Image 1 of 2

Social

Magazinul eMag din Cluj, SPART de un fost OLIMPIC, acum student la UBB Cluj

12
Distribuie
  
5
  
  
  



 

Magazinul eMag din Cluj a fost spart, luni seara, 17 septembrie, în jurul orei 22.00, de 3 indivizi care, înainte de spargere s-au asigurat că uşa va rămâne deschisă în timpul nopţii.

Potrivit unor surse, cei trei au pus totul bine la cale, iar unul dintre spărgători a venit chiar de la Turda la Cluj.

Unul dintre cei trei, Bogdan Tulai, este un bun student al Facultăţii de Informatică din cadrul UBB Cluj-Napoca, care a intrat la facultate cu nota 9,50. Liceul l-a făcut în Turda, unde a fost elev de nota 10, ocupând locuri fruntașe la olimpiadele naţionale la care a participat. 

Conform poliţiştilor clujeni, cei 3 au sustras din magazinul eMag, din cartierul Mărăști, trei tablete de ultimă generaţie şi două telefoane. După ce au plecat din magazin, cei trei și-au abandonat cagulele și combinezoanele folosite la o ghenă de gunoi din apropierea magazinului. Acolo au ascuns și ”prada”, iar Tulai și un alt complice s-au întors pentru a vedea dacă nu a venit poliția. Agenții de pază au ”simțit” că ceva nu este în regulă și i-au reținut pe cei doi până la sosirea poliției.

Declaraţiile date de aceştia sunt contradictorii. Poliţiştii clujeni spun că Bogdan Tulai a declarat că a venit la Cluj pentru a se întâlni cu iubita lui, dar ar fi fost acostat de alți doi tineri, care i-au propus să fure produsele electronice de la eMag, din Mărăști.

Cei trei şi-au ascuns bine feţele de teamă să nu fie identificaţi pe camerele de luat vederi din interiorul magazinului eMag.

Din ceea ce am văzut la faţa locului, uşa de la intrare nu prezenta urme de forţare. Modul în care au acţionat a fost unul bine pus la cale şi asta pentru că au ştiut şi cum să procedeze. S-au asigurat şi au stat puţin timp în magazin. Şi-au calculat timpul, astfel încât să aibă vreme să plece în caz că s-ar fi declanșat alarma”, a spus un poliţist clujean, care a mai afirmat că cei trei au părăsit magazinul în mai puţin de două minute, lucru confirmat de imaginile suprinse de camerele de luat vederi din incinta magazinului.

Valoarea produselor furate se ridică la circa 20.000 de lei.

Bogdan Tulai, potrivit unor surse judiciare, a mai avut probleme cu legea. A fost pedepsit penal pentru că a condus un auturism fără a avea permis. De asemenea, în ultima vreme Tulai a început să se învârtă în jurul unui anturaj suspect, a început să aibă tot felul de datorii, iar pentru a face rost de bani mai uşor, a fost de acord să participle la spargerea magazinului emag din Cluj.

Bogdan Tulai este cercetat în stare de libertate.

coral1_1.jpg
21-9-2012, 14:45
97 vizualizări
11 comentarii
anooonim...dar cine stye stye ;)29-9-2012, 19:22
tablagiule...cum ar fi sa meri la mormantare la mata t-ar place???? cred ca nu, asa ca nu mai umbla cu chei ca nici la alti nu le place.Vorba aia ce tie nuti pace altuia nui face.....DOAMNE DOAMNE NU DOARME SI DACA-L ENERVEZI ITI F*** PALME DE TEADOARME ;)
sefu28-9-2012, 2:36
Dc imbarligati lumea....u asta gogule...ce nume ai ....sa moara irod ...mereti in puscarie....nu mai imbarligati oamenii nevinovati ;)
yoyo23-9-2012, 11:38
Dragilor,vreau sa stiti ca hotii intotdeaua se intorc la locul faptei sa vada ce se intampla dupa isprava lor.e dovedit acest fapt.bravo lui...se vede ce scoala se face in RO
Gigi de la Turnatorie22-9-2012, 13:31
gogule daca sti asa multe ar fi frumos sa iti faci datoria de cetatean al acestei tari si sa te deplasezi la cea mai apropiata sectie de politie sau la cel mai apropiat birou sri si sa raportezi ce ne zici noua acum ! cred ca ai face un bine comunitatii mai ales daca zici ca aceasta "banda" sunt spargatori si de locuinte !
Ioana Basescu-parlamentar de Cluj22-9-2012, 12:54
Tu ai vota-o? Participa la sondaj pe www.infoapahida.ro
gogu tablgiu22-9-2012, 2:09
domnilor jurnalisti, acest tulai nu e chiar sfant si face parte dintr-o gasca mult mai periculoasa din turda de spargatori de case, alaturi de el e more c-tin si andrei nichita. cel care a fugit e nichita iar cel care a cazut cu tulai este more. v-au turnat gogosi cei de la parchet. magazinul emag a mai fost spart inca de doua ori, usa de la intrare nefiind reparata. fiind usa de termpan se poate forta usor prin ridicare sistemului de inchidere cu o simpla lama mai rezistenta. se introduce lama pe langa usa si cat si se trage in sus. sistemul cedeaza repede.
al treilea care a disparut a fugit si el cu doua aparate de fotografiat, fiecare de 3.500 lei. telefoanele furate sunt din marca Huawei.
au venit la cluj cu masina lui tulai care este soferul bandei. acest tulai nu e usa de biserica, fiind implicat si in probleme cu droguri. mama lui are un coafor in turda si ii plateste toate datoriile.
cam asta este adeverul din referatul de urmarire penala. eu va felicit ca ati scris si atat deoarce toti sunt dispus sa ascunda adevarul, mai ales ca nichita e nepotul unui procuror important din cluj, stie el care.
pana data viitoare.
gogu21-9-2012, 23:26
Bine ca au calculat in cel mai mic detaliu spargerea si s-au inecat ca cela la mal .
Cea mai veche slabiciune a hotului pe care mizeaza politia - hotul si ucigasul se intorc la locul faptei , au cazut in plasa si e pacat de ei ca sunt tineri , inteligenti , cu un (fost) viitor in fata.
Aurel21-9-2012, 21:15
GOD, de unde se vede ca notele de la olimpiada nu au nicio relevanta pentru inteligenta lui sociala, adica daca s-a intors cica sa miroasa daca a venit sau nu politia, cit de PROST poti sa fii?????
Si la ce ii folosea sa afle asta? Sfinte Dumnezeule, mare e gradina ta si tulai precis s-a tarat pe sub gard cind era usa deschisa, doar asa, ca el e "jmecher".
Sunt de domeniul topurilor cu cei mai mari prosti. Acuma ar trebui sa stea putin la racoare pina i se linisteste inteligenta aia supraincalzita de la atita scoala ca vorba unuia, unde e scoala multa e si prostie multa!
Pilot...21-9-2012, 20:23
Acuma i-ati pus banda pe ochi , pana acuma s-a vazut fata complect al inculpatului. Ce gresala! Vai NO COMENT
Radu21-9-2012, 18:14
Adica au furat, si s-au intors sa vada daca totul e bine? :))) vai vai vai :)) Scapi si te intorci sa iti mai incerci odata norocul :)) bine ca nu s-au intors tot cu cagulele pe cap sa fie siguri ca ii retine lumea..
wtf21-9-2012, 16:37
...tulai ma, bogdane!