Machte Wizz 160x600 px Stiri de CJ.jpg

Economic

GATA! În această lună se deschide noua autostradă a Clujului. Va fi un fel de centură - VIDEO

  



 

Clujul va mai avea 9 kilometri de autostradă în această lună.

 

Este vorba despre cei 9,5 kilometri de la Gilău la Nădășel, deschiși traficului după ce va fi finalizat podul de peste râul Someș, tot de la Gilău.

 

Începem săptămâna cu o mică veste bună: așa cum vedeți din cadrele aeriene surprinse vineri, 14.09.2018, intrăm în linie dreaptă la Gilău, acolo unde constructorul (Tirrena Scavi) este foarte aproape de finalizarea celor 766 de metri care vor conecta "autostrada-muzeu" Gilău-Nădășelu (gata din noiembrie 2017) de restul Autostrăzii Transilvania (A3).

 

Mâine va fi ultima zi în care se va așterne stratul de uzură. Mai rămân așadar de executat diverse finisaje: taluzări, rigole/șanțuri, parapete protecție, indicatoare, marcaje rutiere.

 

Conform surselor noastre, astăzi și/sau mâine se va efectua pre-recepția, iar recepția la finalizarea lucrărilor va fi undeva pe 27-28 septembrie dacă totul este în regulă și nu vom avea surprize neplăcute sau tergiversări inutile.

 

Simplu spus, sunt șanse mari ca la sfârșitul acestui luni să circulăm pe 9,5 km de autostradă nouă între Nădășelu și Gilău, evitând complet Cluj-Napoca pe relația Zalău/Baia Mare-Turda”, anunţă Asociaţia Pro Infrastructură, care publică şi o filmare realizată cu drona pe Autostrada Transilvania.

 

O parte din traficul care acum ajunge în Cluj-Napoca prin Baciu va fi scos pe noua autostradă spre Turda, ceea ce reprezintă un lucru foarte bun pentru locuitorii din Baciu, o localitate sufocată de trafic.  Cei 9,5 km vor funcționa mai mult pe post de centură pentru Cluj-Napoca, la fel cum a fost și tronsonul dintre Gilău și Turda. Pentru a vedea autostrada de la Cîmpia Turzii la Borș terminată va trebui să mai așteptăm 20 de ani

 

Contractul pentru această autostradă a fost semnat în 2004, în timpul guvernării Adrian Năstase. Din cei 420 de km s-au realizat 52, plus acești 9,5 km.  




rosal_dispecerat[1].png
17-9-2018, 12:02
481 vizualizări
25 comentarii
Nelu18-9-2018, 9:54
La geografie..iar o da ti de gard. In anii trecuti scriati ca din Cluj. Se vad MUNTII Rodnei...acum Baia Mare Turda...
Mihai18-9-2018, 7:02
Va fi un fel de c***t care nu leaga nimic de nimic..
Nico18-9-2018, 6:34
De acuma in Gilau se va face blocaj total asa ca sa va luati 2 pite in straita.
In rest toti politicienii sa manince rahat.
andi18-9-2018, 13:32
uite ce manca politicienii bai prostovane
https://www.digi24.ro/stiri/externe/mapamond/video-imagini-revoltatoare-cu-presedintele-tarii-care-moare-de-foame-cum-si-a-sfidat-cetatenii-998562

azi maine o sa fie si la noi cam la fel....oare tu o sa mori de foame?
Nico18-9-2018, 18:20
Prostovana trebuia sa scrii bai cretinule.

Rahaat maninca, asteapta si o sa vezi.
Nicu17-9-2018, 22:15
Vai de capul nostru. Noi nu avem centura. Daca ati iesit prin tara, Brasovul are centura, Oradea are centura, Sibiul are centura. Toate cu profil de autorada sau drum cu doua benzi, cu bretele de iesire, malluri, fabrici si magazine mari adiacete. Noi avem un c4c4t, pardon, doi c4c4ti. C4c4tul numarul 1 e centura valcele apahida + centura apahidei unde se mai rastorana din cand in cand cate un tir, mai zbora unul in sant si se mai aprinde un autocar. Voi ati fost pe aia sa vedeti cat de periculoasa e? C4ca4tul numarul doi e autostrada de niciunde catre nicunde. Daca vreau sa merg spre Brasov, Bucuresti, Targu Mures, Oradea, c4c4tul ala de autostrada pe mine ca clujean nu ma ajuta. Ma duc pana in Gilau sa ce? Sa mai fac inca 5 kilometri pe betrele? Voi ati vazut in Germanica cum poti urca aproape de oriunde pe autostra pe o bretea mica? Nu, la noi mai trebuie sa ma invart 10 minute pana ies sau intru. Dinspre Turda spre Gilau, la Gilau de ce nu puteau sa faca o iesire frumoasa simpla la dreapt direct in E60? Idem la urcare, daca creau sa o iau spre Turda, o bretea simpla la dreapta dupa ce trec pe sub autostrada? Iarasi, din capatul Caii Turzii sau din capatul Gheogheniului (capat linia lui 3) trebuia sa ma urc direct pe un drum exress cu doua benzii care sa ma duc in autostrada, direct la Tureni. No, ala nu era c4c4t.
lex18-9-2018, 7:47
ROMANIA NU ARE AUTOSTRAZI...DAR ARE PARVENITI CU CONTURI IN MADAGASCAR ,COSTA RICA,BRAZILIA...
lolek17-9-2018, 19:45
dar inainte de a fi gata aceasta bucatica, nu era evitat cluj-napoca? de la nadaselu la gilau pe langa autostrada, de la gilau la turda pe autostrada... nu vad de ce ar fi venit in cluj-napoca traficul ala
Tiristu trist18-9-2018, 5:34
Mai este varianta Garbou- Capus unde vii sau mergi spre E60, deci chiar nu poate fi numita Centura, ce ma distreaza ca Boc rapid isi trage spuza , banuiesc ca deja e Centura orasului, dupa cum vad deja mancatorii de rahat de aici, are deja mutumiri, aplauze, linguseli. Daca n-ar fi comica prostia umana e mai degraba tragica, asem,ena indivizi voteaza....
Calin17-9-2018, 15:48
zis si facut Alin .
Calin17-9-2018, 15:47
Sa nu uitam : suntem un popor .....

Sa vedem cine castiga concursul ?
SANYI17-9-2018, 15:47
CIORDACHE ?
alin17-9-2018, 15:48
dancila ?
Nicu17-9-2018, 21:59
Livache?
Poporul, pulimea17-9-2018, 23:29
Dar de unde expresia asta ,, POPOR DANCILA ‘'

Este buna!
Moc an 18-9-2018, 20:23
Câinii se mai ling in fund?
sofer17-9-2018, 15:23
Vai si amar de noi, am ajuns sa ne bucuram de un petic de autostrada, as vrea sa-l vad pe ala ce ocoleste Clujul, Revelatia galaxiei, orasul comoara si academico-cultural, smarth si toate, New-York-ul e un palid catun.
poov17-9-2018, 15:09
O sa fie un fel de centura pentru cei care vin de la Satu Mare sau se duc spre Satu Mare, dar oricum majoritatea cred ca o luau spre Oradea si intrau prin Huedin spre Zalau
sgnfbnsfb17-9-2018, 13:03
Ce blana o sa deie @exe pe autostrada aia :))
RaduCluj17-9-2018, 12:48
Să ne trăiți domnule Boc pentru această frumoasă realizare, noi oamenii de bine din Cluj va vom mai vota câte mandate veți mai duce.
Boc17-9-2018, 13:09
Stati linistit,mai pot sa duc inca vreo 4-5 mandate cel putin,studentii,pensionarii sunt principalii mei votanti si desigur dumneavoastra,va iubesc si va multumesc.
@RaduCluj17-9-2018, 14:39
Boc e primaru Clujului, centura aia ii la 18km de cj.
Iti dai seama ce prost esti?
@@17-9-2018, 16:09
Linge si el niste rahat intarit, poate il baga Boc pe la Comunitara.
Postacul neutru17-9-2018, 12:40
NU va rezolva problema traficului in acest oras batut de soarta si in suburbiile acestuia..De ce? Cei care ar tranzita Clujul pe directia Salaj-Turda vor fi inlocuiti de noii locatari ai noilor constructii ce se ridica cu repeziciune in zona(Baci,Dimbul Rotund,Suceagu),ca doar se stie ca trage lumea la noi ca ursul la miere.Inchei cu deja binecunoscuta urare ”sedere placuta in trafic”si de asemenea inchei cu speranta pa peste 30 de ani,ca doar atit a trecut de la Revolutie(deci in total 60) vor construi autortatile locale ceva util pt.rezolvarea problemei(centuri,pasaje,tuneluri,drumuri ocolitoare).Asa sa ne ajute Dumnezeu.Amin.
sofer17-9-2018, 18:07
Adaug demolarea sutelor de hectare de garaje pestilentiale si construirea de parkinguri sub- supraterane care va readuce cate o banda pe sens la bulevarde si strazi. Hiper taxarea parcarilor de pe strazile din zona centrala, obligarea celor ce au curti sa-si parcheze masinile inauntru nu in strada.