banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

Mii de clujeni ies în stradă vineri: ”Din Piata Unirii, alaturi de Diaspora in 10 August”

  



 

Aproape 2.500 de clujeni au anunțat că participă, iar 5.700 că sunt interesați, la protestul de vineri seara, de la Cluj-Napoca. 

 

De la ora 19.00, oamenii au anunțat că se vor aduna în Piața Unirii. 

 

Grupul civic “Umbrela Anticorupție Cluj” sprijină protestul ce va avea loc pe data de 10 august la București, alăturându-se vocilor ce au cerut și de această dată o reformă la nivel politic.

 

Spunem un NU hotărât legilor menite să submineze independența justiției, modificărilor propuse și votate pentru Codul Penal și Codul de Procedură Penală și cerem revizuirea pozițiilor adoptate, în vederea punerii în acord a prevederilor respective cu opiniile exprimate de profesioniști, cu mențiunile primite din partea Uniunii Europene, precum și cu bunul-simț, o noțiune prea rar utilizată de coaliția de la putere.

 

Menționăm faptul că solidaritatea noastră vizează un protest pașnic, non-violent, subliniind faptul că scopul nu scuză mijloacele, iar lupta pentru valorile pe care le promovăm trebuie dusă respectând principiile a căror aplicare o cerem. Ne delimităm de orice abatere, de orice tip de acțiune menită să lezeze esența lucrurilor pentru care protestăm și nu încurajăm violența, fie ea fizică sau verbală.

 

România nu este o țară a corupților, a incompetenței sau a infractorilor, ci este țara noastră, a celor care ne dorim un viitor mai bun, transparență, demnitate, corectitudine și verticalitate. Cu toate că drumul pe care îl avem în față nu este unul scurt sau ușor, vom merge până la capăt și vom câștiga. Dacă am învățat ceva până acum, este exact faptul că binele învinge. România nu va fi o excepție.

 

Ne vedem în stradă!”, spun organizatorii.

coral1_1_1.jpg
10-8-2018, 12:58
86 vizualizări
21 comentarii
Ce faceti?10-8-2018, 19:36
Incitati oamenii sa iasa la miting?
Eu10-8-2018, 21:49
Doar excitam pt preludiul gurii tale!
Untoldeanu 10-8-2018, 17:59
Nu era mai bine la festival?
Hai UNTOLD, hai, propun lunar sa-l organizați, de cand au plecat sunt mai greu accesibile șoselele Clujului .
Si ce-i cu mizeria asta in oras?
BOC nu pică, nu va doriți asta,va fi haos in Ținutul protejat de noi.
A10-8-2018, 18:13
Tu ești prost rău de tot
B10-8-2018, 18:19
Nu cred ca-i mai prost ca mat.a.
nrc10-8-2018, 17:53
Poate cineva face Live pe Youtube cu piata Unirii?
poov10-8-2018, 17:40
https://www.youtube.com/watch?v=ESD4n3TBS_Q
sofer10-8-2018, 13:17
Iar daca blocati strazile sunteti infractori, clar? Legea pedepseste asemena actiuni. Dati exemplu macar acum, nu ca si pana acum, ca nu sunteti mai presus de lege.
sofer10-8-2018, 13:54
eu nu mai am bani de benzina, o sa fiu pe jos, scuze colegul, ce sa fac, mie Mragnea nu-mi da bani.
@sofer10-8-2018, 15:26
Daca esti pe jos, mergi pe trotuar. Nici mie ni-mi da Dragnea bani, dar poate am treaba prin oras. Cu ce drept blocati drumurile? Aaa. Am uitat... Cand ne convine noua putem incalca legile sa protestam ca altii le incalca. Nu? Halal protest.
asdasd10-8-2018, 17:40
M***E sofer
cristos10-8-2018, 18:34
sofer si pe tine te-o indobitocit televiziunea puscatiasului voiculescu?
mica10-8-2018, 13:13
nu inteleg ce le trebuie la capsunarii astia?
sa mearga in spania si italia la produs si furat, restul la munca cinstita, si sa ma lase cu protestele lor pt nimic
Alex10-8-2018, 13:39
Capsunar este mata care te-a facut din greseala.
dasdasd10-8-2018, 17:40
M****E mica
Alin10-8-2018, 13:07
Vrem politicieni care să fie în slujba cetățeanului și a Legii, nu hoți, penali și mincinoși.
tralala10-8-2018, 15:13
Asta-i o utopie la fel de mare ca comunismul
Licalica10-8-2018, 15:56
Atunci nu alege pe niciunul din actualii. Alegand opozitia repeti greseala celor 28 de ani, cu raul cel mai mic. Dar trebuie totusi sa alegi pe cineva... Cum iesi din aceasta dilema?
@Licalica10-8-2018, 17:44
Lelica... din 90 pana amu psd a guvernat aproape incontinu... amu sti cu cine sa nu mai votezi...
Ion A.10-8-2018, 18:54
adica in vremea CDR, a DA sau a Bocului si Ciolosului a fost mai bine ca pe vremea PSD? ciudate amintiri ai :))
Licalica10-8-2018, 19:31
Si clopoteii licalica... Mai da si tu un ochi prin opera lui Caragiale ca te faci aici de cacao pe langa aberatiile de mai sus.
Esti prost sfatuit ca daca te-ai fi informat ai fi aflat. Sau poate vrei sa crezi numai ce iti place. Sau poate esti din opozitia impotenta dar dornica de putere.
Guvernele de dreapta au condus majoritar minim 9 ani adica o treime din perioada. Citeste si informeaza-te, lasa Realitatea si B1 sau influentasii USR.
Aici gasesti tot:
Istoria Politică a României: Lista guvernelor României
istoriepolitica.blogspot.com › 2012/03
Sau
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Guvernul_României

Unde dupa culoarea premierilor vei afla ca am dreptate.