Locatarii unui bloc au solicitat intervenția pompierilor după ce în clădire au sesizat miros de fum, ulterior dovedindu-se că provenea de la o oală uitată pe aragazul aprins de o femeie în vârstă de 67 de ani.
„Ninge abundent pe Transfăgărășan”, au anunțat marți, 4 octombrie, reprezentanții DRDP Brașov (Direcția Regională de Drumuri și Poduri Brasov) pe pagina lor de Facebook.
O româncă a fost condamnată, în Italia, la 10 ani şi opt luni de detenţie pentru o faptă revoltătoare: timp de trei ani, ea şi-a silit două fiice, minore, să se prostitueze.
Virgil Popescu, ministrul Energiei, spune că această iarnă va trebui să vină cu raţionalizare.
Liderul cecen Ramzan Kadîrov a anunţat, luni, că îşi trimite trei dintre fiii săi, adolescenţi, să lupte în Ucraina.
Un aparat electronic unde se plătesc taxele şi facturile aflat chiar în curtea Poliţiei Rutiere şi a Serviciului de Paşapoarte, a fost spart.
Luni dimineața, sub coordonarea unui procuror al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Crimă Organizată și Terorism, au avut loc mai multe descinderi la o serie de adrese aparținând SC NIS Petrol, în București și Timișoara.
Cu câteva zile înainte de arestarea sa din 29 septembrie, muzicianul iranian Shervin Hajipour, 25 de ani, a postat pe Instagram o melodie tulburătoare în care descrie situația actuală din Iran, cauzată de moartea tinerei Mahsa Amini în timp ce se afla în
La sfârșitul lunii septembrie, autoritățile din Republica Moldova au anunțat că întăresc controlul la frontieră din cauza creșterii fluxului de persoane care intră din Rusia.
Mai mulți polițiști locali vor patrula pe trotinete electrice. Autoritățile locale cred că, motorizați, vor ajunge mai repede la cazuri. Trotinetele au fost alese pentru că sunt mult mai ieftine decât mașinile.
O nouă înregistrare venită din Rusia arată un convoi care transportă echipamente pentru forțele nucleare ale Rusiei, mișcare ce ar putea fi un „semnal către Occident”, a susținut un specialist în informații militare.
E.ON Energie România atrage atenţia asupra unor mesaje false, transmise via Whatsapp/SMS în numele companiei, prin care oamenii sunt anunțați să meargă la magazine și să depună cereri, până la 1 octombrie, pentru a beneficia de schema de sprijin.
Vladimir Putin este mare iubitor al produselor de lux din Occident, la fel ca toți dictatorii lumii.
Florin Zalomir, jandarm și fost campion la scrimă, a fost găsit împușcat, în această dimineață, în casa lui din Otopeni.
Un bărbat în vârstă de 41 de ani a fost găsit împușcat, luni, 3 octombrie, în Otopeni.
Caz halucinant în Bacău! Mai mulţi comercianţi de struguri nu s-au înţeles în fixarea aceluiaşi preţ la fructe, iar scandalul a degenerat.
Mai multe școli vor scurta orele de cursuri pentru a se face economie la gaze și la electricitate.
Caz tragic în județul Arad! Un copil de doar 6 ani, dispărut duminică seară, a fost găsit decedat în albia unui râu din apropiere.
Un bărbat care a fost agresiv cu iubita sa este primul român căruia i se va monta un dispozitiv de supraveghere electronică, transmite Poliția Capitalei.
Președintele PSD Marcel Ciolacu a fost întrebat cine va prelua Ministerul Educației și răspunsul a fost unul șocant.
Nouă garnituri de tren au fost oprite de la funcţionare de Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC).
Doi indivizi, cu vârste de 28 și 30 de ani, au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, fiind cercetați pentru lipsire de libertate în mod ilegal și supunere la muncă forțată.
Un medic român s-a sinucis, joi, 29 septembrie, aruncându-se de pe un bloc din Pantelimon, în zona Mega Mall.
Un convoi de vehicule în care se aflau civili ucraineni a fost lovit în timpul unui atac cu rachetă efectuat de forţele ruse, vineri, în apropierea oraşului Zaporojie, din sudul Ucrainei, anunță guvernatorul regional Oleksandr Staruh.
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a avizat mai multe propuneri ale comisiei pastorale, monahale și sociale privind Spovedania şi duhovnicia, în contextul acuzațiilor de agresiune sexuală la adresa preotului Visarion Alexa.
Ministerul Mediului a anunţat, joi, 29 septembrie, că situaţia hidrologică a revenit la normal pe întreg sectorul românesc al Dunării.
Caz șocant în SUA, o femeie a călcat intenționat cu maşina un bărbat, deoarece credea că acesta încerca să omoare o pisică.
Un român a fost atât de supărat că l-a părăsit soţia după 30 de ani de căsnicie, încât a spart 27 de farmacii din Belgia.
Portretul regelui Charles al III-lea, care va figura pe viitoarele monede cu efigia lui, a fost dezvăluit vineri, 30 septembrie, de monetăria britanică, Royal Mint.
Ministrul Educației și-a dat demisia, după scandalul plagiatului.