Social

Steagul UE desfășurat la Cluj-Napoca în cadrul protestului de duminică

  



 

Protestatarii au desfășurat la Cluj-Napoca un steag al UE de mari dimensiuni, 10 metri pe 8 metri.

 

Steagul UE a fost adus de la Munchen, iar clujenii au intonat imnul național și pe cel al UE. La protestul de pe Bulevardul Eroilor au participat circa 200 de persoane, oamenii fiind nemulțumiți de încercarea de schimbare a șefei DNA, Laura Codruța Kovesi, și de lipsa steagului UE din poza oficială a Guvernului Dăncilă.

 

Sorin Bobiş, iniţiatorul Marşului Speranţei, a spus că a iniţiat şi operaţiunea ”Aducem steagul înapoi”, pentru a transmite un mesaj Guvernului ca România să menţină calea europeană. ”Am adus de la Bruxelles două steaguri ale UE, primite de la Parlamentul European, care au trecut prin mai multe oraşe europene şi va ajunge în 6 martie la Bucureşti, la Guvern. Am sesizat că din poza oficială de la învestirea Guvernului Dăncilă lipsea steagul UE, ceea ce înseamnă că guvernanţii noştri au uitat de Europa şi acolo trebuie să rămânem. Ne-am propus să aducem noi steagul şi să îl punem la locul lui”, a spus Bobiş.

coral1_1_1.jpg
26-2-2018, 8:40
33 vizualizări
10 comentarii
Jonel26-2-2018, 17:30
Ce penibil, de toata jena, Ekstein, om batran mai omule mai, din cauza beuturii ti-a luat dracu si mintea aia ce o mai aveai? Despre restul pelticilor , pacalicilor si idiotul cu mustata care ameninta pe Presedintele Senatului, sa va fie rusine obrazului.
Marco26-2-2018, 12:53
Stati linistiti ca PSD Iohannis Kovesi de dragul vostru tuturor se cearta si se sacrifica public :)
M** UE26-2-2018, 10:39
clownilor
mica26-2-2018, 10:32
iar proteste de astea cu mai multi fotografi decat participanti?
bine ca nu mai blocati strada
ionut26-2-2018, 10:36
Ar trebui sa ne mulțumești ca iesim in strada si , pentru tine se iese, persoane ca tine care atatia ani nu au făcut nimic , s-au lăsat ,,violate,, de politicienii corupti care au furat cat au putut.in loc sa fi cu noi in strada , încă te lasi ,,violat,,..poate iti place.
mica26-2-2018, 10:38
@ionut - sa ii zici asta la johanislau, pe care l-ati votat cu atata indarjire. el *ar fi trebuit* sa ne fereasca pe noi toti de viol.
dar sa ii spunem asta cand se intoarce de la sky si cand se trezeste din hibernare.
mititica26-2-2018, 10:46
Stii rolul presedintelui? stii cu cate atributii a mai ramas? De ce te legi de cel care a facut putine, si nu te legi de ala care nu a facut nimic? Sau care a stricat mai mult?
mititica26-2-2018, 11:02
da, ai dreptate. in atributiile presedintelui nu scrie ca nu are voie sa doarma si sa nu faca nimic.
spor la rezolvat nimic in continuare
M** UE26-2-2018, 11:13
ureaza-i "spor la rezolvat nimic in continuare" lui Iohanis , ca asta face de ceva ani buni ,in afara de faptul ca o mai pupa pe ticaloasa aia de Merkel in dos.
Ion A.26-2-2018, 11:41
cand a ajuns presedinte a declarat ca nu e democratic ca institutiile sa fie in mana sefului, iar legea sa se aplice fara proceduri clare, dupa care DNA a inceput o ancheta la Primaria Sibiu, dupa care Iohannis a inceput sa declare exact invers; Das Ende