banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

Ioan-Andrei Nicolae, elevul român care a obținut o medalie de aur la Olimpiada Internațională de Matematică. Ce planuri are pe viitor FOTO

  




Echipa României a obținut un rezultat destul de bun la Olimpiada Internațională de Matematică, desfășurată zilele acestea la Cluj-Napoca, la care au participat peste 600 de concurenti, din peste 100 de țări.

Cel mai bun rezultat obținut de membrii echipei noastre a fost al lui Ioan-Andrei Nicolae, elev la Liceul Teoretic Internațional de Informatică din București, care a reușit să obțină o medalie de aur și cel mai mare punctaj.

Programul meu nu este chiar atat de strict. Stau mai mult acasa și lucrez, în fiecare zi, desigur. Trec prin materialul pe care mi-l propun, apoi, cand termin, mai fac niște probleme. În ultima vreme, în pragul olimpiadei, lucrez, probabil, cam 10 ore pe zi”, a declarat olimpicul.

 

MATERIAL OFERIT DE BANCA TRANSILVANIA


În timpul liber, acesta este pasionat de sport și muzică.

În timpul liber, iarna îmi place să schiez, este sportul meu preferat încă de când eram mic. Mai alerg, cânt la pian. E un mod foarte bun de a te relaxa”, spune adolescentul.

Pentru Ioan-Andrei, matematica nu este o muncă, ci este o pasiune.

Totul a început ca o pasiune așa că am învățat rapid să muncesc pentru acest scop. eram pregătit și de înainte pentru o muncă extensivă, prin sport și pian, așa că la un moment dat a devenit ușor să lucrez concentrat pentru o perioadă lungă de timp”, a explicat elevul.

 

După finalizarea clasei a 12-a, Andrei Nicolae spune că ar vrea să urmeze o facultate în SUA, printre alegerila sale numărțndu-se MIT, Harvard sau Princeton. După facultate, acesta spune că ar prefera să rămână în străinătate. 

coral1_1_1.jpg
13-7-2018, 14:34
131 vizualizări
12 comentarii
Ina18-7-2018, 12:38
„După facultate, acesta spune că ar prefera să rămână în străinătate. ”
Și așa se condamnă singură România la pauperizare - când cele mai bune minți vor aduce plusvaloare altora, țării nu are cum să îi fie mai bine. Mare păcat.
d17-7-2018, 0:18
Felicitari! recomand plecarea din tara.Nu ai viitor in Romania.
SANYI15-7-2018, 0:21
CRAIOVA - CFR 0-1 SUPERCUPA ROMANIEI
SANYI14-7-2018, 0:15
BRAVO ANDREI !

LASA- I PE INVIDIOSI !

PRIN OAMENI CA TINE SE POATE CIOPLI UN POPOR !
da, dar ... 14-7-2018, 8:58
nu poporul roman va fi cel cioplit ... eram sigur ca pleaca, inainte sa deschid articolul. Ce sa faca aici, are vreun viitor ? Ne meritam soarta !
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!13-7-2018, 21:42
Nu se poate! Nu este din ardeal? Toata inteligenta romaneasca de talie internationala nu are absolut nicio tangenta cu Ardealul bocilor si kovesilor. Sunt pe primul loc la nulitati taranesti.
radu B17-7-2018, 10:34
Mai prietene al carui nume este exprimat prin seme de exclamatie sa stii ca in Ardealul pe care tu-l desconsideri 3 din 5 locuitori sunt din regat sau Moldova.Acestia au venit aici din exceptionalele lor tinuturi pt. ca aici s-au realizat si le merge bine.probabil ca esti si tu unul dintre ei.
bravos13-7-2018, 21:04
Bravo copile, esti un As, lasa pe cei ce vor sa profite de mintea ta, asculta-ti parintii, faceti un conciliabul si Avri, Oxford, etc. Romania nu are nevoie de minti luminate, popor Dancila!
Aiurea !13-7-2018, 21:48
Esti frustat, parintii sai sunt probabil din Teleorman, in mod sigur din sud. Peste 50% din absolventii teleormaneni de facultati se stabilesc in Capitala. Fac asta de zeci de ani. Din Ardeal vin in Bucuresti doar securistii si turnatorii lor.
bravos15-7-2018, 11:09
Da' cine te-a indobitocit in halul asta mai Aiureala? Urmeaza sa ne mai explici despre exodul caprelor negre sau transhumanta oilor, vezi tu, esti exemplul tipic al consumului exagerat de alcool in perioada conceptiei.
Razvan16-7-2018, 6:04
"Popor Dancila" - q.e.d.
Ar trebui sa brevetezi cliseul asta.
samy13-7-2018, 16:35
si de beut cand mai bei ?