rosal_feb.jpg
Image 1 of 5

Politic/Administrativ

Cât au costat amenajările rutiere din Cluj-Napoca. Acestea vor salva traficul - FOTO

  



 

Viceprimarul Clujului, Dan Tarcea, a prezentat public cât au costat investițiile în traficul clujean, care vor duce la decongestionarea traficului. 

 

În această vară, s-au făcut investiții la câteva sensuri giratorii și bretele.

 

5 obiective finalizate: sensul giratoriu Calea Manastur - Campului, valoare 276.000 lei +TVA; sensul giratoriu, strada Izlazului, valoare 325.000 lei + TVA; bretea sens giratoriu Marasti - strada Fabricii, 372.000 LEI + TVA; bretea sens giratoriu Observatorului- str. Viilor, valoare 108.000 + TVA; bretea Piata Cipariu, valoare 180.000 lei + TVA”, a prezentat Dan Tarcea.

 

După venirea studenților, în 1 octombrie, vom vedea dacă acestea sunt ”apă de ploaie” sau vor avea vreun efect.

13-9-2017, 15:23
2352 vizualizări
16 comentarii
tony14-9-2017, 18:58
Ce s-a rezolvat? Nu prea mare lucru in afara de faptul ca putinele spatii verzi care erau au fost reduse la minimum si s-au cheltuit aiurea sume importante de bani pentru prea putin...!
mario14-9-2017, 10:02
As vrea sa-l intreb pe domnul viceprimar, Dan Tarcea, cat ii costa pe clujeni decopertarea si reasfaltarea fara noima vis-a-vis de Cinema Marasti?
E bine ca stim acum prin ce mijloace se jecmaneste banul public.
Harcea Tarcea14-9-2017, 16:25
Nu au treaba cu asta, ce conteaza ca circulam ca vitele si se decoperteaza si se lasa asa saptamani intregi, sa se vada ca se munceste. Apoi vin si asfalteaza, iar bostanul alegator va spune ca bine ca a asfaltat, ce bun Tarcea avem, si Boc si Surubar, mai un October fest, un artificiu de 1 Dec si 2 de rev . Vai si amar
Roby14-9-2017, 9:30
Se circula mult mai bine ca urmare a acestor lucrari. Felicitari primariei.
lol15-9-2017, 8:19
really?
poov14-9-2017, 9:21
Asta e o solutie anti-berbec pentru ca s-au modificat zonele unde de obicei se adunau masini la semafoare si se formau coloane in timp ce pe alte strazi nu circula nimeni.Dar nu se ia in considerare ca multi berbecuti au evitat aceste zone pentru ca stiau ca se lucreaza, de exemplu multi au inceput sa circule prin Parcul Central, multi aleg varianta 1 Decembrie 1918.

De functionat eu zic ca va functiona la inceput pana vine boul de Emil sau idiotul asta de Tarcea la radio/stiri si zic ca au rezolvat problema traficului, iar atunci berbecutii vor incepe iar sa vina pe varianta originala ca doar daca s-a rezolvat problema, de ce sa mai ocoleasca?
marco14-9-2017, 9:17
au facut lucru romanesc pe preturi de mii de euro. OARE IN PRIMARIE NU FUNCTIONEAZA CIRCUMVOLUTIUNILE CRANIENE SA MUTE TRECEREA DE PE ISLAZULUI CARE BLOCHEAZA SENSUL GIRATOR?
mario14-9-2017, 10:11
Daca-l intrebi pe domnul viceprimar probabl ti-ar zice ca oamenii nu stiu sa tranverseze strada. :))
Ion14-9-2017, 8:40
BINE K A MAI TAIAT NISTE SPATII VERZI, COPACI, A REDUS NISTE TROTUARE
SI A CREAT INFRESTRUCTURA PT MASINI =POLUARE
DAK FACI CONDITII PT MASINI, ATUNCI CUM POTI SA T MIRI K VIN TOT M M MASINI?
PAI DAK TU LE INCURAJEZI?
NOAPTEA MINTII
vio13-9-2017, 22:47
Deci un sens giratoriu e intre 60 si 80 mii euro. E bine ca le-a facut, ma intreb de ce nu le-au facut cu 3-4 ani inainte? Ca tot aglomeratie era si tot acelasi primar.
Eu vreau insa rapoarte despre poduri, tunele, strazi suspendate, strazi noi, pasaje denivelate, parcari. Aste sunt investitii de raportat. Cele de mai sus sunt mici retusuri.
Deci: unde si cand prima strada primul pod etc.? Macar in stadiu de licitatie! Hai ca se poate!
mario13-9-2017, 22:26
Un exemplu clar de delapidare a banului public este lucrare care se face la carosabilul vis-a-vis de Cinema Marasti. Acolo carosabilul aproape impecabil este decopertat (pentru a doua oara in decurs de 2-3ani), asta in timp ce unele strazi pline de gropi sau denivelate zac de ani de zile.
Zona este aleasa special pentru ca "votancii" sa vada ca primaria lucreaza.
abc13-9-2017, 15:51
alti bani aruncati pe somesul navigabil. din aceeasi categorie, raspunde cineva din primarie pentru stalpisorii distrusi care marcau asa zisele piste de biciclete?
ilse bocic13-9-2017, 15:28
Pe tine si pe Boc v-as spanzura de bile in centrul orasului, sa vedeti de sus cum se circula, asa spanzurati de nangau, chiar in fata primariei, la intersectia Motilor, Memo, Maior. Apoi, cand o sa va cereti iertare clujenilor, o laba-n fund si la curatat buda publica, cu periuta de dinti si batistute. Nemernici si oameni de rahat care sunteti!!!!!!!!!!
gigi13-9-2017, 16:01
Bravo mai animal. Scapa-ne pe toti de prostia ta si spanzura-te tu de bile. Voi chair nu intelegeti ca orasul in sine nu e facut pentru ca voi sa stati cu curul in masina , doar o persoana, ca va e mai comod. Si ma pis pe cine comenteaza cu Floresti si copii mici si dume de astea de imputiti grasi care pentru confortul lor se pisa pe toti. Gunoie ce sunteti, numa comentati ca vreti sa mergeti cu masina si sa va kkati..
jigi13-9-2017, 18:24
Becali cumva, care, jiji ori giovani, sunt mafioot....Puti a prostie mai rahatel.
duma14-9-2017, 9:07
@gigi
Baga-ti-ai plua in ma=.ta de dobitoc borat, libmric avortat ce esti, mars in mm!

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

571 vizualizări
19-9-2017, 13:12
Oficial UE: Clujul riscă să piardă banii pentru centura metropolitană Gilău - Florești - Apahida» Vezi tot
202 vizualizări
19-9-2017, 14:39
Camera Deputaților a RESPINS propunerea pentru mărirea alocației pentru copii la 200 lei. Care este motivul invocat» Vezi tot
35 vizualizări
12-9-2017, 17:45
Pasaj subteran sau suprateran în Piața Mărăști! Pentru ce variantă optați?» Vezi tot
33 vizualizări
19-9-2017, 11:06
Grupul PPE din Parlamentul European este aproape de agricultorii din România şi din Uniunea Europeană!» Vezi tot
28 vizualizări
18-9-2017, 18:50
Floreștiul va avea un patinoar în această iarnă» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?