Social

Boc: Trebuie să dispară toate parcările de pe Nicolae Titulescu și Calea Florești

  



 

Primarul Clujului, Emil Boc, a explicat că strategia de rezolvare a problemelor de trafic vizează ridicarea autoturismelor parcate pe marile bulevarde. 

 

Strategia pe care o aplicăm cu rigoare prevede ca pe marile bulevarde mașinile să fie puse în parkinguri și acum suntem în faza de lucru pentru a realiza parkinguri atât pe Titulescu, cât și pe Calea Florești. Mașinile care sunt parcate acolo să fie ridicate și puse în parkinguri în spatele blocurilor, între blocuri unde e foarte greu să găsești teren, dar vom desființa garaje acolo unde suprafețele de teren ne vor permite. Se lucrează la 7 locații alternative pe Calea Florești și Nicolae Titulescu pentru a dedica transportului în comun benzi dedicate pe traseul Gheorgheni - Centru sau pe ceea ce înseamnă Mănăștur - Calea Florești - zona de intrare în Cluj”, a explicat primarul Emil Boc.

 

Ideea aceasta nu este una nouă, fiind vehiculată de Emil Boc încă din 2016.

 

Primul obiectiv este ca mașinile parcate pe bulevardele majore, unde putem introduce linii dedicate transportului în comun, să fie puse în parkinguri și la intrările în Cluj să fie parcări. Avem două intrări mari, la venirea dinspre Aeroport, unde încercăm să găsim un teren să facem un parking. Oamenii să știe că dacă intră în Cluj au o problemă din cauza traficului și pot lăsa acolo mașinile și folosi transportul în comun.

 

La fel și dinspre Florești. Pe lângă ceea ce folosesc azi informal la Polus, suntem într-o discuție cu cei de la USAMV și cei de la Carrefour, fosta Billa, să facem pe locația parcării un parking suprateran. Acum am discutat cu toate părțile și sunt de acord toți. Noi venim cu banii, Carrefour are terenul concesionat și proprietar este USAMV”, a mai spus Emil Boc la Realitatea FC Cluj.

coral1_1_1.jpg
22-11-2017, 11:12
10414 vizualizări
33 comentarii
sceptic25-11-2017, 0:08
Este adevarat ca primarul asta incompetent are doctorat in drept ? Este imposibil , sa fie de urgenta verificat daca nu l-a plagiat .
Un bun gropar24-11-2017, 1:08
Asa a zis si cand a desfiintat in centru parcarile si a facut pietonale. Ca face un numar egal de parcari cu cele desfiintate constrind parkinguri. Ce a pus in locul lor? Nici macar piste de biciclete nu a facut ca lumea.
Si pentru ca nu a fost in stare sa prevada situatia aparuta, nici sa o gestioneze in prezent vine cu bazaconii fanteziste: sa circulam pe jos, cu bici, cu schiurile sau cu barca.
un bun gospodar23-11-2017, 12:19
Cam tarziu !!!

Asta trebuia sa faca acum 5 ani , si sa desfiinteze garajele de tabla.Un bun gospodar se gandeste din timp .Transportul in comun trebuie sa fie gratis pentru toti cu domiciliul in Cluj, si sa fie la 4- 5 minute. Daca in cursul saptamanii la ora 17 am asteptat 20 minute la autobusul 30 ce gandeste d-ul primar cine o sa umble cu autobus in loc de masina personala
si mai bun23-11-2017, 16:55
Trebuia sa se gandeasca de 12 ani, caci de pe vremea lui Funar, dupa Caritas Clujul cerea optimizarea traficului si eliminarea garajelor. Asa ar face un gospodar.
Andreea22-11-2017, 21:27
Felicitari domule primar....este o initiativa foarte utila ...de cand s-a infiintat banda pentru troleibuze in zona P-ta Cipariu- Centru, transportul in comun este foarte rapid...si ne bucuram ca se va extinde si pe Nicolae Titulescu...speram doar sa suplimentati si numarul de troleibuze...poate asa cetatenii vor prefera transportul in comun...FELICITARI
dan23-11-2017, 11:01
Tot respectul pt domnul primar. De 3 ori l-am votat.
@dan23-11-2017, 16:25
sugaciule!
Boc Emil23-11-2017, 16:36
Da Andreea, vom suplimenta numarul de autobuze dupa ce vei raspunde la niste intrebari:
- Stiai ca o anvelopa de autobuz e 5mii lei, ca autobuzul are 8 anvelope, deci 40mii lei, ca sunt sute de autobuze, deci zeci de mii de euro doar pe anvelope?
- Stiai ca un autobuz consuma sute de tone de motorina pe luna, iar cele cateva sute de autobuze consuma mii de tone lunar, pretul unui litru fiind de 5.50 lei, deci cateva zeci de mii de euro motorina pe luna?
- Stiai ca pe langa motorina si anvelope trebuie piese de schimb de zeci de mii de euro lunar?
- Stiai ca trebuie salarii ptr soferi si ptr pupinfundistii din birouri, saralii insumand zeci de mii de euro lunar?
Acum calculeaza cei 2 lei care ii dai pe un bilet, si vezi daca pretul unui bilet acopera costurile.
CTP e subventionat din impozitele care le platesc cei cu masini, cei pe care ii discriminam si ii tinem in trafic ca sa poti tu circula cu doar 2 lei.
Pretul real al unui bilet ar fi in jur de 15-20 lei o calatorie, dar noi luam bani de la cei cu masini si ii dam la CTP ca sa va plimbati voi cu 2 lei, iar unii gratis.
Ai fi dispusa sa platesti pretul real de 15-20 lei calatoria ca sa putem suplimenta mijloacele de transport in comun?
Moc an23-11-2017, 17:49
Jos clopu' domnule. Nu spun numele ca mi se face rau, ai dreptate.
Radu22-11-2017, 17:30
Ma distreaza cum toata lumea stie cel mai bine cum si ce trebuie facut. Primarul are o echipa, blamatii pe ei daca ii, nu merge primarul in oras cu foaie si pix (este fucking imposibil) Si daca nu il mai votati, urmatorul care vine credeti ca va taia in stanga si dreapta si va face infrastructura? Ganditi un pic inainte sa alegeti, sa scriti, sau sa deschideti gurile in centru cand mergeti la proteste. Da legat de trafic, daca nu ai copil de dus la gradinita si esti numa tu in masina, mai las-o in plm acasa. Eu ma duc cu tramvaiul din Manastur pana la Depou si nu imi pica picioarele.
Ruda22-11-2017, 18:08
Raducule, tu du-te cu tramvaiul ca nu te dor picioarle, lasa-ne pe noi sa gasim solutii, de astia ca tine nii plina buda.
@Radu22-11-2017, 18:16
Cu parere de rau , dar esti extraterestru! Dar ce a facut bine "echipa" lui Boc in 12 ani in materie de imbunatatite a traficului? O investitie majora sa citesc, nu capace de canal, marcaje si giratorii.
@radu23-11-2017, 11:03
Sa mearga, Raducule, sa mearga. Ca asa intra in contact cu problemele reale ale orasului, nu ca nu le-ar stii el foarte bine. Si se scrie blamati-i, daca tot vrei sa faci pe desteptul in tramvai
incredibil22-11-2017, 16:54
Nu te mai cred oamenii seriosi, mai vrajesti putanii, batranii si mocofanii vinituri din catunele uitate si neelectrificate. Hai plimba ursul, don Primar!
Catalin22-11-2017, 16:44
Este foarte bună ideea. O bandă pentru autobuze pe tot Nicolae Titulescu e grozavă. Se pot face parkinguri in spatele blocurilor. Nu e normal ca lumea să-și lase mașinile pe prima bandă de șosea și toți să se aglomereze pe o singură bandă. Camioane, autobuze, autoturisme, dube. Banda unică de autobuze de pe 21 Decembrie e grozavă. Transportul public e mult mai bun și mai rapid acum.
Mihai Pop22-11-2017, 15:08
Dle Boc te-am respectat cat te-am respectat, dar esti de pe alta planeta cand vine vorba despre fluidizarea traficului. Pe Calea Floresti de ex poti anula si trotuarele daca doresti ca nu rezolvi nimic. Nu acolo ii problema. Problema ii varianta catre Floresti pt aglomeratia creata dupa masa in directia Cluj-Floresti si Calea Manastur pt aglomeratia crwata dimineata. Buba ii in statia de la Agronomia, din 2 benzi se face una si astfel coada ajunge pana pe podul de la Calvaria. Anuleaza parcarile de pe Cl Floresti si coada o sa ajunga la podul N, ca din 3 benzi se fac doua la podul Calvaria. Si exemplele pot continua. Darama in plm garajele dintre blocuri ca sunt mii de garaje care nu au nici pe dracu cu terenul de sub ele. Vorbesti de parca toate miile de garaje stau pe terenuri cu probl juridice. Sper sa nu mai prinzi nici un mandat, chiar daca pana acum te-am votat. Vorba lunga saracia omului, asa esti dle Boc.
Razvan22-11-2017, 16:25
Acolo după stație din 2 benzi se fac 3 ...2 pe Moților si 1 pe Clinicilor ...mai înaintează puțin ...tot ce vine pe Moților si pe Clinici se sparge pe Napoca sau urca in Zorilor pt ca Avram Iancu nu mai e practicabila spre Cipariu ....
Lucifer22-11-2017, 15:05
Jur pe mama ca daca mai e ales piticania ma mut din orasul asta.Ei ce simplu era daca se prevedea in autorizatiile de construire doar doua masuri;1.drumuri cu patru benzi si 2.POT(procentul de ocupare a terenului)de 30%(adica 30% constructia,30%parcari si trotuare si 30%spatu verde).Restul de 10%,rezerva.Dar in orasul asta batut de soarta au avut cuvint mai mare RECHINII IMOBILIARI nu primarul ales si in care ne-am pus atitea sperante.Si care promite cite-n luna-si-n stele si care nu a facut NIMIC serios in trei mandate.
Andreea22-11-2017, 14:31
Poate suplimentați și busurile, când văd ce e în mijloacele de transport în comun, sincer, prefer mașina!
TaNaToS 22-11-2017, 13:27
Ba, asta-i poza mea de amu ceva ani ... Panoramio sau ceva de genu :)) #lol
Omg22-11-2017, 13:40
Si io unde sa ma kac?
dan22-11-2017, 13:19
Sa va dea Dumnezeu sanatate domnule primar. V-am votat de 3 ori si sunt foarte multumit de activitatea dumneavoastra.
ai de **** *****22-11-2017, 13:14
e miercurisi afara e lapovita. iti vine sa te deportezi cand auzi ce scoate pe gura. BA, da io ma tot intreb, asta o fost prin cluj in ultimii ani? sau o picat amu din cer si are O revelatie? Unde o fost cand o dat autorizatii fara noima de construire de mamuti pe orice petic de teren?

Si iara alta faza. critica guvernul ca nu o demarat/nu i-or dat bani pentru centura. Dinc ate stiu eu, planurile centurii erau de dinainte sa fie il premier. El de ce nu o dat bani, de cenu o facut nimic?

Cu traficul de pe muncii zona sinterom, de ce nu rezolva?

Iara lucrurile normale is SF pentru unii.
...22-11-2017, 14:15
Amice..... ia-ti pastilele. Ideea e buna. Asa ca taci, Rupe-ti tastatura ca nu cenzureaza tot ce trebuie.
@...22-11-2017, 18:11
Amice, esti postac platit de Boc.
Carlos22-11-2017, 12:17
Eu l-am tot votat pe pitic da de acum si sa ma picure cu ceara nu o mai fac. Numa papagaleste ca o pi.zda proasta cu proiecte cu pu.le si alte promisiuni insa orasul e sufocat. Nu face nimic in privinta asta. E inadmisibil cum a ajuns acest oras !
mario22-11-2017, 12:10
Fa parkinguri, oligrofenule.
dancp22-11-2017, 12:34
unde sa faca ,ca spatiu nu mai e,zona verde intre blocuri nu mai e,cine io dat ideea asta timpita nu stiu!sau o venit din capul lui de fost utecist sef?
ttt22-11-2017, 11:47
Ahahaha darama Boc garajele. Ce gluma buna! Si dupa o sa vanda iarasi locurile de parcare la ghiolbanu' care sta in blocu' facut de Ceausescu, doar e dreptul lui de taran venit la oras sa ii dea Boc un loc de parcare in fata blocului.
Electorala22-11-2017, 11:25
Mai sunt 2 ani pana la campanie, ce naiba, domnul Boc isi devoaleaza atat de timpuriu subiectele cu care va castiga? Tineti-va promisiunile pana atunci si o mai trageti 4 ani, iar in 2024 schimbati locatiile promise, la cat de prosti is votacii au sa va voteze cu orgasm si dat din coada.
elis22-11-2017, 13:12
ca bine zici frate!.........................votati Bok
Coco22-11-2017, 13:42
In duminica alegerilor vei fi in satul natal sa votezi. Vinitura.
alan22-11-2017, 11:24
Dom primar nu ar fi mai bine sa faceti un parking in loc de Tower, pe Calea Manastur, unde Chezan, Buda si Marghitas au facut combinatii care au lasat oamenii cu buzele umflate?
Betoanele deja sunt turnate, iar terenul este la USAMV.