banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg
Image 1 of 3

Social

Și-a găsit mașina lovită pe o stradă din Cluj-Napoca. Autorul a FUGIT - FOTO

  



 

Un clujean și-a găsit mașina lovită în parcarea, pe strada Mecanicilor, vineri dimineața. Autorul nu a oprit, ci și-a văzut mai departe de drum.

 

Un sofer probabil aflat in stare de ebrietate, probabil posesor al unei masini SUV a lovit masina de serviciu a sotului meu (parcata pe trotuar) si a fugit de la locul accidentului. Este  a treia oara in 6 ani când are loc un astfel de incident in fata casei noastre. 

 

Mentionez ca locuim pe strada Mecanicilor, o strada extraordinar de traficata, unde au avut loc nenumarate accidente din cauza vitezei excesive cu care se circula (strada este lunga, in panta si e preferata de soferii vitezomani). Limita de viteza pe strada este de 30 km/ora, dar nimeni nu tine cont de acest lucru. Am facut ani la rand nenumarate demersuri prin care am cerut sa se aduca un radar pe strada, sa se ia masuri prin care sa se limiteze totusi viteza.

 

S-au pus 2 bumpere (solutia primariei), dar deoarece camioanele nu franau si cele mai multe locuinte sunt foarte vechi si sunt toate situate chiar la strada, s-au subrezit fundatiile caselor, au aparut fisuri in pereti si o parte din locatarii strazii au cerut scoaterea unuia dintre ele, care ajuta cat de cat la limitarea vitezei. Am cerut instalarea unor praguri la sol mai mari,  care sa oblige soferii sa franeze fara exceptie (un model vazut in Germania si Olanda), dar nu gasim intelegere si interes la angajatii primariei. Va rugam sa faceti publice imaginile pe care vi le trimit si sa ne ajutati intr-un nou demers pentru reglementarea situatiei traficului pe strada, pe care am de gand sa il initiez. Nu este normal sa ne fie teama pe trotuar, sa ne fie teama ca ne lovesc masinile parcate pe trotuar sau sa nu putem scoate masinile din garaj, mai ales dimineata si dupa-masa, din cauza traficului infernal de pe strada”, ne-a relatat Manuela Cocisiu.

coral1_1_1.jpg
29-5-2015, 22:02
29 vizualizări
19 comentarii
Burdujel1-6-2015, 8:11
1. Aia nu e masina, e o trotineta
2. Ai blocat trotuarul, e o nesimtire
3. Nu sti limba romana, "traficata" are alt sens.
4. Parcheaza la tine in curte, acolo nu e trafic
Axel31-5-2015, 22:58
Aia ii masina ?! :))))
Nelu31-5-2015, 4:27
STRADA TRAFICATA....wow....foarte tare...o sa o gasim azi maine trasa pe nas de unii....

dar ...la modul in care sunt parcate trotinetele unora pe strada aia...barcile, etc nu este de mirare ca se mai ating "putin"... ia sa si o bage in curte ( daca au), la firma ( ca deh sunt smecheri...) sau in parcare amenajata !!!...nu pe trotuar cu fata si curu' pe drum... stanjenesti astfel traficul pietonal precum si cel rutier !
exe30-5-2015, 18:04
De cele mai multe ori astia cu Loganuri dau "perverse" de astea....
sdfg30-5-2015, 17:09
masina sotului de la firma . de ce nu o parcheaza la fima//
Cata30-5-2015, 16:00
Data viitoare poate nu mai lași mașina pe trotuar!
Napster30-5-2015, 22:12
Corect!
Alexandru30-5-2015, 11:02
Sincer va compatimesc deoarece si eu am patit la fel, dar mult mai rau, anul trecut in toamna. Am un TICO si l-am gasit intr-o duminica cu ambele portiere si stalpul din dreapta infundate si lovite bine de tot. Desi locuiesc in centru pe strada Avram Iancu NU SUNT CAMERE DE LUAT VEDERI INSTALATE DE PRIMARIE, ASA CA NU STIU CINE M-A LOVIT!
wax30-5-2015, 9:10
"o strada extraordinar de traficata" limbul roman
ebdhjwns30-5-2015, 9:07
hahaha cum sa te plangi ca ti-e frica sa iti lasi masina pe trotuar? trotuarul are 1m si iti parchezi tu trotineta aia de masina pe tot trotuarul. eu cred ca te-a lovit o doamna cu caruciorul de bebe ca nu avea pe unde sa treaca pe trotuar.

mare ii gradina domnului.


mentos: nu e interzis in tot clujul, ai voie sa parchezi pe trotuar aproape oriunde (in afara de unde e semnalizat acest lucru) daca ramane cel putin un metru pentru circulatia pietonilor.
stefan30-5-2015, 8:12
Vazand comentariile de copii prosti ... stau si ma intreb daca aveti discernamant sau sunteti scapati din spitale. Parcarea pe trotuar este permisa, daca se lasa minim un metru liber pentru pietoni (in cazul de fata nu a lasat, deci ar fi pasibil de ridicare, daca un destept din miticaland nu ar fi decis ca este ilegala ridicarea masinilor). Pe strada Mecanicilor foarte multe imobile nu au curti interioare, deci nu pot fi parcata masinile in curti. "Bine a facut ca ti-a lovit masina" ... bine ar fi daca un piroman ar da foc la casa in care stai. Am scapa de un incult. Asta daca as judeca cu capul si logica ta.
radu B30-5-2015, 10:07
Esti un prost si un gunoi de om. Iti doresc de acum inainte sa ai parte de tot ce le-ai dorit in postarea ta dobitoaca celor de pe str.Mecanicilor.
stefan30-5-2015, 10:48
Stimabile, eu nu am jignit pe nimeni. Deci ... comentariul tau iti tradeaza caracterul: prost, gunoi, dobitoc. Eu nu am dorit nimanui nimic. Doar am "tradus" doleanta unui ipocrit la bunurile aflate in posesia sa (sau mai degraba a parintilor, el neavand nimic). Cine este de acord cu distrugerea bunurilor altor persoane este prost crescut. Cine produce un accident si fuge, este un las. Mai trist este ca, cititorii acestui ... nu stiu cu sa-l numesc, sunt pustani fara caracter, al caror singur scop in viata este raul, este distrugerea si mai apoi fuga de raspundere.
hmm30-5-2015, 7:43
Baga masina in curte si cu asta basta. Nu mai parchati masina in fata portii sau in fata usilor de la propriile garaje. Stiu ca e mai comod pe trotuar decat sa faci manevre sa o bagi si sa o scoti din curte...dar noi pietonii am vrea sa nu mai circulam pe strada ca e blocat trotuarul.
hmmm30-5-2015, 7:30
(parcata pe trotuar) te dreku cu sotu tau cu tot... sunt copii de 9-10-11 ani care merg pe strada sa isi poata parca sotu tau masina pe trotuar....
mentos30-5-2015, 5:23
Inteleg problema doamnei, TOTUSI parcarea pe trotuar e interzisa in Cluj-Napoca asa ca... citat: "Nu este normal sa ne fie teama pe trotuar, sa ne fie teama ca ne lovesc masinile parcate pe trotuar"
cornel30-5-2015, 1:47
Oare astia sunt singurii care stau in zone de case dar nu isi baga masina in curte de lene si o lasa afara pe trotuar?
alex29-5-2015, 22:20
Si pietonii pe unde dracu sa treaca daca voi blocati trotuarul cu masinile ?! Se circula cu viteza mare bla bla dar pietonii trebuie sa treaca prin strada ca sa va ocoleasca conservele. Bine a facut ca ti-a lovit masina. Data viitoare parcheaza unde e legal, nu bloca trotuarul.
joker29-5-2015, 22:53