Social

Se închide rampa de la Pata Rât. Zona va fi acoperită cu gazon

  



 

Rampa de la Pata Rât va fi închisă în cel mult 12 luni, iar toată zona va fi acoperită cu gazon.

 

”Închiderea rampei de la Pata Rât a reprezentat o prioritate absolută pentru județul Cluj. Mă bucur că am reușit să deblocăm acest proiect important și să demarăm efectiv lucrările de execuție. Termenul de închidere a celor patru rampe este de un an dar sperăm ca cea de la Pata Rât să fie închisă în șase luni”, a declarat Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tişe.

 

Consiliul Județean Cluj a notificat oficial luni, 20 martie 2017, Inspectoratul de Stat în Construcții în legătură cu faptul că încep lucrările de închidere a depozitelor neconforme de deșeuri urbane Cluj-Napoca (Pata Rât), Gherla, Turda şi Huedin.

 

Valoarea totală a lucrărilor de închidere a celor patru depozite neconforme este de 33.297.933, 79 lei.

 

În ceea ce privește lucrările propriu-zise, acestea vor viza, în principal, profilarea și reconfigurarea depozitelor și acoperirea cu un strat de pământ peste care se va realiza o înierbare a întregii suprafețe. Totodată, urmează a fi efectuate lucrări de drenaj, puțuri de captare a biogazului, drumuri de acces, sisteme de colectare a apelor pluviale, etc

coral nou_1.png
20-3-2017, 14:07
35 vizualizări
8 comentarii
Spice21-3-2017, 14:14
Subscriu lui Sandokan, ambele probleme sociale ale Clujului trebuie acoperite cu gazon, atat cea ungureasca cat si cea ti.ganeasca!
Sokaru23-3-2017, 11:19
Sa to moara familea in sânge,
Alin20-3-2017, 14:53
Iar comunitatea care locuieste in Dalas unde se va muta? Acolo este si o problema sociala, nu doar ecologica.
@Alin20-3-2017, 15:25
exact, problema sociala se va muta mai spre Cluj-Napoca odata cu populatia din Dallas, mai ales in zonele cu mult fer (porti, capace de canal, biciclete)
jelescu20-3-2017, 15:41
Voi va dati seama ce inseamna asta, cand mii de puradai si oameni de joasa speta ne invadeaza? Despre asta ce spune Paunel?
Sandokan20-3-2017, 16:16
Problema sociala e exact ca si cea ecologica ...ambele probleme ar trebui acoperite cu gazon :)
jelescu21-3-2017, 6:10
batman, daca esti prost , nu semnaliza!
Burdujel21-3-2017, 15:24
Nu se muta nici unde puradeii si nici celelalte ciori.
Se acopera cu pamant si gazon odata cu groapa.