rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Klaus Iohannis, despre violențele jandarmilor: Au trecut deja trei zile şi nu există niciun responsabil

  



 

Preşedintele Klaus Iohannis susține că s-a așteptat ca cineva să fie tras la răspundere pentru violențele de vineri seara.

 

Au trecut deja trei zile şi nu există niciun responsabil pentru ce s-a întâmplat vineri în Piaţa Victoriei. În orice ţară responsabilă, oamenii aflaţi la conducere, până la această oră am fi avut cel puţin o demisie. Nimeni nu şi-a asumat responsabilitatea politică pentru ce s-a întâmplat. De ce am ajuns aici? Pentru că un protest legitim a degenerat în violenţe de stradă, cu manifestări agresive. Nu cumva cei care vor să îngenuncheze justiţia şi lupta anticorupţie şi-au dorit crearea unei tensiuni în societate? Ce se va întâmpla dacă vor recurge la înăbuşirea prin violenţă a vocilor României. În ciuda scorului la alegerile din 2016, PSD a tulburat societatea prin măsuri controversate, o guvernare haotică, atacturi repetate la adresa magistraţilor. Avem acum şi o componentă represivă care ridică serioase semne de întrebare cu privire la ce intenţii are acest PSD cu românii”, a declarat Klaus Iohannis, într-o declaraţie de presă susţinută marţi la Palatul Cotroceni.

 

România traversează o stare gravă de tulburare, din cauza violenţelor de vineri seară. Atitudinea civică a fost aspru pedepsită cu gaze lacrimonege, tunuri de apă şi lovituri aplicate cu exces de zel. Este impresionantă mobilizarea românilor din ţară şi de pretitindeni. Mulţi oameni veniţi din diaspora au participat la manifestări. Nu au fost aduşi cu autocarele, au venit din proprie iniţiativă, revoltaţi de modul cum PSD guvernează şi legiferează, de atacturile la statul de drept din ultimul an şi jumătate. Protestele de sâmbătă şi duminică au arătat tuturor adevărata faţă a celor care ies în stradă de mult timp. Românii ştiu să fie civilizaţi, civici, activi şi corecţi, nu îşi merită etichetele primite din partea unor voci irespondabilie în politică. Violenţa şi reprimarea brutală a cetăţenilor nu sunt acceptabile sunt nicio formă. Atacarea femeilor, a copiilor sunt de neconceput pentru un stat european, iar cei vinovaţi trebuie identificaţi şi pedepsiţi, indiferent cine sunt. Soluţia de a dispersa cetăţenii este condamnabilă şi nejustificată. Intervenţia Jandarmeriei a fost disproporţionată. Condamn la fel de ferm acţiunile instigatorilor la jandarmi, în încercarea de a deturna un protest paşnic”, a mai afirmat Iohannis.

 

Președintele le cere membrilor PSD să se delimiteze de ”gruparea care a confiscat partidul”.

 

Actuala conducere abuzează de putere pentru a ataca populaţia, justiţia, pentru a scoate România de pe drumul pro-european şi pro-atlantic. Riscă membrii PSD doar pentru această grupare care a confiscat partidul? Sau îşi asumă responsabilitatea? Nu avem nevoie în continuare de o criză prelungită. Fac un apel la membrii PSD să ia foarte în serios protestele din aceste zile şi să înţeleagă că trebuie să guverneze pentru oameni, nu împotriva lor”, a mai spus preşedintele României.

13-8-2018, 20:26
79 vizualizări
48 comentarii
observator15-8-2018, 23:28
Sasul este cel mai slab presedinte. Pana si basescu a fost mai bun desi este un tip cu cultura modesta.
Constitutia15-8-2018, 12:59
atribuţiile preşedintelui ... sunt:
Articolul 80
(2) Preşedintele României ... vegheaza la buna funcţionare a autorităţilor publice. ...
Preşedintele exercită funcţia de mediere între puterile statului, precum şi între stat şi societate.

Presedintele, de la Ilici incoace, o face in realitate, doar atunci cand ii convine.
pai tocmai...16-8-2018, 3:43
...ca Klaus face partizanat, nu mediaza, el a intrat in randurile uneia din tabere, ca un cetatean oarecare!
@pai...20-8-2018, 13:11
Eu ce scriu mai sus? Tocmai aia!
radu B15-8-2018, 10:42
Unul dintre cei vinovati a fost desemnat ieri de d-na ministru Carmen Dan pt. functia de sef al jandarmeriei. ''SUCCES''
Preşedintele Klaus15-8-2018, 0:03
”Au trecut deja 4 ani de cand stau la Cotroceni şi nu există realizari.........
...14-8-2018, 17:54
PCR=FSN=PSD=ALDE (aproape = UDMR)
Egal15-8-2018, 13:03
= Dreapta politica a Romaniei = aceiasi actori care 28 de ani nu au facut nimic .
mu ie psd14-8-2018, 15:58
Iohanis sa iasa cu noi in strada, impreuna vom dobori ciuma rosie
Raspuns14-8-2018, 12:47
Dupa 3 zile:
... V...a u...r...m...a...r...e...s...c c...u a...t...e...n...t...i...e s...i i...n...g...r...i...j...o...r...a...r...e !
Roby14-8-2018, 14:24
Și eu vorbesc mai eficient și muuult mai clar, și accept faptul ca sunt bolnavilor.
Tot eu14-8-2018, 14:28
b o l n a v i o r , m*** tie , și celor ca tine .
ha ha ha ! ha ha ha !14-8-2018, 9:10
Neamtul asta este pe alta lume. N-au gasit astia vinovatii de la revolutie dupa aproape 30 de ani si profesorasul de fizica vrea sa-i gaseasca acum pe altii in trei zile. Este demn de mila.
Dorina 14-8-2018, 8:57
TU ESTI RESPONSABIL,HITLERIST OBOSIT! VANZATOR DE COPII....ESTI LA FEL DE HOT CA SI DRAGNEA!UITE UNDE ATI ADUS TARA,JEGURILOR!!!
student14-8-2018, 10:12
Dorina, draga doamna, de ce v-ati lasat in halul asta spalata pe creier? Nu sunt sustinator al dansului, evident, e un presedinte slab, aproape la fel de slab ca Emil Constantinescu, dar chiar credeti ca a vandut copii? Asta e o manipulare jalnica, ce prinde doar la inculti stimata doamna, iar dumneavoastra nu sunteti asa.
@student14-8-2018, 11:29
Nu chiar a vândut, a fost o rețea in Sibiu acum 15-20 ani care se ocupa de adoptii internaționale, drept pt care s-a si interzis in aceea perioada. Un rahat de avocat lua 1000 dolari pt 1 copil trimis.
ex dreptaci14-8-2018, 15:48
Si credeti ca vreunui copil ii pare rau ca a fost vandut? Cand se va intoarce in tara, in vizita, va multumii vanzatorilor si cumparatorilor ca a avut norocul sa scape de aici, chiar fara voia lui.
@ex dreptaci14-8-2018, 15:55
multi din acei copii erau vanduti pentru trafic de organe
AHA, si marmota invelea...14-8-2018, 16:12
Daaaaa, sigur, venea ambulanta neagra si le taia rinichii din mers.
Mereti ma la moaste spalati pe creier ce sunteti...
Bine ca n-o fost Iliescu, Adrian Nastase, Ponta si Dragnea implicati in nimic! Corectii lui Dumnezo...
Dan pt AHA14-8-2018, 16:35
Se vede ca n-ai urmarit evenimentele la vremea respectiva, copiii aia nu "....se mai intorc in tara....", ei acum imping iarba de dedesubt in pamant strain.







































@ex dreptaci14-8-2018, 17:56
Ești un mare bou dacă gândești astfel. Nu cred ca acelor copii le e dor de România, problema e alta, aici au rămas doar cei bolnavi, ciungi și nenorociți, țiganii și cei mai amărâți pt care statul a cheltuit o avere sa-i crească nimeni nu-i adopta, aici e pierderea imensa. Iar azi au crescut și stau pe străzi și la demonstrațiile ca cele de acum împreuna cu cei părăsiți de părinții care lucrează in străinătate, astfel formându-se un nucleu super dotat înspre idioțenie , chiar ușor de prostit și manipulat.
@@14-8-2018, 22:18
Ai dreptate, pe tine te-au uita aicia, te-au si caftit jindari, te-au gazat, nu ai ajuns in biroul lui Dancila, bai mare pe capul tau. Oricum la ce cuget dibaci si plin de moaste ai, o sa ajungi mare intr-o zi. Pe tine nu te-a prostit nimeni ca nu avea de ce, nici nu putea sa faca asta, esti prea oligofren.
@@@14-8-2018, 22:33
Halal scoala ai facut, prostovane, du-te la pregătitoare"uita aicia", si nu mai da din copite considerând ca orice grohăit e un comentariu.
kuie mlaus14-8-2018, 0:05
kuie mlaus!
dan14-8-2018, 2:11
nu merge,puie msd mergeee:)
@dan14-8-2018, 5:16
nu merge, DAR INTRA :)
@dan14-8-2018, 9:15
dar cine esti tu sa zice ce merge si ce nu? vezi-ti de treaba ta.
@@dan14-8-2018, 9:51
Ma-ta!
Merge, merge?
Calin13-8-2018, 23:15
Popor Dancila !
Dancila14-8-2018, 0:05
Popor Calin!
interferente13-8-2018, 22:12
Aceasta nu poate fi atitudea unui Presedinte,ceva se intimpla cu Johannis
Ion A.14-8-2018, 7:45
de unde atitudine de presedinte roman cand tu esti un slugoi al intereselor sorosiste?
Hastag13-8-2018, 22:00
Au trecut 4 ani iar tu inca n-ai facut nimic pentru salariul pe care il incasezi...
@ KGB PCR FSN13-8-2018, 23:25
Pune mana pe google si vezi care e rolul presedintelui si care ii sunt atributiile.
Ceea ce astepti tu sa fie facut ca sa simti ca o duci mai bine este de datoria celor care au majoritate parlamentara si care formeaza guvernul, adica MUICA PSD fraiere!
@ @ KGB PCR FSN14-8-2018, 2:10
deci numai sa dam noi jos guvernul si vom avea tot ce n-am avut din 1989 incoace, vom afla cine a tras in noi, vor apare autostrazile, ne mutam spre virful Europei, etc
Pt @ KGB PCR FSN14-8-2018, 5:14
Va curge mierea, cinstea, omenia si virtutea la noi in Romania daca vin ceilalti la putere! Vom trai "cape" Monaco!!

LOL!!
KGB PCR FSN14-8-2018, 16:22
NU trebuie sa vina "ceilalti" la putere, la o adica e putere sau mandat dat de cetatenii tarii ca sa fie tara administrata si condusa in interesul intregului popor?
Nu frate, sa ramana PSD-ALDE la "putere" cum spui tu, eu as zice la conducere, guvernare, dar sa il tranteasca ei pe parazitul de Dragnea cu clica lui din Teleorman care au confiscat un partid si apoi o tara intreaga si in loc sa lucreze pentru binele romanilor, lucreaza doar ca sa scape el si baronii lui de dosare penale si de puscarie!
Sunt in PSD oameni onesti, de valoare, care ar conduce bine tara dar nu sunt lasati sa ridice capul de ciuma asta instaurata de Dragnea si Tariceanu!
Penalii astaia corupti trebuie sa dispara, nu PSD-ul in totalitatea lui! Si la fel si cu penalii din PNL, fostul PD, UDMR, USR si ce-o mai fi!
Unde merge dupa gratii Dragnea si Mazare sa mearga si Udrea si Basescu daca sunt condamnati si gata!
"ar conduce..." @KGB14-8-2018, 16:46
Utopii, draguta, UTOPII....
Esti la liceu la noi sau in diaspora cu 3 clase?
KGB PCR FSN14-8-2018, 21:35
Nu, sunt la cresa in Coreea de Nord, bine ca-i Dancila etalonul mediului academic "de la noi"...
"În orice ţară responsabilă"13-8-2018, 21:52
Klaus, lasa-i sa se bata in continuare, tu continua sa tii partea unora.
Gigi13-8-2018, 21:16
Tu esti cel mai mare responsabil bai berbecule pentru ca in mijlocul protestelor acuzi Jandarmeria in loc sa temperezi situatia, iar in saptamana mitingului tu sustii, promovezi violenta verbala, adica muia. Prietene, te afli in cea mai penibila si disperata perioada a ta. Esti capabil sa calci pe cadavre pt interesul tau, de fapt ai facut-o la Colectiv dar de data asta nu-ti mai iese schimbarea guvernului. Esti un om de nimic si sper ca opozitia sa sustina pe oricine la prezidentiale, doar pe tine nu. Apropo, sondajele dau de pamant cu tine.
@ KGB PCR FSN13-8-2018, 23:17
"Prietene" ii spui lui Mircea Badea nu presedintelui bai primata!
@KGB ...14-8-2018, 1:35
Prietenii tai sunt cei cu ochi albastri. Constat ca il urmaresti pe Mircea Badea de ii stii atat de bine expresiile favorite. Mai antenist mascat ca tine nu prea gasim.
mda13-8-2018, 20:59
pana ai dat-o pe kovesi ai stat o luna sa procesezi cu creierul tau incet ceva ce nu trebuia procesat, doar executat...aici ai pretentii la demisii dupa 3 zile?

jET iOHANNIS
@ KGB PCR FSN13-8-2018, 23:22
In cazul Kovesi nu cred ca au fost batute femei, copii, turisti, ziaristi straini, la nimereala pe strada de jandarmeria ROMANA, devenita jandarmeria PSD prin ordin direct de la Erdogan de Teleorman!
Si in cat timp trebuia "executata" hotararea Curtii Constitutionale de validare a referendumului prin care ROMANII au hotarat ca raman 300 de parlamentari?
Soros Z.W.K14-8-2018, 8:56
esti un mare PROST ! Kovesi i-a mangaiat mataranga lui Traian si vrei sa o venerezi , du-te acasa si plange cu Koveshita!
Ion A.14-8-2018, 11:05
ROMANII au decis ca basexul sa fie demis, dar mafuiotii din gasca lui au anulat vointa populara
dancp14-8-2018, 18:06
pentru cei care nu cred cu vinzarea copii(wener carmen canada)-mergeti la Rasinari
la sibiu din 2003 i se spunea HAUS CLAUS! de ce HAUS si nu altceva?
dupa 33 zile o citit chestia aia cu kovesi,acum sa astepte poate sa si inteleaga,nu-i asa?
in rest trai bun cu doamna angela si dl junker 3 coniace de dimineata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

4056 vizualizări
24-9-2018, 11:51
Câte mașini poate ”înghiți” un autobuz Solaris. De asta soluția este transportul în comun!» Vezi tot
929 vizualizări
23-9-2018, 17:21
Sala Polivalentă Cluj-Napoca se numește BTarena» Vezi tot
471 vizualizări
24-9-2018, 11:10
"Alo, sunt Irina Tănase și vreau cutare sau cutare", a declarat Liviu Dragnea» Vezi tot
453 vizualizări
24-9-2018, 10:06
Liviu Dragnea sare la gâtul miniștilor: Nu semnează și nu mai pot rămâne acolo» Vezi tot
304 vizualizări
24-9-2018, 11:14
Dragnea prevede câteva remanieri în Guvern, după ce a câștigat bătălia internă din PSD» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?