rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Primăria Cluj-Napoca va plăti chiriile a mii de clujeni. Ce părere aveți?

  



 

Sumele propuse de primarul Emil Boc vor ajunge la cei în risc de marginalizare socială. Inițial, primarul a spus la o ședință de consiliu local din decembrie 2017 că cei de la Pata Rât sunt vizați de acest proiect. Acum nu a mai menționat nimic de aceștia, spunând că trebuie depuse dosare la Primăria Cluj-Napoca.

 

Vom propune o sumă de bani din care se va face un studiu de piață și se va spune că până la 200 - 250 de euro îți cauți chirie în Cluj-Napoca, nu în zona centrală, înregistrezi la finanțe chiria din salariu și vii la Primărie, după ce ai depus un dosar evaluat, și se spune că și se poate deconta 80% din chirie sau numai 20%, în funcție de situația socială pe care o ai. Poate ajunge până la 70 - 80% pentru cei care au 3 - 4 copii, au situație grea și atunci ne gândim că în Clujul acesta noi susține  investițiile, dar sunt și oameni care au nevoie de ajutor”, a spus primarul Emil Boc.

 

Inițial bugetul era de un milion de euro, dar suma va fi înjumătățită la 500.000 de euro după tăierea sumelor returnate de guvern din impozitele plătite de clujeni. Primăria pierde 28 de milioane de euro din acest motiv. 

 

La un buget de jumătate de milion de euro și la o chirie de 200 de euro, Primăria ar urma să ajute 2.500 de familii. 

5-1-2018, 13:28
53 vizualizări
67 comentarii
Ghenosu8-1-2018, 18:28
Prin aceste propuneri in CL, Boc isi face o aura de "salvatorul celor prigoniti". Tinanad cont ca majoritatea acestora sunt clientii penitenciarelor , unde va ajunge si Boc cu gasca cat de curand, mizeaza pe o protectie inalta si acolo. Asa ca sloboade din banii clujenilor spre rromii prigoniti bani , ca dara nu-s al lui, si va fi bine, va fi protejat. Asa cum a dat cu banii in Lukmed si Lucan, nu ai lui, ai clujenilor. La mlti ani Boc Emil!
@ ghenosu8-1-2018, 21:41
Sile, nu-i asa ca votezi Boc Emil?
adi8-1-2018, 11:53
Sa intelegem ca noi cei care muncim platim taxe pentru ca cineva sa profite? Nu mi se pare deloc corect!!!
checherche7-1-2018, 13:57
gica, dar mai idiot ca tine exista vreunul? Esti cel mai analfabet ipochimen care se screme pe aici, imbecilule
defeceaza7-1-2018, 12:36
Is ei idioti, dar tu esti asul lor. Aia macar stiu sa scrie, unii chiar jongleaza cu cuvintele. La tine e jale, si prost si fara pic de scoala.
dan7-1-2018, 11:37
Domnul Boc are un suflet mare. Nu sta nepasator la greutatile clujenilor. Bravo!
...7-1-2018, 20:16
Sile e trollul adminului.(Moc, moc an, bocaiala, bocian, boc cea, etc etc etc)Cititorii,daca nici atita nu ati observat de atita amar de vreme, nu sinteti prea inteligenti.Apare imediat sa improaste cu *acat la orice stire care spune si 1% bine despre administratia orasului si mai ales, de Boc.
Razvan8-1-2018, 9:56
O idee proasta. Banii trebuie investiti in locuinte sociale (solutie permanenta si de durata), nu platite chirii in regim de pomana. Primaria nu mai are locuinte sociale - a se vedea cazul unei explozii intr-un bloc de pe Migdalului, cand s-au chinuit serios sa cazeze oamenii ramasi temporar pe drumuri.
poov6-1-2018, 19:21
Clujeni, sau ciori care cersesc, fura si dau in cap?
LyLu6-1-2018, 12:31
Ce parere avem?Foarte buna! Fetele nostre umbla cu par lungi, pletite, cistite...
Criculae6-1-2018, 11:14
Toti lenesii si puturosii se vor bucura ca li se platesc chiriile din banii celor care lucreaza si platesc taxe.
Mihai8-1-2018, 21:21
Bine zis
Deci6-1-2018, 10:07
Titlu tendentios. De fapt, din articol se deduce ca suma alocata initial pentru acest proiect social se va injumatati! Si ca va putea fi obtinuta numai dupa completarea unor dosare complicate. Pe care nimeni din Pata Rat, de fapt, nu le va putea face. Deci, un articol care indeamna la si mai mult ura!
Dinu6-1-2018, 9:59
Felicitari Primariei pentru aceasta initiativa! Nu este suficient insa. Acei oameni trebuie tratati omeneste nu sa li se arunce cu dispret niste bani si apoi sa li se zica, v-am platit chiria si voi tot nemultumiti sunteti! De fapt, acum se poate intra intr-o spirala a urii si mai mare pentru ca lumea, proasta, va avea impresia (si acest lucru va fi reamintit de acum incolo de presa) ca daca li se va plati chiria, aceia vor deveni brusc niste oameni fancy middle class, care se vor misca ca pestele in apa pe la mall-uri, prin restaurante si scolile bune din centru.
Eu6-1-2018, 10:39
Tocmai, chiar daca li se va plati chiria, ei vor ramane exact la fel. Poate doar mai siguri pe ei si pe faptul ca ei au DOAR drepturi in lumea asta, poate si mai obraznici ca pana acum.
Daca li se plateste chiria, pe langa asta primesc poate si ajutor social si/sau alocatia pentru cei 5-10 copiii, pe langa asta poate primesc si alimente gratuit...spune-mi si mie, cu ce vor fi stimulati sa se faca utili in societate??? Cum vor fi motivati sa munceasca, sa isi educe copiii???? Iti spun eu: nicicum. Dar poate ca vor face si mai multi copii, care pe urma vor trai tot pe spatele nostru. Asa ca, uite, pe mine chiar ma deranjeaza ca din taxele mele sunt intretinute niste capuse care stiu doar sa primeasca, pentru ca ei, saracii de ei, au numai drepturi si nici o obligatie.
Pepe6-1-2018, 4:28
Boc Lucan NIMIC?
szsana5-1-2018, 22:35
mai bine sa le dea locuri de munca ,prea s-au obisnuit cu pomana,nu platesc chiria dar au telefon mobil performant chiar si copii di familie
mary5-1-2018, 22:43
Ai dreptate
zoli5-1-2018, 23:00
nu ai ce ti trebuie szsana ca asta cu au mobil performant is dume de acum 15-20 de ani tu nici in zua de azi nu ai reusit sa depasesti nivelul respectiv ?
toma 5-1-2018, 21:07


Pt Bocaiala

Esti SILE...... Ia ti pastilele ca tu nu esti bine ma omule . Nu esti bine deloc .
Alex5-1-2018, 21:03
Ce parere am? Daca implementeaza aberatia asta votul meu s-a dus!
Alex6-1-2018, 9:27
Esti un postac de servicu.
Dan5-1-2018, 20:52
Nu stiu la care Dan de pe aici te referi tu...
Fran5-1-2018, 19:38
Sa plateasca el,ca are oameni pt vot,bata-l Dumnezeu sa- l bata !
Dan5-1-2018, 19:21
De implicarea lui Boc in dosarul Lucan nu scrieti nimic sclavilor???
Dan5-1-2018, 19:51
Esti dus rau prietene...
Bocaiala5-1-2018, 20:11
Nici vorba, limba romana are multe litere in alfabet, si pe tine te-ar putea copy pasta si .... Atata poate, cu asta se ocupa, de aia ii merge burta, prea mult rahat bocilor, va duceti cu pisatul lui Lucan si Boc. In aval, spre Gherla!
rromyca5-1-2018, 19:05
meraptuchii talian bahtali, te trais but domnu Boc ca merem la cluj cu toti la civilizatie ca aici o demoleaza gozu si arde cu aparat special si noi ce facem cu purdi si batrani si amarati. multamim si vinim sa ne deie banii sa intram la chirie fiecare unde pote, la casi sau bloc si cine nu ne vree sa hasni mij si mocar ca noi ja kere coliba cluj clar mai gajiu
@5-1-2018, 19:10
?...
rromyca5-1-2018, 20:01
Ce ttrebicu samnu de calije, mo, venim si invata rromanes ca va halim pe protaop
nae5-1-2018, 20:49
rromyca,ti-ar place sa fii normal?:)
zigan5-1-2018, 18:14
Se muta indienii de la Pata Rat usa in usa cu dumneavoasta fiind platiti din banii pe care vi-i ia statul din salar voua ! Invatati limba ziganeasca va v-a ajuta in viitor !
zigan5-1-2018, 18:24
Avelo baftalo mo !
dan5-1-2018, 18:09
O parere buna. Resoect maxim aEmil Boc
nad5-1-2018, 18:52
Domnule, ai dreptate. primele doua si ultimele doua litere se portivesc, respectiv RECT maxim....in Boc
Miruna5-1-2018, 17:44
Domnule primar, e oarecum bine venită soluția dv, dar probabil are și o parte nedorită, aceea prin care va da apă la moară la mulți leneși și asistați sociali să-si găsească casă gratuită în Cluj. Și atunci, cum veți proceda să îi convingeți să muncească, când ei refuză chiar și ideea de a trebui să își găsească un loc de muncă sau să învețe o meserie ??
..."cum veți proceda ...?"5-1-2018, 18:51
Uite asa "procedam": Miruno, mai ia mainile de pe soule si pune si tu mana pe niste carti si citeste, ca ai ramas cu "apă la moară" si cu mentalitatea de la 1945, citeste tu mai intai ce sint si in ce constau valorile, ideile liberale si liberalismul din Europa lui 2018, inainte sa iti dai cu presupusul.
Dan 2-2-2018, 0:35
valori liberale din 2018? vrei sa spui sorosismul nivelator? dar de unde ai tras tu concluzia ca romanii accepta jegul asta?
Oltean Florica5-1-2018, 17:39
Nu cred ca trebuie sa incurajam asa ceva ,trebuie sa se rezolve nivelul salariilor pentru toate locurile de munca (nu doar it-ul care nu plateste taxe si ne tot laudam ) in asa fel ca fiecare sa poata trai decent .Cine nu poate trai in Cluj trebuie sa-si gaseasca variante si asa orasul este supraaglomerat.
radu cluj 5-1-2018, 17:36
Sa platesc impozit si alte dari la stat ? ca CIORILE sa beneficieze de chirii ????Boc ca Boc DAR CE FACE CONSILIU ????MOARTE CIORILOR !!!!! TREZESTETE BOC !!!!!!
" Bocaiala "5-1-2018, 16:50
Postacul Sile (bocaiala) e trollul adminului. De aceea are voie sa posteze sub 100 de nume. Incearca peste tot sa -l defaimeze, chipurile, pe Emil Boc, pentru a stirni reactia inversa, dar in realitate il sustine si ii face RECLAMA prin absolut toate postarile .
Bocaiala5-1-2018, 17:25
Mai Desperadosul lui peste putred, ai morcovul in fund cu vanator cu tot, intreg lantul trofic e la tine in gaoz, cu limbrici, anofei, iepuri, gaze si mai cate. Acum esti constipat, flamand, insetata, ca deh, a ta capetenie e pe val spre Beciul Domnesc. Ce te faci faraoane, scoala ioc, sa produci ceva in afara de rahat, nu, meserie niema, gata, vei trece la treaba de bugetar, acolo ai experienta. La buda din parcul mare, dar nu capra la bulagii, cum ti-ai dori, ci la curatat , odorizat, dezinfectat. Aici iti vei folosi cele 2 maini dibace, nu limba ca in zilele apuse. Hai, spor!
Bocaiala5-1-2018, 18:18
Si ce este mai esential, chiriile platite de Primarie, prin voia acestui Boc se vor suspenda, nu cred ca cineva cu cat de cata minte poate accepta asa ceva. Asa ca adio mai limbrice, catre satul natal cu tine, cumva Rachitele?
Mihai5-1-2018, 19:02
Merge, merge propaganda, Bocaiala? Ca dupa cum ai sarit in sus - te-ai dat sigur de gol !!
Bocaiala5-1-2018, 21:00
Si aici lafel, limba romana are multe litere in alfabet, esti acelasi Mihaiu cu Danu-le sule in bascule de mai de sus, slugoi la coi a lui Boc, copy pastat si deci penetrat la gozu de jos.... Iti merge rau burta pe aici, prea mult rahat bocilor, hai la vale cu pisatul lui Boc ,lui Lucan. In aval pe sloboz, Gherla va asteapta!
Mda5-1-2018, 16:44
Uite ce face Boc...si ce face Dragnea.. unul da. Altul ia pielea de pe tine
real5-1-2018, 16:10
e pe dracu Boc in Spiritul european...n are incotro, ca daca ar fi dupa el....
Hastag5-1-2018, 16:00
Unde-s #rezistentii cu a lor ura impotriva celor care sprijina asistatii social?
Gigi5-1-2018, 15:58
Cica psd-u nu e bun, ca e votat de asistatii social. Uite ca si liberalii, pardon, pdl-istii au asistatii lor.
Fam. Constantin5-1-2018, 15:38
Va vom vota din nou , d-le Boc. Sinteti in spiritul european, al Uniunii Europene.
reliatatea5-1-2018, 15:28
boc este un poet, imi plac poeziile altuia, recitate de catre el ...exact ca un soim al patriei. il votez pana ajunge in cripta gen tutankamon
neluuutu5-1-2018, 15:26
ce-i aia solidaritate?
Roby5-1-2018, 15:18
Respect maxim domnule Boc. Va votez daca mai candidati.
nn5-1-2018, 15:19
si eu la fel
nn5-1-2018, 15:17
o sa vina mai multi moldoveni , multumesc domnule primar , imi aduc toate rudele in Cluj
Stefan5-1-2018, 15:16
Aceea este mită electorală, tovarăşe Boc Emil! Nu sunt de acord din taxele mele să plătăşti puturoşii.
gogu5-1-2018, 15:12
Inca o idiotenie, spre comunism inainte !
gogu5-1-2018, 15:11
plateste prin programe europene, idei venite si propuse de altii, etc.
el doar se lauda si mai asteapta un mandat!
cel mai mare demagog si falsor din istoria primarilor acestui oras.....problema este ca omul de rand crede si merge sa-l voteze
Bocaiala5-1-2018, 14:53
Boc, daca ar fi banii tai OK. Dar nu-s ai tai, sunt banii contribuabilior. Nu acceptam sa aduni voturi din banii nostrii. Nu dorim sa aduci rromi de la Pata Rat in cartiere. Sper sa te ia Gaia cu ocazia Lucan!
tt5-1-2018, 14:11
Inca un fel de ajutor social ...
Numai fraierii mai lucreaza mai nou.
nn5-1-2018, 14:28
ohh da , imi chem toti moldovenii in Cluj yu hu
Dan Manastur...adevaratul6-1-2018, 9:02
Mai mai,eu nu inteleg de ce posteaza unii cu pseudonimul altora ?!
gica6-1-2018, 15:59
batetiva de pulicici nicknameurile voastre de postaci idioti care se plictisesc de moarte si defeceaza pe acest site profitand ca nu e necesara logarea sa ii vada lumea cat is de idioti
necredinciosul6-1-2018, 8:01
ESTI SILE ?
Bocaiala6-1-2018, 8:25
Nu.
Bocaiala6-1-2018, 8:55
Postarile 7,44 si 8,25 nu sunt ale mele, cozile de moima pline de lues, votantii Boc , au iesit la atac ca hienele flamande!
gica6-1-2018, 15:57
batetiva de pulicici nicknameurile voastre de postaci idioti care se plictisesc de moarte si defeceazape acest site profitand ca nu e necesara logarea sa ii vada lumea cat is de idioti

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

7 vizualizări
15-10-2018, 23:49
Premierul Dăncilă s-a întâlnit cu președintele Turciei» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?