rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

PNL Cluj: PSD nu a aprobat bani pentru Centura Metropolitană a Clujului și Autostrada Transilvania

  



 

PNL Cluj acuză parlamentarii PSD Cluj că au respins finanțarea lucrărilor pentru Centura Metropolitană a Clujului și Autostrada Transilvania.

 

Ieri (luni, 6 februarie), în cadrul şedinţei de plen comun al Camerei Deputaţilor şi a Senatului, s-a adoptat bugetul Ministerului Transporturilor în forma propusă de Guvern.  

 

Parlamentarii PNL Cluj au depus o serie de amendamente la Legea Bugetului, la capitolul infrastructură, amendamente care se referă la finanţarea lucrărilor pentru Centura Metropolitană a Municipiului Cluj-Napoca, continuarea lucrărilor la Autostrada Transilvania, tronsonul Cluj Vest-Mihăieşti (24 km), Suplacu de Barcău-Borş (64,5 km) şi Mihăieşti-Suplacu de Barcău (76 km). Din păcate, parlamentarii PSD au dat dovadă de autism şi nu au susţinut aceste proiecte, drept urmare, toate amendamentele au fost respinse. 

 

PNL Cluj îşi exprimă profunda dezamăgire faţă de gestul parlamentarilor PSD, în mod special a parlamentarilor PSD Cluj în frunte cu Horia Nasra, de a respinge finanţarea acestor proiecte de o importanţă majoră nu doar pentru cetăţenii judeţului Cluj, ci pentru cetăţenii întregii Transilvanii. PSD a arătat încă o dată că pentru ei nu a contat încrederea şi votul acordat de cetăţeni şi demonstrează că ei susţin doar legile şi proiectele care îi favorizează, iar acest lucru s-a putut observa şi prin modificarea Codului Penal şi de Procedură Penală din zilele trecute. 

 

Suntem curioşi să ştim care este părerea cetăţenilor care au acordat în 11 decembrie votul lor celor de la PSD iar acum constată că acest partid îi sfidează sistematic”, precizează reprezentanții PNL Cluj.

7-2-2017, 13:17
44 vizualizări
41 comentarii
Ioan15-4-2017, 13:12
Vreau drumuri bune .. visam autostrazi si drumiri cu gropi.. Consiliul Judetean Cluj ia banii degeaba..
Tobosarul8-2-2017, 8:32
Solutia pt.centura?Fonduri europen si montata bariera.Daca am stampilat cu mana stanga,ne-am opus valului.
adi7-2-2017, 23:24
Eu va propun sa va documentati mai bine referitor la Autostrada Transilvania.
Razvan8-2-2017, 7:16
Ai dreptate, sunt doua chestii complet diferite. Autostrada e un proiect la nivel national, centura e de interes local (hai sa exageram, regional).
Centura & co. s-ar rezolva daca am avea un sistem de taxe descentralizat (exemplu : din procentul actual total al impozitului pe venituri sa fie cota parte la judet, cota parte catre stat).
Ghinion, avem mult de lucru pana sa intre toate intr-un fagas normal...
Neica8-2-2017, 13:11
La fel si autostrada, daca am fi o regiune am putea acesa fonduri pentru regiune, la fel si judetele care vor fi arondate la autostrada si fac parte din alta regiune, ar fi mai OK decat sa asteptam de la Nationala care e ocupata acum sa dea asistatilor din Teliorman ajutor social marit, pentru voturile din decembrie. Din pacate asta e situatia, regionalizarea si autonomia finaciara e singura solutie.
Mda7-2-2017, 22:31
daca v-o trebuit comunisti. acum rabdati in aglomeratie. nu zic de cluj ca aici a castigat pnl si judetul si municipiul. vorbesc asa in general.
vio7-2-2017, 20:56
Bun domnule boc... Si care e planul B? Ca te asteptai la asta, sper...
Punct8-2-2017, 0:33
Planul B sunt benzile reversibile si semafoarele inteligente
Napoca LATINA7-2-2017, 19:34
Plin de Troli platiti de comunistii PDS pe internet !
Dragnea7-2-2017, 18:19
eu am dat legea sa puteti fura toti 2 miliarde (200.000) lei da tinerii astia batai vina, nu vor, ei au prea multi bani. ei sunt de vina
Ioan7-2-2017, 18:06
M a ce discurs istoric a facut Iohanis.... mare politician.. bine ca nu are copii asta ca altfel ar sti ce s greutatile.. of ce regret ca am votat pe asta

Abs7-2-2017, 19:30
Idiotu asta de asa zis presedinte a mai folosit inca o data cuv "ghinion". Cat de cretin sa fii, indiferent de sintagma in care il folosesti sa il mai repeti o data dupa ce ti-a adus atatea antipatii?
ioanee7-2-2017, 22:29
discurs,nediscurs tu tot rupt in c** vei fi de grija altuia.
Iohannih8-2-2017, 0:40
Ioaneee, hai si linge-ma-n c** daca esti de partea mea
Dragnea7-2-2017, 16:44
Javrelor!!! Numa atatea comentarii ati lasat aici?
klauss7-2-2017, 16:44
Iarta-ma stapane! Nu mai am ideii, daca vrei te sarut la fund.
Punct7-2-2017, 16:45
Maestre facem tot ce putem, dar astia sunt mai tari. Nu ne taia bonurile de masa, facem orice!
Neica7-2-2017, 16:46
Plecaciune tie stapane! E greu fara mancare sa tot comentam aici!
Avram Iancu7-2-2017, 16:47
Tata Dragnea, eu am trimis multe comentarii, dar le tot sterge cineva.
Dragnea 7-2-2017, 16:48
Avram Iancu -> MINTI!
Van Hallen7-2-2017, 16:52
Stapane! Voi scrie mai multe, nu ma mai trimite la carcera!!
Alex7-2-2017, 16:56
Maria Ta! O sa scriem mai multe.
klauss7-2-2017, 16:22
nu-i bai, mai #rezistam 10 ani fara centura si autostrada. Iesim peste 4 ani si votam tot PNL si PDL. Sa se vada ca cluju ii mai cu kwaie decat restul tarii, nu ne trebe decat sa ne conduca iohannis si ciolos. Iesim in strada zi de zi, chiar daca ne ploua si ne plang copiii acasa. Noi #rezistam si urlam in strada ca sa poata sa ne lucreze Kovesi in liniste pe la spate la DNA.
klauss7-2-2017, 16:42
Sau mai bine votam PSD ca sa aduca Telormanul la CLuj!
klauss7-2-2017, 17:52
iegzact ma klausse2 - ca sa vorbim ca la teleorman si sa ne obisnuim cu dialectul.
PSD7-2-2017, 18:18
prostilor am vrut sa va facem bogati. puteti fura toti pana in 200.000 lei si nu veti pati nimic, dar voi ati zis ca nu. O duceti prea bine de nu va trebuie 200.000 lei
ioan7-2-2017, 19:24
Bine ca au furat pana acum... m am convins de toti cei din politica... cines.. hoti toti,,, Toate partidele aceeasi mizerie..
Punct7-2-2017, 16:18
Va ofticati degeaba. Asa e in fiecare guvern. Cand a fost boc premier toti banii au venit in cluj lasand pe langa alte orase importante, acuma e psd merg banii spre orasele psd-iste. Nu-i tocmai normal dar si idolu vostru a facut la fel.
Napoca LATINA7-2-2017, 19:33
Clujul e al 2 lea cel mai mare oras din tara dupa Bucuresti ! Clujul trebuie sa fie prioritatea numarul 2 dupa Bucuresti si nu prioritatea nr 30 dupa Vaslui si Teleorman !
Neica7-2-2017, 14:43
Nu-mi vine sa cred, dar daca este adevarat si nu e manipulare cred ca va fi bai mare. Astept reactia lui Boc si al lui Nasra. Confirmare- infirmare.
Alex7-2-2017, 15:04
DACĂ ȘTIREA ESTE ADEVĂRATĂ SAU UN, NU CONTEAZĂ. CONTEAZĂ CĂ BOC, ÎN CALITATE DE PRIM-MINISTRU, N-A FĂCUT MAI MULT PENTRU ACESTE PROIECTE. TOȚI SUNT NIȘTE COMUNIȘTI DE CARE TREBUIE SĂ SCĂPĂM.
Neica 7-2-2017, 15:10
Stimabile, nu conteaza ce nu a facut cand a fost premier, conteaza ca nu face nimica acum ca si Primar, adica nimica util. Poate e sabotat, poate e inteles cu aia sa aiba motive si sa zica ca uite, astia ne baga bete-n roate, dar sa zica, sa stim si noi.
Avram Iancu7-2-2017, 14:34
Diseara e vanatoare libera la iohanisti-unsorosi!

Cei din piata vor fi doar organizatori unsorosi si activele de partid.

Copii, sa mergem si noi sa le spunem doar un gand fiecare.

NO, GATA, NO, HAI!!!
clujean8-2-2017, 17:02
Sper doar ca e o gluma sinistra. Altfel, daca chiar o sa fie incidente, sper ca redactia sa poata sa furnizeze Politiei ID-ul acestui descreierat.
Van Hallen7-2-2017, 13:28
Bine ca ati fost voi priceputi mai basisti-iohanisti infecti! neo-Bolsevici-sorosisti impututiti!!!
Ovidiu7-2-2017, 13:32
ce iti miroase gura....
gigi7-2-2017, 13:33
Esti cam prost.
Ovidiu7-2-2017, 13:53
cine?
Boc..7-2-2017, 14:13
Boc a luat palme de la Base. cum sa faca ceva
Ficus8-2-2017, 6:12
Bai Van Hallena de buda, pe langa ca esti prost esti si infecat cu virusul tampeniei congenitale. asa au fost si inciotati in ploaie de parinti, ori au fost pulbere de beti cand te-au proiectat in canal?
lex8-2-2017, 11:07
GAOZARULE DISPARI CU EXCROCHERIILE TALE DE KACAT !

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

19 vizualizări
21-9-2017, 15:40
Arhitectul șef din Florești, Alexandru Lădariu, acuzat de conflict de interese» Vezi tot
11 vizualizări
19-9-2017, 13:12
Oficial UE: Clujul riscă să piardă banii pentru centura metropolitană Gilău - Florești - Apahida» Vezi tot
10 vizualizări
21-9-2017, 17:05
Poliția locală i-a amendat pe vânzătorii de legume care vând în centrul orașului» Vezi tot
7 vizualizări
20-9-2017, 19:03
Primăria Florești cere semaforizarea intersecției de la Metro» Vezi tot
5 vizualizări
21-9-2017, 11:23
La Pata Rât va fi construită o stație de osmoză inversă ce va epura levigatul» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?