banner-castane 160-600_4.jpg

Sport

Huliganii de la „U” şi CFR....aceeaşi MIZERIE! - editorial de Emanuel Ungureanu

  



Am fost ieri să văd „pe viu” meciul CFR-„U”, pentru că îmi place fotbalul.


Nu m-am dus să văd „dacă îşi dau în cap aştia iarăşi” ....

Nu am fost curios să văd cum vor veni să umilească „4000” de suporteri ai lui „U” prin volumul înjurăturilor în fundal de „Gaudeamus”, mica dar atat de divizata, galerie CFR, susţinută de imnurile date la maxim în boxe.
Nu am venit să văd cum plătitorii de abonamente de la CFR şi-au vandut din nou locurile de pe abonament, astfel şi altfel, galeria lui „U”, a ajuns să „erupă” în tribuna unde, de-obicei se auzeau, cel mult oftaturi....
Nu am fost să văd dacă CFR, echipa care a bătut Manchester United, se simte bine că-i maiarde o mamă de bătaie”, „Cenuşăresei” fotbalului clujean, care, deşi este curtată şi lăudată de toată lumea, mai ales datorită „zestrei”( suporterii), nu vrea să o ia nimeni cu bani, de nevastă....

Dar de „violat”, mai ales financiar au „violat-o” destui....

Nu aş fi vrut să aud sudalme la adresa uneia dintre echipe chiar la masa presei venite din partea unor jurnalişti „deontologi” care pot să iubească, în felul acesta sălbatic, o echipă de fotbal, mai mult decat pe cea care le-a dat viaţă...

În loc de fotbal şi pe langă ce-am spus că nu am vrut să văd, iată ce-am văzut....
Nici nu începuse bine partida şi 20 de huligani din tribuna „vandută” de „(a)îmbunaţii ” CFR, galeriei „U”, au început să urle dement către sectorul VIP unde se aflau majoritatea soţiilor jucătorilor şi copiii acestora, trimiţandu-i „in corpore”, foarte aproape de origini....

Mă uitam la figurile desfigurate de ură ale huliganilor şi mă întrebam nu de unde provine, ci cum putem să-i ajutăm să scape de ea....

M-am consolat cu gandul că nu cunoşteam niciunul dintre „giboni”, dar imaginile surprinse de un cameraman, mi-au demonstrat mai tarziu că pe unul dintre ei, îl cunoscusem la frac, organizand gale caritabile pentru amăraţi....
Am fost distrus.

Mi-am dat seama că de foarte mulţi ani, nu mai contează ce se întamplă pe dreptunghiul verde atunci cand joacă U cu CFR.
Meciul s-a mutat în stradă sau în tribune, în titlurile din presa locală care în prea multe cazuri incită la violenţă.
Nu mai contează de prea mult timp, fotbalul ca spectacol, suporterii adevăraţi şi imnurile lor suculente.
A venit în oraşul nostru de pe Someş, „Circul” cu huliganii giboni”şi, din păcate, nu vrea să mai plece .....
Am mulţi prieteni fani ai lui „U” sau CFR dar niciunul nu ar fi în stare să scuipe pe cineva sau să îmbrancească un copil, să lovească cu cărămida în cap un jandarm sau să ardă sfidător steagul unei ţări sau al echipei adverse.....
În numele lor îmi cer iertare lui Istvan Pásztori-Kupán şi fiului acestuia de 9 ani care trecand printre “maimuţe” au învăţat că acestea fac duş cu ajutorul flegmelor (vezi aici) .
Le cer iertare şi oficialilor de la”U” care au fost agresaţi de către o altă specie de primate care au început să se înmulţească în urbea noastră ca ciupercile după ploaie.

Le transmit scuze şi gibonilor,fiinţe paşnice şi nevinovate care nu atacă omul, îmi pare rău că am asociat bietele fiinţe cu această specie extrem de periculoasă, numită “Huliganus de Someş”.

“Huliganus-ului de Someş” îi transmit un singur lucru. Cluj-Napoca nu este şi nu va fi oraşul tău, nu te vom lăsa o veşnicie să ne agresezi!

Locul tău este la puşcărie, cu sau fără Mitică.

Eu şi foarte mulţi alţii, mult mai mulţi ca voi, vrem să mergem pe stadion pentru că ne place fotbalul!

Normalitatea este aici!


PS. Recomandare!!!!
Nu avem date că specia “Huliganus de Someş” a fost starpită deşi cateva cuiburi ale acestora au fost distruse de autorităţi.
Din această cauză rugămintea suporterilor adevăraţi ai “U” şi “CFR” este ca la meciurile cu grad de risc ridicat de ciocnire cu aceste “primate nevertebrate” , iubitorii adevăraţi ai fotbalului să NU vină la stadion împreună cu copii sau femei!

30-5-2013, 19:27
37 vizualizări
91 comentarii
Cristian1-6-2013, 15:03
Tin cu "U" de o viata, mai sunt si ungur pe deasupra.Nu am sa iti cometez articolul Emanuel pt ca este o parere si de aceea avem libertate de exprimare.Am ramas si eu cu un gust amar in ultima vreme in peluza noastra...si exact cum spunea un alt amic la un meci : "Astia au vazut Universitatile din Cluj in poze tata". Din pacate..."U" este altceva astazi...huligani sau nu , ultrasi sau Vechia Guardia, nu mai conteaza ...spiritul de care se tot vorbeste nu mai este acolo....a murit acum cativa ani....Gaudeamus se canta fara sa se intelega ceea ce este si incotro te indreapta. Iubesc si voi iubi intotdeauna acest club, dar iubesc un simbol si am decis sa ma dezic de peluza dupa ce am vazut in ultimii ani...locul meu nu mai este acolo....spiritul universitar a disparut....si asta doare....Numai "U" !
dyu31-5-2013, 23:07
mai deci gunoaiele sa se abtina.nu mai injurati gunoaielor e doar o parere.
Laszlo Lorand31-5-2013, 18:30
Dau mueee la toti ceferistii de la noi din galerie... sunt suparat pe voi ca mati exclus din galerie taranilor.spanzurativa in special la aia din patriots si juvenes muee cacanarilor
chefere tv31-5-2013, 18:27
Sunt cheferetv si va rog sa ma scuzati ca sunt o crva penala si sunt scoasa ca musca din pzda.adevarul este ca dau limbi la lingaii de la noi din galerie kvskcsrmtc.mai mult imi place cand la orice meci fac oral la toti 200 din galeria noastra. in rest imi place imi place vam pupat pe portofel.
VERITAS1-6-2013, 0:18
Vezi micutzule obsedat sexual pe baza de usor retard,nu te poti abtine cand e vorba de tine in articol.Itzi propun sa-ti pastrzi postarile si daca peste cativa ani vei recunoaste cat ai fost de bou,inseamna ca esti OM in devenire
Mihai31-5-2013, 17:04
Emanuel draga, fotbalul a fost demult distrus de Mitica, Nasu si restul gastii. Ceea ce constati tu sunt consecintele. Haide "U"!
D31-5-2013, 16:32
|A dracului natie mai suntem,noi, romanii...ce ati zice de un Tepes modern care sa civilizeze aceste lighioane cu forta...v-as da eu altceva decat competitii de fotbal la toti tembelii cu vocabular de 100 de cuvinte...ceva ce ar include 12 ore de munca fortata pe zi pana ati cadea obositi si nu ati mai avea vreme de asemenea prostii care transforma aceasta societate a Clujului, candva frumoasa si civilizata, intr-una aratata cu degetul ca permitand unei adunaturi de analfabeti sa isi faca de cap... am vrut democratie, am inteles-o gresit, acum tragem ponoasele...Sa va fie rusine asa-zisilor suporteri, ca va numiti pana la urma oameni!...eu v-as lua pe toti si as construi inca un canal cu voi, numit Tisa- Marea Neagra!
clujean31-5-2013, 18:48
bine punctat !!! BRAVO
Ioan31-5-2013, 14:14
Nu ai cum starpii toti huliganii. Ei vor fi in crestere, nu au scoala, n-au crescut in familii cu bun simt si educatie. Asta e o tara care trebuie parasita pentru ca justitie si legi usturatoare n-o sa fie niciodata !
Jurnalistul facea apel la decenta, asta niciodata n-o sa vezi, poporul asta e format din prea mult "gunoi", deja "mormanele" sunt uriase.
190731-5-2013, 13:25
uite cat isi iubesc uistii echipa
"intrunita azi, 31.05.2013, Comisia de disciplina din cadrul LPF a luat urmatoarele hotarari :

1. FC CFR 1907 Cluj vs. FC Univ. Cluj - incidente spectatori - In baza art. 83.2 lit. d din RD se sanctioneaza clubul FC Univ. Cluj cu penalitate sportiva de 30.000 lei ;"
Kat31-5-2013, 14:26
Stai linistit, suporterii Universitatii sunt dispusi sa plateasca la nevoie, asa cum au demonstrat de atatea ori. Ma intreb, daca ar fi fost invers...
VERITAS1-6-2013, 0:31
Vrei sa faci economii:stai acasa si urlii in fata oglinzii-e gratis+satisfaci si animalu' din tine.Metoda aprobata de Asociatia Huliganilor din Fotbal
issa31-5-2013, 12:00
În legătură cu meciurile dintre U şi CFR, şi modul în care acestea sunt reflectate în presă, vă rog să-mi răspundeţi la acest chestionar! E pentru licenţă şi e important să ştiu ce credeţi voi, suporterii! Mulţumesc anticipat!

http://isondaje.ro/sondaj/273807288/
ioanmihai31-5-2013, 16:45
Am raspuns la sondaj.Tema este interesanta, dar abordarea simplificata prin raportarea la cele 3
surse.Oricum nu media are un impact major asupra atitudinii suporterilor,cu atat mai mult
cea de impact national pentru care este, totusi un eveniment local.
aurel 31-5-2013, 10:44
Sunt FAN " U " Cluj, Am intrat, cu biletul in mana, ffff. greu, in tribuna 2 nu nu agreez violenta de orice fel si pa fanii fanatiici ( UNUL LANGA MINE ERA BAUT ) au strigat ceva impotriva ungurilor, in numele "U " iistilor adevarati cer scuze ungurilor, mai ales ca, culmea golul nostru l-a dat un.....ungur

Politistii cu scuturi nu au intimidat fanii U dimpotriva, au incitatat si enervat lumea.Oare pentru asta le platim salariile

Universitatile din ClujN au mii de cadre didactice, sunt prea multi si slabi profesional, absolventii daca prind un loc de vanzatoare sau la pe banda la "NOKIIA "= laaltii care vor veni, >Categoria favorizarta de PROF au salarii inacceptabile de mari, si excursii curente in strainatate, cica la Conferinte,,fff.costisitoare.Nu inteleg de UNul ca Marga avea cca. 35.000 lei pe luna....
" U " trebuie sprijinita si de catre toate UNIVERSITATILE din ClujN.....
un trecator31-5-2013, 13:50
Teoretic suna bine, dar precum stim cu totii.....
Societatea Comerciala FC "U" Cluj S.A. este o intreprindere privata, ar fi culmea sa fie sprijinita o firma (orice firma!!!) din banii oricarei institutii bugetare, ar insemna deturnare de fonduri pentru crearea de profit unor investitori privati.
Am si eu o "butica", oare UBB, UTC, D.Cantemir, UMF, USAMV, etc. mi-ar da si mie bani? Oare as merita daca managementul meu e jalnic?
E exact aceeasi situatie!!!
Geo31-5-2013, 10:42
Asa cum sunt U-istii huligani, asa esti s tu jurnalist, adica deloc!
yo31-5-2013, 10:23
dute mai moldovene acasa in moldova si sfatuiesteti moldovenii tai sa nu -simaii violeze copii si mamele!
Diana31-5-2013, 13:11
frumoasa gramatica, prietene!
sobo andante31-5-2013, 10:18
Cum isi scoate andante *prezervativul? Trage o besina. Somn usor boschetarule.
rin31-5-2013, 10:06
bravo esti o mamuta(gorila)civilizata in jungla din congo autorule!
cipriotu31-5-2013, 9:46
Mama ei de NORMALITATE ! Oare asta e TOT ce a-ti inteles din acest articol ? Eu am vazut in acest articol niste semnale de avertizare despre directia gresita in care se indreapta suporterul CLUJEAN . Intr-o lume normala , la un astfel de meci , stadionul ar fi fost plin de suporteri , indiferent de echipa pe care ar fi sustinut-o , ar fi fost intradevar o sarbatoare pentru acest mandru oras ! Dar atmosfera sinistra din zilele premergatoare meciului , din ziua si timpul meciului , o atmosfera de razboi de gherila , face lumea normala sa stea in fata televizorului . RUSINE SA VA FIE CELOR CARE PROMOVATI VIOLENTA , INDIFERENT DE MOTIVELE CARE CREDETI CA AR STA LA BAZA EI !
dute_U31-5-2013, 9:32
In anii 70-80 mergeau cot la cot oamenii la meciurile ambelor echipe, indiferent in ce divizie jucau, si sustineau echipele, b-a fost ura intre galerii, bu erau doua specii diferite de suporteri. Noi ca juniorii CFR-lui mergeam si sustineam U la meciurile cu Craiova, Steaua, Dinamo si alte echipe mai bune decit U, din iubire fata de orasul nostru, si din respect fata de jucatorii din echipa Nationala, ca Oblemencu,Balaci, Dudu, Lucescu,Camataru si altii, si nu-i injuram cind ne dadea gol ci am aplaudat. Pe merit primea galeria U trofeul fair-play. Asta-i diferenta trecut si prezent. Multi veniti de peste munti, copii nascuti si crescutiin democratie, habar n-au ce inseamna maniera, cultura etica. Cum ar trebuii sa se compoarte.
clujean31-5-2013, 9:27
UNDE ESTI TU TEPES DOAMNE !! CA MULT ARE NEVOIE TARA ASTA DE TINE!!!!!!!!!
alex buiuc31-5-2013, 9:10
Ce te poti astepta de la un tampit de moldovean? E nascut in Suceava ,venit in Cluj sa aiba si el ce manca. Nu conteaza mana care il hraneste, Pt el conteaza doar sa aiba matul plin. Umple-i matul de fomist tovarase militian Muresan. S*** pula de fraier
Diana31-5-2013, 12:52
Prost esti ma..
alex31-5-2013, 13:40
du-te tu fraiera si s*** ceva tare ,lasa fotbalul pt altii.esti platita si tu de securistul din deal? sau doar i-o s*** din cand in cand?
gogu31-5-2013, 9:04
Cretinul asta de Ungureanu este un securist imputit infiltrat in presa ! Scrie doar la comanda lui Muresan . un pupincurist ordinar, venit in Cluj calare pe acceleratul Iasi- Timisoara ! Sarma proasta ,sluga la militieni.
Vlad31-5-2013, 8:51
Un articol de doi lei, cu ce esti tu mai bun ziarist de 2 bani? Crezi ca le stii pe toate? Nici nu stii ce a fost la meci, desi te lauzi ca ai fost pe stadion.
Tot timpul tindeti sa puneti "ecomacsii" in lumina de victime, iar pe noi, cei care sustinem pe U drept huligani, nu conteaza ca ne-au tinut 2 ore pana sa intram ca pe niste caini, nu conteaza ca dupa meci stateau franarii langa garduri, cate 1 exponent la 40-50 de m si isi etalau rusinea visinie provocator, iar mai jos putin erau cativa janradmi dornici sa urce in duba pe cei care ii agreseaza verbal sau chiar fizic. Adica asta nu se numeste provocare? Nu vezi U istii sa se plimbe prin galeria "vulturilor VISINI" pentru ca noi mergem pentru U acolo.
Nu conteaza ca acum un an si-au batut joc de noi prin pretul la bilete sa venim cat mai putini, ca au facut ilegalitati si acu 2 ani si anul aceste punand numele pe bilet, astea sunt doar aspecte, asa ca ce scrieti voi, ziaristi de 2 bani, nu conteaza
Pt ca domnule care sctii acest articol, demonstrezi ca tu prin caracerul tau nu ajungi nici la 0
HAIDE U
Andante31-5-2013, 9:24
Imbecililor de voi nu ar trebui sa isi bata nimeni joc ,voi ar trebui sa fiti exterminati ,expulzati in spatiu fara costumE de protectie ! Voi sunteti scursura societatii ,voi sunteti cersetorii si rusinea Clujului ! Nemernici viitori infractori si ratati ! RUSINEA CLUJULUI SUNTETI MA !
u cluj31-5-2013, 11:35
@Andante Ti-am citit cu mare interes comentariile. Era unu' in Germania, pe la mijlocul anilor '20, un caporal cu mustacioara.. Cred ca te tragi din el. Si vezi ca la Borsa se construieste acum un pavilion nou. Fugi repede, sa mai prinzi un loc...
U31-5-2013, 8:28
Cu articolul asta te propunem pt premiul Pulitza!!!.
alin31-5-2013, 8:43
Dar sa jure ca nu mai scrie niciodata ! :)))))))
gogu31-5-2013, 8:21
Ungurenule, primata sau ,,gibon " a fost taica-tu cand a putut face un copil cu ,,aceeasi mizerie" ,adica ma-ta. Moldovene ,sa stii ca pe noi nu ne prostesti ,,,jurnalist" de c**** care scrii la comanda din deal.Apropo cat mai e tariful acum? Se plateste la mesajul pe care il transmiti sau dupa numarul de cuvinte? Hai sictir ! Pacat ca nu ai scris inainte de meci ca ma slobozeam pe fata ta in tribuna.
Andante31-5-2013, 9:28
Mars ma inapoi in grota de unde ai venit ! Puti si tu si celelalte primate pseudo-universitare care au postat aici ! Sunteti o infectie ma ! Sunteti plini de puroi si va tarati in sec XXI prin canalele societatii ! Hai jet ! desfintare usoara !
ma ta31-5-2013, 10:15
Sluga
sdfdsf31-5-2013, 8:08
Eu nu inteleg o chestiune si poate jegosii care merg la meciuri si mananca seminte pot sa-mi dea un raspuns :

Cum sa urlii si sa te bati pentru niste echipe care fac profit altora?!?! Sa dai bani pe bilete pentru o nulitate. E ca si cum magazinul meu ar avea suporteri si m-ar incuraja de pe margine cand fac profit :))



Andante31-5-2013, 9:31
De urlat urlati voi ma ! Fiindca numai asta stiti sa faceti ! Sa urlati, sa scuipati ,sa injurati, sa dezonorati specia umana si in general toate speciile care exista pe pamantul asta ! Sunteti degeaba ma ! Puroiul societatii asta sunteti voi ma ! Rebuturi !
Dan31-5-2013, 7:47
Dupa ce am citit comentariile, concluzia mea este : "huliganii U si CFR ... aceeasi mizerie"
issa30-5-2013, 23:09
În legătură cu meciurile dintre U şi CFR, şi modul în care acestea sunt reflectate în presă, vă rog să-mi răspundeţi la acest chestionar! E pentru licenţă şi e important să ştiu ce credeţi voi, suporterii! Mulţumesc anticipat!

http://isondaje.ro/sondaj/273807288/
Ovidiu31-5-2013, 1:40
In caz ca linkul anterior nu functioneaza, folositi linkul alternativ: http://www.isondaje.ro/sondaj/273807288/
respect30-5-2013, 22:48
RESPECT!
Sa va fie rusine, voua, celor care bateti din gura!

http://stirileprotv.ro/stiri/social/un-clujean-ne-da-o-lectie-de-viata-si-a-dedicat-viata-unor-copii-dependenti-de-dializa.html

Andante30-5-2013, 23:13
De unde atata respect ? Stau si ma gandesc si chiar nu imi dau seama unde as putea sa incadrez aceste scursuri ale societatii fara a jigni pe cineva si chiar nu gasesc nimic. In comparatie cu ei pana si rahatul are miros de parfum ...putregai,puroi ...mizerie ridicata la rang de arta MURITI MA !
Sa nu mai zica nimeni ca cocina nu e o cloaca de horthysti30-5-2013, 22:34
DOVADA
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=300075046793703&set=a.127236320744244.22839.100003736293869&type=1&theater&notif_t=photo_comment
in traducere: "Cred intr-un dumnezeu , cred intr-o tara, cred intr-o dreptate dumnezeasca. Cred in invierea Ungariei."
Comando karaoke playback gay parade30-5-2013, 22:32
Tiganii, manelele,prostia si incultura la ea acasa...in satul gruia
"Poate părea un paradox, însă viaţa de ultras e plină de paradoxuri. Dacă în primul film, suporterii CFR 1907 strigă "La ţigani, m*** la ţigani” în mijlocul unei drum judeţean şi apoi sunt fugăriţi de doi ţigani cu topoare, daţi joşi dintr-o cocie (căruţă), în al doilea film îi vedem pe autocar, în deplasare la Timişoara, jucând cărţi, ascultând manele şi fiind… ţigani! Ciudat, nu?"

http://www.napocanews.ro/2011/04/viata-ultras-suporterii-cfr-cluj-in-doua-ipostaze-fugariti-de-un-t****-cu-cocie-si-ascultand-manele-pe-autocar.html

=)))))))))))))))))))))))
Andante30-5-2013, 22:31
Primate imbecile ! Bineinteles ca din nou va dati cu firma in cap ! Ce normalitate? ce respect ?! Ce civilizatie ? si observ pana la urma cu satisfactie ca fruntasi sunt tot primitivii pseudo-universitari ! Ma da va mai rabda pamantul RATATILOR ! Zice unu' un cretin: "ce ma ?! ce tot ziceti de jandarmul lovit?! in Spania...bla-bla-bla ! Maimuta ! stii ce faceam eu cu primata care a lovit jandarmul daca eram eu judecatorul? Ii dadeam 20 de ani de puscarie!
Va tot plangeti ca ati stat o ora in fata stadionului... PUTIN ! fiindca si in conditiile astea CU UN CONTROL SEVER ati reusit sa introduceti petarde in stadion ! Vi le-ati bagat in c** jigodiilor? Eu in locul jandarmilor va evacuam in secunda doi ! Cu sute,mii de bastoane pe spinare ! Fiindca numai asa de frica stiti sa respectati legea RATATILOR ! PRIMATE IMBECILE ! Mars in grote cu voi scursuri ce sunteti ,paria societatii...MARS !
Alex30-5-2013, 22:38
***-istii astia is trasi toti la indigo dupa columbeanca si-al ei irinel, orice ii intrebi, ei atata stiu, bani si trofee, e ca si cum te-ai mandri cu nevasta ta ca-i virgina si nedesfacuta, cand ea de fapt e pe centura 24/24.Trebuia sa aiba si asistatii sociali cu ce se mandri, bani nu, scoala nu, servici nu,muieri nu, barbati DA!:))
Andante30-5-2013, 22:46
ma voi aveti doar cateva texte pe care le repetati intr-una ? cretini ! treziti-va ma sefu si spune-ti-i sa mai scrie ceva nu de alta dar cadeti in ridicol si mai rau
socaciu bogdan30-5-2013, 22:29
m*** penala,meriti sa fi violat si maltratat ,esti un prost fara nici un habar cred ca iti place sa iei pule in gura de la societate de scri asa ceva
Lala30-5-2013, 22:20
Esti vai de capul tau ! Da-ti demisia omule !
:)30-5-2013, 22:08
un singur lucru am sa-ti zic....Da-te-n p*** mea!
Klapka30-5-2013, 21:58
Cand ma gandesc ca zero-baratul asta de Ungureanu a primit acreditare, iar unii jurnalisti cu state vechi au platit bilet, mi se face sila. Deh, nepotismele-s in gruia de cand lumea!
masa-presei30-5-2013, 22:20
@Klapka: esti o nulitate. si tu stii asta!
Klapka30-5-2013, 22:52
Ma cunosti? Manca-ti-ar ma-ta ce inca mai ai intre picioare!
Cancerul Fotbaluli Romanresc cfr30-5-2013, 21:54
Practicile astea comunisto securiste care le aplica cei din cocina gruia erau si pe vremea lui ceasca. Cu boxe , difuzoare . De atunci le stie scroafa muresan si le aplica in 2013. Se pare ca roaba de c.a.c.at din burta ii urca spre creier
gigibaston30-5-2013, 22:08
crezi ca tactu nu ia impins cacatu lu ma-ta la deal ca sa te nasti tu ?
Anca30-5-2013, 21:44
Ungureanu, n-ai nici o treaba!
U cj30-5-2013, 21:11
Articolul asta instiga mai mult decat orice scandare.Facem o comparatie,eu cu inca 20 te batem pe tine si pe nevasta-ta pana va cacati pe voi,iar tu vi cu cine vrei si ma scupi cat vrei dupa...sa vedem care iese mai bine.Aaaa stai,de aia nu scri huh?Dar de faptul ca am fost tinuti ca niste animale in fata stadionului,tot nimic?Fie esti atat de prost incat nu iti dai seama ca articolul asta instiga fie o faci intentionat.Din titlu se vrea a fii un articol obiectiv si imapratial...dar banuiesc ca nu asta ti s-a cerut.Hai pa.
tusa30-5-2013, 21:37
pune pe cineva, din strainatate, sa urmareasca cum primeste jandarmul ala o caramida si niste picioare in cap si intreaba-l daca nu v-ar numi animale si el.. voi ar trebui sa intrati in stadion ca puscariasii, cu lanturi de picioare si catuse + calus la gura, ca tare spurcati de gura mai sunteti
Interistul30-5-2013, 21:43
La un meci al Cataniei, acum cativa ani, un politist a fost UCIS de catre un minor si nu s-a facut atata tam-tam ca si in Romania, cu jandarmul ala care acum e bine-merci.
@interistul30-5-2013, 22:00
Da, ce i-a facut a fost mizili. Halal gandire.
U cj30-5-2013, 22:10
Nu aia am intrebat.Am intrebat despre suporterii cfr-isti care au batut o fata de ce nu scrie...ea nu merita scuze?Pentru toti cei care credeti ca e mai grav sa fii scupiat va invit sa ma scuipati cati si cat vreti voi,apoi sa va batem pe voi si pe sotiile/prietenile voastre cat vrem noi.Apoi sa vedeti si voi cine merita,de fapt,scuze.
?30-5-2013, 22:13
"Le cer iertare şi oficialilor de la”U” care au fost agresaţi de către o altă specie de primate care au început să se înmulţească în urbea noastră ca ciupercile după ploaie." Nu e aici ?
U cj30-5-2013, 23:44
Asa e,am citit in graba,scuzele mele.
Adonis30-5-2013, 21:09
Fecioarelor, stii cum au fost perchezitionati cei de acolo dupa o ora de stat inghesuiti? Descaltati (barbatii si femeile), cautati in zona inghinala si asa mai departe. Cand am intrebat gunoaiele de la PP PROTECT de ce nu ne lasa sa intram, ni s-a comunicat ca nu merg turnichetii. Ei ce sa vezi, mergeau foarte bine! Apoi, prin minutul 20 al meciului, unul dintre jandarmi a strigat: "Retragerea! Lasati-i pe toti sa intre!" Vi se pare normal, mancatori de shaorma ce sunteti?
unom30-5-2013, 21:10
Desteptule, nu mergeau turnichetii pentru ca asta a fost singura modalitate sa desparta vitele de oamenii normali. Intelegi?
Adonis30-5-2013, 21:13
@unom: Hai sa mori tu?! Esti angajat la stadion? Faceti-va naibii un alt stadion, sa poata intra oamenii prin mai multe sectoare, linistiti. Nu ma compara cu ultrasii, ca nu-s ultras. Si-am platit bilet ca sa vad meciul din primul minut, nu ca sa stau la poarta. Meritati fiecare injuratura, desteptule!
repet30-5-2013, 21:13
inca o data iti zic,nu va plangeti ,exact asa am patit noi ,in tur ,si acum un an ... am stat in fata stadionului ,si nu ne lasa nimeni sa intram ! La fel ne-au zis,ordinele sefului! dupa ce am inceput sa intram ,fiecare am fost descaltati ,controlati de 2 ori plus cu detectorul de metal ! In plus, minunatii angajati de la stadion stateau in inelul de sus si ne scuipau,ce sa faca si ei .. si la fel ,au fost si la noi care au pierdut inceputul meciului !
unom30-5-2013, 21:14
Mai, cam asa e, daca nu iti convine, nu mergi. Nu au toti norocul sa cheltuie banul public. Asa s-a putut, cu strrunga mai ingusta pentru vite.
Adonis30-5-2013, 21:18
Asta la un meci cu miza, cum a fost si anul trecut. Nu la unul care nu mai conta pentru nici una dintre tabere. Gandeste-te ca jegosii aia de jandarmi sunt platiti din banii tai, ai mei si ai tuturor clujenilor. Aia isi bat joc pe banii tai, practic. Te intreb: de ce femei respectabile (nu pitipoance de 16 ani) au fost pipaite la sani si in zona inghinala, descaltate? De ce un biet om in scaun cu rotile, fara picioare, saracul (avea sapca cu 1919), a fost controlat la fel ca si ceilalti, la sange? Ce putea sa faca omul ala? In Occident oamenii de ordine nu au nici o treaba, isi fac meseria in mod profesionist, doar aici se exagereaza inutil. Pa!
unom30-5-2013, 21:22
Nu inteleg chestiile astea. Nu suntem toti egali? Cam cate tampenii bagau unele din "respectabilele doamne" pe stadion daca nu erau controlate? Asta e, pentru o mana de idioti platiti toti. Asa este peste tot. Crezi ca mie imi convine ca majoritatea in tara asta voteaza, pentru o paine primita, cu penali? Ca sa incheiem discutia asta fara niciun rost, ca se pare ca unii nu vor fi civilizati niciodata, am si eu o nedumerire. Nici eu nu sunt ultras, ma duc sa ma uit la un meci. De ce cand ma uit spre minunata galeria universitara, imi fac semn vreo 20 de persoane ca imi taie gatul?
ok30-5-2013, 21:25
da ,tinand cont ca meciul avea totusi un grad de risc,mi s-a parut normal sa fiti si sa fim controlati amanuntit !! ati introdus petarde in stadion,crezi ca a fost exagerata perchezitia ??
Adonis30-5-2013, 21:29
@unom: Da ma, precis femeile trecute de-o anumita varsta, cu copilasi de mana si-o gramada de griji acasa, aveau petarde in posete. Precis ma! Dupa logica ta si nevasta mea avea petarde, fumigene etc. La voi, acolo in Gruia, minoritatea se supune majoritatii sau invers? Daca trei boi te injura, inseamna ca intreaga masa e la fel? Pe strada Crisan am vazut zeci de U-isti care mergeau lejer pe langa cfr-isti, fara scandal, fara nimic. Cum apare cate un caz izolat (copii rataciti cu muci la nas), cum sariti si voi...
unom30-5-2013, 21:33
Exact asta ziceam. Daca pe unele le controlau si pe unele nu, nu era disciminare? Sau cum, cele care au certificat de casatorie nu pot face tampenii? Exact asa este, suferim cu totii din cauza unor idioti. Si voi, si altii. Nu a sarit nimeni in sus, voi sunteti cei care va plangeti de proasta organizare. Poate ca prima data ar trebui sa se uite fiecare in ograda lui, si apoi sa deschida gura. Dar totusi, putin obiectivism nu ar strica.
Adonis30-5-2013, 21:01
Cine-i anonimul asta de autor? Nici nu am auzit de el. Ziarist cica. Ok, sa zicem. Dar am cateva intrebari. E usor sa scrii dupa un meci petrecut la masa presei, nu? In care te-ai dus lejer, ai intrat lejer si l-ai urmarit lejer, nu-i asa? Te-i pus macar o secunda in pielea celor care au fost perchezitionati la sange si descaltati de jandarmi? Au fost acolo femei si copii. Puteau fi sotia si copiii tai. Te-ai gandit vreun moment?

P.S: Macar esti ziarist sportiv? Stii definitia offside-ului?!
@adonis30-5-2013, 21:05
Nu va mai plangeti ca niste fetite,LA FEL am fost tratati si noi anul trecut ! te pup,papa.
unom30-5-2013, 21:06
Desteptule, faptul ca ati fost perchezitionati este normal. Trebuia sa stati o ora, sa va gaseasca chiar toate petardele pe care le-ati bagat inauntru. Pentru voi normalitatea e abuz. Hai sictir!
D-ZEU!!!! ( ce gluma! )30-5-2013, 20:53
eu nu pot intelege expresia asta '"Huliganus de Someş”! nu stiu ce este in capul tau cand judeci pe altii? nu cred ca ai coloana vertebrala acuzand in fel si chip suporterii unui club de fotbal, in speta "U" Cluj , dar sa zicem ce dupa ce ai primit in gruia de la securisti ( sandwiciuri , suc , ........) trebuie sa scrii si tu ceva!daca ai fi stat si tu o ora jumate ca sa intri pe stadion , poate ai vedea altfel viata!
Dar tu reprezinti presa , tu ai putere, tu esti D-zeu pe pamant, daca pe tine te-ar fi trecut prin toate filtrele ar fi fost ABUZ!
Asa ca mai dute si lasa-ne cu expresia "Huliganus de Someş”.!
Cred ca tie ti sa-r potrvi foarte bine expresia REPORTERUS PROSTUS! sau MANCATORUL DE RAHAT!
Pacat ca asemeni oameni ca tine scriu la ziar!
Gigi Contra30-5-2013, 23:58
Nici tu n-ai inteles nimic...si te consideri student... Reciteste te rog inca o data editorialul. Autorul ii critica atat pe fanii U cat si pe cei ai CFR. Si atentie, nu ii critica pe toti fanii, ci doar o parte...aceia ca din cauza frustrarilor ca "o au mica" refuleaza la meciurile de fotbal. Tocmai de-asta nu am dorit sa vin la meci...am stiut ca voi vedea astfel de manifestari din partea ambelor tabere.
Legat de controlul corporal, mie mi se pare normal sa fiti luati in colimator, atata timp cat aveti antecendente, iar legea interzice clar accesul pe stadion cu obiecte contondente si materiale pirotehnice. La un meci al Rapidului, o fata a fost arsa foarte grav din cauza unei fumigene. Tot la un meci al Rapidului cu Steaua de acum 1 luna a fost o ploaie de obiecte in teren, fiindca echipele de securitate nu si-au facut treaba pt care au fost platite.
Chiar ne dorim sa vedem morti pe stadioane? Chiar vrem sa vedem vieti distruse? Si pana la urma PENTRU CE???
ucj30-5-2013, 20:49
totusi... inca se mai gasesc legale :|
Doar atat30-5-2013, 20:40
Atat a inteles EMANUELA ungureanu..............pacat
master30-5-2013, 20:30
TRIUNGHIUL VERDE?! E mai mult dreptunghi totusi
pt autorul articolului30-5-2013, 20:09
Poate ar trebui sa vorbesti cu primata de Muresan ,ca de la el au inceput toate lucrurile astea ! Sau crezi ca nu te poate intelege doar pt ca e militian si securist ? Ura care zace in el impotriva lui U si a suporterilor sai depaseste orice limita ! A facut tot ce e posibil ca U sa ajunga in situatia asta, prin diferiti mameluci ( ex Boc,aprostu sau A Popa).Si multi altii ! Ei sunt adevaratii giboni ai Clujului !
oo30-5-2013, 20:18
ooo da :))
nesu30-5-2013, 20:18
frustratule , Muresan ce legatura are cu prostia suporterilor ? Daca sunt animale agresive care lovesc oameni nevinovati intre care si femei si copii ce poate face Muresan ? Nu cred ca ii pasa de suporterii lui u su ale lui cfr el face performanta pe planul afacerilor.
Serios30-5-2013, 20:22
Ase le trebe sobolanilor de franari,care dupa gard se cred ZMEI!Asta-i rezultatul celor multi ani in care ne-au provocat cu fiecare ocazie!Autorule de articol,l-ai uitat pe baiatu din Patriots care o ajuns dezbracat acasa!HAHA..MURITI TOTI,FRANARI SPURCATI
nesu30-5-2013, 20:29
@Serios: Bravo Studentule !
napoca30-5-2013, 20:32
@nesu bai rahat voi ati lovit o femeie , si ati ars si un fular cu U
lexington30-5-2013, 20:36
@napoca:! Voi ati lovit un copil de 9 ani si nu numai !
@lexington30-5-2013, 21:08
aia e o minciuna si cred ca o stii si tu