rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Autobuzele școlare vor fi suplimentate. Când ajung și în Florești

  



 

Numărul autobuzelor școlare din Cluj-Napoca va fi suplimentat. 

 

Primăria Cluj-Napoca alături de Compania de Transport public urmăresc implementarea proiectului pilot demarat luni, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Cluj - introducerea de autobuze cu circuit închis pentru transportul elevilor. Ca urmare a creșterii numărului de elevi care merg acum la școală cu aceste autobuze, începând de mâine, 14 septembrie, ruta din Mărăști va fi suplimentată cu un autobuz.

 

Este vorba despre traseul IRA - Expo TransilvaniaAurel Vlaicu – Arte Plastice – Crinului – Someș – Constanța (Str. Constanța – liceul Nicolae Bălcescu/str. Argeș – liceul Avram Iancu / str.Onisifor Ghibu).

 

Conform conducerii CTP Cluj ar putea fi introdus un astfel de autobuz și în Florești, dar acum nu are pe unde circula. ”Am putea pune un astfel de autobuz, dacă am avea o cale de rulare alternativă. Oricum, din analizele noastre vedem că părinții din Florești își aduc copiii până pe strada Bucium și de acolo circulă cu autobuzul școlar. În acest moment, un autobuz școlar în Florești este greu de introdus”, precizează oficiali ai CTP Cluj. 

13-9-2018, 14:35
1957 vizualizări
19 comentarii
Pepe14-9-2018, 5:25
De ce numai pentru Bălcescu și A Iancu? De ce se urca profesori și nu femeile de serviciu, portarul etc?
omg14-9-2018, 0:44
de la expo transilvania. iese autobuzul in 2 ore pe vlaicu. e blocaj total in zona aceea
ella14-9-2018, 0:41
respect maxim pt domnul primar. merita un nou mandat. eu votez cu el
pacostea13-9-2018, 22:05
Cea mai mare pacoste pe capul nostru e Boc. Daca dupa era Funar , unde si Lulu era bine venit ca Primar, a mai planta cate-o panseluta in locul tricoloarelor deja obositoare si penibile, in continuare a aratat limita omului submediocru. Dar in spatele lui stau cei care-l papuseaza, prin lingai, obedienti, presa aservita, firme de casa, firme santajiste, oameni deloc linistiti si constructivi, cu care odata ce ai pus-o de-o hotie, nu mai scapi de ei nici mort. Poate ar dori si Dansul sa se retraga la catedra, nu cred ca il atrage ata de mult salariul , dar nu mai poate, nu e lasat. pana ce Mafia nu va face ce doreste, nu va fi lasat sa se retraga. Pacat domnule Boc, o sa te imbolnavesti, oamenii te bleastama, e greu domnule Boc, fa un bine si renunta si lasa pe cineva competent sa faca treaba!
BOB/UTC al UBB13-9-2018, 22:32
Ar fi cazul, de la sublim la ridicol nu e decat un pas, Boc la facut demult, hai domnule ca se poate, lasa pe altul ca te ia gaia.
UTC13-9-2018, 22:53
Un mic pas pentru mine, un mare fas pentru clujeni. So fi dambalgit bietul, o da in boala lui Ceasca.
Antonia.13-9-2018, 23:22
UTC ,tu chiar nu poti scrie corect un rând?
BOB/UTC al UBB”la "furat cu tine, ca ești varza rău, iar PACOSTEA mare e prostia de care dați dovada in grup organizat . Voi chiar credeți ca primarul va mai baga in seama bazaconiile inventate, din contra sta liniștit știind ca toți clujenii îl vor vota, inclusiv nevestele voastre( mira-m-as sa aveți?), știți voi ,omul mic cu aia surpriza!!
sexolog14-9-2018, 9:29
Ce te pricepi tu la barbati, Conchina, nu conteaza surpriza, conteaza la cat de eficent este pentru clujeni. La tine in capul ala decor si agatatoare de cercei calpi, visezi doar "surprize", nu stiu cat esti de aratoasa dar banuiesc ca deloc, altfel nu ai apara un asemena individ, plin de surprize.
Dr Ciomu14-9-2018, 11:30
Bineînțeles ca ma pricep, de la o posta se știe de cei fără surpriza , va știu ca sunteți născuți pe invers și va căutați remediu pe aici, și nu ma mir ca va și găsiți . Sunt mulți in situația voastra care cer ajutor de specialitate, ajung și la neuro cu aceste mici arătăniil, degeaba ce-a fost a fost, ați pierdut vremea și trenul.
adi13-9-2018, 21:40
copiii din floresti sa mearga la scoala in gilau ,ca deh..parintii sustin ca florestiul nu apartine de cluj..atunci sa ramana in "comuna lor dormitor" si sa nu aglomereze clujul
Dan14-9-2018, 10:10
Corect! Florestiul plateste taxe de comuna, nu taxe municipale.
Dan13-9-2018, 20:27
Am omis sa mentionez ca Ghibu e plin de floresteni. Cand si au luat case acolo, si au asumat si scoala. Deh, pretul conteaza!
Dan13-9-2018, 20:25
In Grigorescu, cartier al Clujului, cand ajung? Aici nu se face nimic, razbim prin frumusetea locatiei. Bine ca din Manastur, Zorilor, Marasti se poate. Ciudat!
clujean13-9-2018, 15:10
Ce cauta copii din Floresti in scoliile din Cluj-Napoca.

Parca era ilegal sa ai flotant de Cluj cand ai domiciliul in Floresti ?
Parinte13-9-2018, 15:25
Cand e vorba de copii nimica nu e ilegal. Copii vor invata la ce scoala doresc, din Cluj ca cele din Floresti nu sunt suficente. Da, noi parintii suntem devina ca tampitii aleg niste loaze de Primari si Consilieri, atat la Floresti cat si la Cluj. Apoi sunt devina masinile, anul trecut se incerca campania nu circula singur, mai ia si pe altii, apoi pietonii ca se inghesuie in CTP si devine aglomerat, apoi viniturile ca ne aglomereaza, apoi studentii ca vin la studii, apoi pensionarii ca se preumbla, etc, etc. Dar nimeni nu-i vinovat ca nu avem strazi, parcari, batjocora din topate pt. de vedere. Doar Boc si Sulea sunt nevinovati, eroi, martiri, sfinti.
cucu13-9-2018, 15:25
ilegal? foarte amuzanta gluma

Untoldeanu13-9-2018, 17:01
Sper sa facă scoala dacă tot vin la oraș, nu ca tine,Părinte!
Nu ai "nimica” in cap,apoi și apoi”batjocura din topate pt de vedere”. Și mulți de iii acolo unde-i necesar.
Parinte13-9-2018, 21:09
Ba pricajitule, vezi ca n-am eu multa scoala dar lucrez de la 16 ani in munca fizica, sa nu te caut io pe acolo prin Motilor pe unde te faci ca plimbi hartii ca zbori baiete pe geam cu termopane cu tot si cu rama, futeoai pe ma ta in gura cand ii hoit
Eu13-9-2018, 22:47
Astept sa ma iei de sula dar cu mat.a împreuna, bivolule.

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

4045 vizualizări
24-9-2018, 11:51
Câte mașini poate ”înghiți” un autobuz Solaris. De asta soluția este transportul în comun!» Vezi tot
928 vizualizări
23-9-2018, 17:21
Sala Polivalentă Cluj-Napoca se numește BTarena» Vezi tot
470 vizualizări
24-9-2018, 11:10
"Alo, sunt Irina Tănase și vreau cutare sau cutare", a declarat Liviu Dragnea» Vezi tot
452 vizualizări
24-9-2018, 10:06
Liviu Dragnea sare la gâtul miniștilor: Nu semnează și nu mai pot rămâne acolo» Vezi tot
303 vizualizări
24-9-2018, 11:14
Dragnea prevede câteva remanieri în Guvern, după ce a câștigat bătălia internă din PSD» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?