Simona Halep s-a calificat în semifinalele de la US Open, după o partidă maraton: Ploaia m-a salvat

Simona Halep a reușit, cu greu, să se califice în semifinalele turneului US Open, după o partidă maraton în fața Victoriei Azarenka.

Numărul 2 mondial a reușit să își învingă adversara după un meci de 2 ore și 42 minute, cu scorul 6-3, 4-6, 6-4.

În primul set, românca a dominat terenul, apoi și-a cam pierdut din elan, însă întreruperea partidei din cauza ploii a salvat-o, după cum recunoaște chiar ea.

A fost un meci fantastic. Ea a jucat foarte bine. În primul set am jucat cel mai bun tenis al meu și știam că o să câștig, dar știam și că ea e foarte puternică și nu cedează niciodată. După primul set am fost puțin cam în spatele liniei, ceea ce nu a fost foarte bine, iar ea a început să mă domine pe teren.[...]Întreruperea din cauza ploii a fost perfectă pentru mine. Este incredibil că am avut parte de o a doua șansă”, a spus Halep la finalul partidei.

Acesta este cel mai bun rezultat din cariera sportivei la US Open, iar în următoarea etapă o va întâlni pe Flavia Pennetta, ocupanta locului 26 în clasamentul WTA.