semnal de alarmă în privința cazului disperat al Casei Tranzit, care nu mai are bani să se întrețină.
Într-o înregistrare bombă, Neluțu Varga, unul dintre oamenii din ”Noul Grup de la Cluj” explică cum este controlată justiția și arată spre Laura Codruța Koveși, pe care o acuză că dădea ordine magistraților noaptea.
Compania Supercom a pus mâna pe contractul de salubritate de pe tot județul Cluj și s-a angajat că va colecta selectiv cu mașini speciale.
O vloggeriță a venit în vizită la Cluj, s-a declarat vrăjită de oraș, dar a spus că nu ar vrea să locuiască aici.
Mulți clujeni au cerut dispensere de punguțe pentru excrementele animalelor, dar se pare că nu le folosesc cum se cuvine.
Milionarul Ștefan Berciu, patronul SDC Imobiliare solicită falimentul firmei Realtopfarma, dezvoltatorul Transilvania Smart City, societate controlată de Elena Udrea.
Tinerii din Feleacu sunt acuzați că merg la pădure și lasă după ei mormane de gunoi. Oamenii cer pubele în zonele de pădure, iar o asociație propune educație.
Primăria Cluj-Napoca a amplasat pubele de gunoi, chiar sub placheta omagială din Piața Ștefan cel Mare, dedicată marelui om politic Alexandru Vaida Voevod, cu o contribuție deosebit de importantă la înfăptuirea Unirii Transilvaniei cu România.
Dacina Crasnanic și Traian Alexandru nu s-au cunoscut niciodată până când rezultatele ADN nu au demonstrat că sunt frate și soră.
Dacina Crasnanic și Traian Alexandru au aflat, la 50 de ani, că sunt frați gemeni, după ce ambii și-au făcut teste ADN. Cei doi români au fost despărțiți la naștere și adoptați de familii diferite.
Un activist din Buzău, cu 100.000 de urmăritori pe Youtube, a fost implicat într-un scandal enorm la Cluj-Napoca, pe tema salubrizării din comunitatea de romi de la Pata Rât și a faptului că oamenii trăiesc în condiții insalubre.
Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, anunța o linie telefonică unde poate fi reclamă bătaia de joc a Supercom, dar, culmea, la aceste telefoane nu răspunde nimeni.
O femeie din Cluj a postat pe Reddit un anunţ pentru a căuta „cel mai urât mirositor gunoi”. Aceasta a oferit şi bani celui care o va ajuta să găsească gunoiul pentru a se răzbuna „pe cineva care de câteva luni de zile îi tot face viața un calvar”.
Compania Supercom, care are monopol pe județul Cluj, a cerut deja majorarea tarifelor la gunoi, în două comune, de la 7 lei la 29 de lei. În plus, oamenii din cele două comune spun că pe facturi apare gunoi cântărit, dar compania nu face acest lucru.
Firma de salubritate Supercom nu ridică acum gunoiul pentru că este drumul este înzăpezit.
Iulia Albu a analizat vestimentația purtată de Anda Adam și soțul său. Criticului de modă i-a desființat pe cei doi.
Clujenii sunt foarte nemulțumiți de faptul că nu se colectează bine gunoaiele menajere și mulți nu știu care este cauza.
Nici nu a preluat bine salubrizarea orașului că firma Supercom, cu care sunt probleme în toată țara, nu se grăbește să adune gunoaiele.