Asociația Comunitatea Identitară România și Noua Dreaptă anunță organizarea Miting-ului pentru Familie la Cluj-Napoca. Evenimentul va avea loc pe data de 21 August, sâmbătă, începând cu ora 13:00, în Piața Avram Iancu.
Cel mai mare pelerinaj al verii din Transilvania, dedicat sărbătorii Maicii Domnului, a început la Mănăstirea Nicula din Cluj. Sute de pelerini s-au adunat încă de vineri dimineața pe dealul mănăstirii.
Un taximetrist acuză un polițist local din Cluj-Napoca de faptul că refuză să treacă în procesul verbal de amendă ce mențiuni are, deși legea îi permite acest lucru.
Cu ocazia pelerinajului organizat la Mănăstirea Nicula pentru a sărbătorii Adormirea Maicii Domnului, în weekendul 13-15 august, în acea locație vor fi prezenți 260 de polițiști care vor asigura o bună organizare a pelerinajului și, de asemenea, respectar
Pride Cluj și Queer Sisterhood Cluj organizează în acest an parada LGBTQ+ pe străzil Clujului.
În urma controalelor efectuate pentru prevenirea furtului și tăierilor ilegale de lemne, polițiștii au constatat că o firmă de exploatare forestiră deținea mai mult material lemnos decât era declarat în aplicația dedicată acestei evidențe.
Poliția locală a identificat trei persoane din Florești care au aruncat deșeuri în mod ilegal și a aplicat sancțiuni de 15.000 de lei, vineri dimineața.
În decursul zile de joi, la întâlnirile EC_Talks, psihologul Daniel David, rectorul Universităţii Babeş-Bolyai (UBB) din Cluj, a vorbit deschis despre despre modul în care ne este afectată sănătatea mintală în contextului pandemiei actuale, spunând că rev
Trei tinere, două cu vârsta de 20 de ani și una de 21 de ani și o femeie de 49 de ani din Turda sunt cercetare pentru furt, după ce au sustras mai multe bunuri de la magazine din municipiul Blaj.
CFR Călători are în vedere sporirea capacităţii (vagoane suplimentare) de transport pe rutele la care se înregistrează cele mai mari solicitări, în contextul unui trafic de călători crescut prilejuit de Sărbătoarea Sfintei Maria, a anunţat vineri compania
Viceprimarul Dan Tarcea a spus că el preferă să circule cu autobuzul. Alesul clujean locuiește în Florești, astfel că, probabil, circulă cu autobuzul M26 spre centru, până la Opera Maghiară, iar de acolo merge cu trotineta la Primărie.
Care a fost cauza principală a incendiului ce a izbucnit puternic joi seara, la o hală de pe Bulevardul Muncii, din Cluj-Napoca?
Două autovehicule ale forţelor de ordine au fost făcute praf în această dimineaţă, pe drumul dintre Cluj şi Zalău, după ce un şofer din Argeş a intrat cu TIR-ul în ele.
Un clujean a reclamat la poliție, după ce și-a găsit mașina lovită cu pietre, iar geamul spart.
Un incendiu puternic a izbucnit joi seara, în jurul orei 20.30, la o hală de pe Bulevardul Muncii.
Divizia 4 Infanterie ”Gemina” a aniversat 105 ani activitate printr-o ceremonie în Piața Avram Iancu, desfășurată în prezența șefului Statului Major al Apărării, general-locotenent Daniel Petrescu.
Un taximetrist care oprise în zona Napolact și bloca traficul s-a înfuriat când a fost claxonat.
Un incendiu a fost semnalat la un apartament din cartierul Zorilor, aproape de sensul giratoriu de la intersecția străzilor Calea Turzii și Obsrvatorului. Incendiul a izbucnit în jurul orei 13.50.
Un accident rutier a avut loc joi, în jurul orei 13:00, la intersecția dintre străzile Bihorului și Fântânele. O motocicletă s-a înfipt într-un autoturism.
Un accident rutier a avut loc joi, în jurul orei 12:00, în municipiul Turda. Motociclistul, în vârstă de 63 de ani, a fost rănit.
Andor Bidiga era în concediu atunci când a fost întrebat dacă vrea să meargă în Grecia, pentru a stinge incendiile ce au invadat insulele. „Când le-am spus că plec, ai mei s-au temut, dar au înțeles că îmi doresc să fiu acolo și să pun și eu umărul la tot
Doi băieți, în vârstă de 12, respectiv 13 ani, au dispărut miercuri de acasă și nu au mai fost văzuți de atunci.
Perseide 2021. În noaptea de 12 spre 13 august se produce maximul curentului de meteori Perseide. Astfel, pe cer se vor observa mai multe stele căzătoare decât de obicei.
Un balot de paie a căzut de pe o remorcă pe strada Traian Vuia, din Someșeni.
Scriitorul Cornel Udrea a relatat că cineva a distrus macheta statuii nemuritorului personaj pitoresc al Clujului, Lulu, probabil cel mai cunoscut om din oraș timp de zeci de ani.
Polițiștii Secției 9 Poliție Rurală Turda au reținut pentru 24 de ore un tânăr, de 24 de ani, din comuna Băișoara, în cadrul unui dosar penal ce vizează săvârșirea infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și punerea în circulație
Divizia 4 Infanterie „Gemina” aniversează duminică, 15 august, 105 ani de existență, dar ceremonia militară va avea loc joi, 12 august.
Compania IULIUS continuă să sprijine personalul medical și campania națională de vaccinare împotriva Covid–19. De curând, în Iulius Mall Cluj s-a inaugurat un punct de vaccinare, unde se pot imuniza atât copiii, cât și adulții.
Un polițist din cadrul IPJ Cluj a găsit un câine rănit, în Bonțida, care nu avea stăpân.
Adormirea Maicii Domnului 2021. Mii de sunt așteptați la Mănăstirea Nicula, din județul Cluj, pentru a sărbători Adormirea Maicii Domnului. Care este programul slujbelor și când se scoate icoana Făcătoare de Minuni?