Staţiunea de la Nyíregyháza este un alt exemplu al modului în care vecinii noștri au înțeles să facă turism. Orașul Nyíregyháza are peste 115 mii de locuitori, iar principala atracție sunt băile termale și superba Grădină zoologică.
Prima staţiune lacustră din România se deschide în Banat, fiind finanțată din fonduri europene.
Primăria Municipiului Cluj-Napoca a început redistribuirea pachetelor cu alimente pentru persoanele dezavantajate.
Senatorul Alin Tișe, candidat la Consiliul Județean Cluj din partea PNL, consideră că Centura metropolitană a Clujului este o prioritate națională.
Centrul de management integrat al deșeurilor de lângă Pata Rât, unde să fie colectate și sortate deșeurile menajere din tot județul trebuia finalizat încă din 2013,
Fostul ministru al Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, a dat o veste proastă clujenilor, care așteaptă de ani de zile construirea unui Spital Regional de Urgență, pe amplasamentul din Florești.
Salariații Agenției pentru Protecția Mediului Cluj, alături de colegi din întreaga țară, protestează la București și solicită rezolvarea inechităților salariale.
Europarlamentarul clujean Daniel Buda i-a atacat dur pe cei de la Ministerul Fondurilor Europene, spunând că nu simplifică ghidurile de atragere a fondurilor și condamnă la sărăcie multe comunități locale.
Drumul Răchițele - Ic Ponor va fi inaugurat în 55 de zile, după mai bine de 7 ani de la începerea lucrărilor.
Uniunea Europeană sprijină intens asocierea agricultorilor, conform proiectului ”ASOCIAZĂ-TE! DOAR AŞA VEI DEVENI MAI PUTERNIC!”.
Agricultorii reuniți în asociații pot accesa mult mai ușor fonduri europene și au posibilitatea de negociere a unui preț mai bun al produselor.
Fermierii se feresc de asociere, cu toate că această structură ar putea să le aducă prosperitate. Parlamentul European finanțează astfel de structuri asociative și chiar promovează intens conceputul de cooperativă.
Primarul comunei Florești, Horia Șulea, a anunțat că centura Florești - Cluj-Napoca, prin spatele centrului comercial Polus va intra în lucru în această lună.
Primarul Emil Boc a condus o delegație a Parlamentului European într-o scurtă vizită a obiectivelor modernizate din fonduri europene.
Centura de macadam din Florești va fi asfaltată în acest an din fonduri europene.
Primarul Emil Boc a precizat că din 2017 se va putea chiar lucra la mini-autostrada Gilău - Florești - Cluj-Napoca, finanțată din fonduri europene.
Floreștiul a ajuns cea mai mare comună din România, iar dacă ar deveni oraș ar fi probabil al doilea din județ ca număr de locuitori.
O intersecție din Cluj-Napoca atrage accidentele ca un magnet, după cum ne relatează o cititoare, care a cerut să se ia măsuri, dar răspunsul a fost negativ.
Consiliul Judeţean Cluj a organizat duminică, 17 aprilie 2016, Ziua Porţilor Deschise la Castelul Banffy din localitatea Răscruci.
Primăria Cluj-Napoca organizează, pentru al patrulea an consecutiv, distribuţia de pachete de alimente de bază către persoanele din categorii defavorizate din municipiu.
Primarul Emil Boc a anunțat că lucrările de reabilitare ale podului Traian vor începe după finalizarea lucrărilor din zona Gării.
Ungaria a implementat un sistem de radare inteligente care îi vor depista pe șoferii care încalcă regulile de circulaţie.