160x600 px_1.jpg

Economic

Veste BOMBĂ de la Aeroportul Internațional ”Avram Iancu” Cluj

  



 

Aeroportul Internațional ”Avram IancuCluj anunță că, în luna august, a fost bătut orice record în materie de trafic aerian. 

 

În luna august 2014, s-a înregistrat un trafic aerian record de 129.000 de pasageri, în creştere cu aproape 16% față de aceeași lună a anului 2013, iar numărul de aterizări și decolări a crescut cu aproximativ 9%, comparativ cu luna august 2013.

 

Totodată, pe Aeroportul Internațional ”Avram IancuCluj s-a înregistrat un trafic aerian de 517.000 de pasageri și 5.846 mișcări de aeronave, în primele șase luni ale acestui an.  Astfel, aeroportul clujean este al doilea aeroport al României din punct de vedere al traficului de pasageri, după Aeroportul Internațional Henri Coandă București.

 

De asemenea, reamintim că începând cu luna octombrie a acestui an, rețeaua de rute a aeroportului se extinde cu următoarele noi destinații:

 

Destinație /Țară                Operator aerian/Dată începere operare

Nüremberg (Germania)         Wizz Air01 octombrie 2014

Köln (Germania)                Wizz Air20 decembrie 2014

Malmö (Suedia)                       Wizz Air21 decembrie 2014

Geneva (Elveția)                Wizz Air21 decembrie 2014

Bari (Italia)                         Wizz Air14 martie 2015

 

Începând cu programul de iarnă, din 27 octombrie 2014, o nouă companie aeriană va începe operarea de pe Aeroportul Internațional „Avram IancuCluj. Este vorba despre operatorul Eurolot, care va efectua zboruri regulate pe destinația Varșovia, cu posibilități de conexiune pe cursele companiei LOT. Zborurile vor fi operate de luni până sâmbătă, cu o aeronavă Dash 8 Q400.

rosal_dispecerat[1].png
2-9-2014, 22:29
8 vizualizări
8 comentarii
e un minus3-9-2014, 12:22
Problema e ca la decolare/aterizare avioanele zboara deasupra orasului si deranjeaza clujenii.
@3-9-2014, 12:41
Nu esti tu cu alea ...
Pe cine intereseaza ?
Stai sa vezi cind a lovi un avion blocul ala din Someseni , din cimp ...ca pe acolo-i culuarul de zbor la decolare .
E CU MINUS3-9-2014, 19:41
MUTA-TE LA VLAHA,SA AI LINISTE, BASCA DIFERENTA DE BANI IN JEB
baba cloantza3-9-2014, 5:44
Pai bomba e ca, cu toate ca se fura ca-n codru, si toti is pusi acolo pe pile si relatii, s-a reusit un trafic asa mare, de parca asta conteaza. Aia vin ca au clienti pentru Cluj, nu pentru ca managementul aeroportului in din cale-afara de destept.
makelele3-9-2014, 7:00
Aia vin acolo, si asta ca sa ma exprim ca tine si datorita unui management ,trecut sau acrual, in afara de cei asezati politic sa iei la cunostinta ca aeroporturile ,fie el si din cluj mai detine si persoinal permanent ,foarte buni profesionisti.
Incearca sa -mi conjugi verbul ,,a fi'' la persoana a doua singular ,dar dupa modelul folosit de tine ,, cu regionalismul ,, toti is pusi....Curios as fi daca ,,baba cloantza a inventat ceva in gramatica limbii romane.
gauradinusa3-9-2014, 11:56
In orice institutie mare exista pile si angajati model .
Pe posturile de impins vintul si ecusoane cu denumiri stiintifice sunt pilele
Pe posturile cu : gestiune, raspundere, creeatie, s.a sunt "palmasii" , talpa, cei de pe care se trage pielea ca cei de mai sus sa aibe salarii mari, imagine buna, grafice care urca pina dau afara de pe coala de hirtie .
In legatura cu stirea : tot respectul !
mai ales celor care au pus umarul la realizarea acestui progres.
gigibaston3-9-2014, 2:57
unde-i bomba???
bomba2-9-2014, 23:25
Ce-i asa de bomba in stirea asta???