banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

Imnul Golanilor a răsunat în centrul Clujului - VIDEO

  



 

Protestul de sâmbătă seara de la Cluj-Napoca a fost presărat cu momente ce au adus aminte de Revoluție și Piața Universității. 

 

Imnul Golanilor a răsunat în centrul Clujului, în fața Prefecturii Cluj. Circa 5.000 de persoane, de toate vârstele, au ocupat intersecția, au scandat lozinci împotriva PSD și au cântat melodii patriotice. La un moment dat, protestatarii au încins și Hora Unirii și au cântat Imnul Golanilor din 1990, protestul maraton al tinerilor care a durat 53 de zile. Minerii au fost chemați atunci în București și i-au alungat pe protestatari.

 

În fața Prefecturii Cluj a apărut și un desen uriaș, cu mesajul ”M...PSD!”.

 

coral1_1_1.jpg
11-8-2018, 23:12
86 vizualizări
25 comentarii
Razvan13-8-2018, 22:25
M*** PSD !!!!
sorinica13-8-2018, 10:29
Poftim cultura
hooopaaaa13-8-2018, 6:27
#muiepsd
Tetea13-8-2018, 7:24
Altceva mai stii?
fafdf13-8-2018, 9:47
DA! Cand adevarul va doare la patina... mai stim spune si: M****E Tetea
Eu12-8-2018, 23:43
S-a terminat cu lovitura de stat, jandarmii au intervenit rapid inca din primele momente. Bravo lor.
ffff13-8-2018, 9:48
Daca asta numesti tu lovitura de stat pot sa spun ca nu ai mai mult de 4 clase. Te asteapta invatatoare la scoala.... fuguta pana nu ramai corigent inca odata.
Eu13-8-2018, 10:31
Scuze, tentativa de lovitura de stat diasphouliana. Adevarul nu știu daca tu poți sa-l înțelegi, chiar daca ti se pune pe tava" odată".
Te așteaptă "Invatatoare", in clasa primara.Daca treci de pregătitoare, si te accepta la ajutătoare.
Untoldeanu12-8-2018, 15:10
Habar n-au câte strofe are Imnul României , și care sunt cele trei uzuale care se cânta ?
Doar haos și reclama urâta in Diasphula!!!!
hm !12-8-2018, 6:08
Cand il cantau studentii in Bucuresti, cei din cluj erau la sapa prin satele din jur.
Da Da...12-8-2018, 1:09
....Curat Imnul Golanilor li se potriveste.
Au primit ce au strigat (m u i e), fara suparare, de schimbat nu au schimbat nimic, doar ca Romania este putin si mai jos in plan international, de la lozinca grobiana a unui soferache incoace.
Da nu12-8-2018, 8:22
Romania sau Rromia, adica tzigania. Frumos ne sade ca tara si popor european, dar si mai bine Clujul Academic, Universitar, Cultural, bla bla. Acest cuvant de provenienta tz.. folosit pe post de indemn electoral, scris pe tricoaie, pe asfalt. Alaturi copii care se ranjesc si ajung acasa cu asemena vorbe in gura. Voi nu sunteti golanii din 90, sunteti niste ordinari analfabeti scandalagii cu pretentii si fite. Oricat urasc PSD mi-as dori sa vina poporul ala prost si fara multa scoala si sa va imprastie pe la pata Rat unde va e locul!
Razvan12-8-2018, 8:41
Analfabet esti tu!
Pentru ca tartacuta ta nu pricepe nici ce-i ala oprobiu public, nici ideea de a vorbi pe limba adversarului.
Se pare ca Partidul minune a clacat abia cand s-a vorbit "pe intelesul tuturor".
Auzi acolo, ordinari analfabeti! Ai macar liceul terminat? Unii au studii postuniversitare si protesteaza pentru dreptate. Daca ti-ai scoate curul din casa si ai veni sa auzi ce se discuta ai pricepe mai multe.
Ce usor e de dupa taste, smecher de Gigabit WAN.
De ce iti vine greu a crede ca se procedeaza asa ? Ciolos, USR ... au incercat cu limbaj pentru asa-zisele elite si nu merge. Dat fiind nivelul intelectual(mediu) al conducatorilor si coruptilor, mesajele au putere mai mare daca sunt gandite cu limbaj de marinar.
Nu iti place realitatea? Pleaca unde vrei, inca se poate face asta fara pasaport. DEOCAMDATA.
Dragnea12-8-2018, 11:19
Dar tu de ce nu pleci unde vrei dacă nu îți place realitatea din tara?
Gicu12-8-2018, 17:36
M u i s t i l o r , ati dat FALIMENT....... Mai clar de atat nu se poate!
Da nu12-8-2018, 18:50
Razvan tata, esti prea crudut sa cunosti situatia, despre studii zic sa o lasam balta, pe vremea mea cand terminai o facultate erai pregatit sa-ti incepi meseria, erai toba de carte si practica. Iar un intelectual nu-si permitea sa se afiseze pe strada cu cuvinte de sorginte tz si injurioase iar a mazgali acest lucru era si mai injositor. Iar despre plecat ,nu draga, o sa plecati voi si bine faceti. Poate si orasul asta va deveni mai respirabil de la atatea mitinguri si balciuri de inculti si idioti!
Ion A.13-8-2018, 12:43
din pacate pentru stapanii #rezist, PSD nu doar ca n-a clacat, dar iese intarit ca imagine din asta; idiotii #rezist nu pot pricepe ca au o sustinere sub 5% din total electorat
Razvan13-8-2018, 21:15
Doare realitatea.
Aerul nu e respirabil din cauza putorilor care n-au votat.
Du-te inapoi in vremea ta, daca ai cu ce. Societatea, lumea ... totul merge inainte. Stai pe loc, bai crudutule.
Cat despre idiotii rezist, imi aratati si mie pe unde ii gasesc ?

P.S. Draga Da, daca esti atat de matur si destept, iri doresc sa ajungi la suta, sa plece tinerii, sa mori de foame cand nu vor mai fi bani de pensii. Poate ne vom auzi atunci sanatosi si o sa pricepi.
Te compatimesc.
Razvan13-8-2018, 21:36
P.S. Daca, in sfarsit, o generatie incepe sa actioneze impotriva sistemului corupt (nota bene, dupa aproape 28 de ani!), atunci fix ei sunt idiotii ???

Doamne, ce natie manipulata, inculta si bleaga suntem!
Da nu14-8-2018, 6:52
Ultima propozitie spune totul, ai si tu dreptate in sfarsit.
penibil12-8-2018, 1:09
,,revolutia" ,,MILIONULUI" de oameni, incheiata cu un esec jenant si decredibilizarea DIASPOREI
Haha12-8-2018, 7:29
Unii la ora 1 se culca nu posteaza pentru faina si ulei. :))
Ion A.12-8-2018, 0:34
manifestarea din Piata Universitatii 1990 era profund patriotica, nu antiromaneasca!
Golan12-8-2018, 7:33
Am fost si in Universitatii si la Cluj la Matei Corvin la statuie, cu pancarte faceam cu schimbul, nu exista vorbe urate, injurii gen m...ie, instigare le violenta sau sa ne batem cu politia. La Matei aveam discutii libere cu FSN-istii, ei intrebau, noi raspundeam, vorbeam despre alegerile furate din anii 40-50, accesul comunistilor la putere, trecutul lui Iliescu, despre Ratiu si Campeanu, despre faptul ca n-au mancat salam cu soia si n-au baut nechezol. Inca de pe atunci am observat cat de usor pot fi manipulati oameni, in special prin mas media, pe vremurile acelea existau doar TVR si in rest zeci de reviste scrise, nu existau telefoane mobile, se folosea Telexul si FAX-ul era ceva nou aparut. Intr-o zi a aparut un cunoscut arbitru de fotbal, arbitru UEFA chiar, cu o gasca de suporteri si indemna lumea sa faca un miting cu blocarea circulatiei, vezi chipurile, in semn de solidarite cu Bucurestii. In cartiere cateva salvari pregatite sa fie blocate in traficul ocupat de golani, trupele de politie gata sa intervina pentru salvarea pacientilor. Provocarea exista si atunci, dar ce se intampla in zilele de astazi intrece orice inchipuire. Iar indemnul Mu ie e pentru cei care nu au votat si care arunca tara asta si asa napastuita de lipsa educatiei, in orice democratie minoritatea se supune majoritatii, nu o sa vina niste scandalagii, chiar si de afara sa faca asa ceva.O sa urmeze cresterea Euro, ROBOR, scumpiri, ce folos?
filica12-8-2018, 11:39