banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

Piața Muzeului - Clujul din perioada în care timpul părea că stă în loc

  



 

Fotografiile antebelice în care apar zonele centrale ale Clujului sunt absolut senzaționale. 

 

Piața Muzeului din preajma anului 1900 seamănă cu ce avem în prezent, mai puțin nebunia teraselor care practic au invadat spațiul public.

 

Numărul turiștilor și profiturile mari (plus lipsa de verificări din partea autorităților), îi fac pe patronii localurilor să pune meste peste tot și să strice din farmecul locului.

 

Astăzi , din păcate, nu mai poți face o poză în Piața Muzeului fără a nu se vedea umbrelele de la terase

 

coral1_1_1.jpg
15-9-2018, 10:04
61 vizualizări
4 comentarii
Antonia.15-9-2018, 12:46
Asta inseamna sa ai un primar competent, care va mai sta cat Dumnezeu il va tine.

BOC , primar de nădejde, cel mai tare-n piața si-n țara.
Piatu lui Muza16-9-2018, 17:55
Apoi draghe Anto, cred ca ai venit la UDMReu ca tot mai bine vorbeste tu ungureste si tot mai reu romaneste ca cand so fost construit piata ast stra stra bunicu lui Boc naviga pe sira spinarii lui 3 de stra no draghe dara ce o construit iel ase de maret acolo ca o pus scaun lui Charlie afara si doi tarabe cu pogace si kurtos? Facut din Intim lesbian restorant bisexual Si pietruit cu granit scos de la Urinii? Da ca bine spui tu poate ca fost dibaci ala spermatozoid ca o costruit casa unde o nascut Mathyas si biserica unguresc cu monastire si apoi liceu de muzice, no hai drage la noi la sedintz ca avem si noi Nutella de ala original de la Ungarie fara Eu mult si mogyoro din pedure rasa de la Ciucu lui Mercur si Covazna!
Eu16-9-2018, 21:56
Scarbosenie.
chichi17-9-2018, 9:10
Bai voma cu carabusi morti, ma ta cum te-a expectorat, pe care huda ma troaca de porci cu virus porcin.