Economic

Carburanții se scumpesc cu 0,32 lei pe litru. Vor creşte în două etape

  



 

Guvernul va majora prețurile la carburanți cu 0,32 lei pe litru, în două etape pentru ca populația să resimtă mai greu efectele.

 

Ministrul a spus că măsura de creștere a accizelor la combustibil va fi luată în etape, pentru a nu produce un șoc la nivelul consumului care poate genera creșteri de preț.

 

”Această măsură pe produce în etape pentru a nu crea un şoc la nivelul consumului, şoc care poate genera creşteri de preţ, automat scade consumul şi poate afecta bugetul de stat prin încasări mai mici”, a explicat Ionuţ Mişa.

 

Termenele pe care l-am stabilit sunt 15 septembrie, dată la care va fi o creştere cu 0,16 lei pe litru pentru toate cele trei categorii de combustibil - benzină cu plumb, fără plumb şi motorină - şi data de 1 octombrie la care va creşte cu încă 0,16 lei pe litru pentru cele trei categorii”, a declarat Ionuţ Mişa.

 

”Încercăm să punem lucrurile la loc. Când am scos acciza, preţul la pompă n-a scăzut. Încercăm s-o punem la loc. Dacă creşte preţul la pompă, o să avem o altă discuţie cu companiile distribuitoare şi producătoare (...) Noi am scos acciza nu ca să le facem lor profit, ci ca să încercăm să ducem preţul mai jos. N-a funcţionat, o punem la loc”, a declarat recent premierul Mihai Tudose.

 

El afirma că România are nevoie de bani pentru infrastructură, autostrăzi, spitale, "pentru o mulţime de lucruri". Premierul Mihai Tudose a mai anunţat că Guvernul lucrează la Legea redevenţelor şi că vor fi operate modificări ale acestora începând cu 1 ianuarie 2018, el arătând că majorările vor fi în acord cu comportamentul „la pompă” al operatorilor economici, după creşterea accizei, scrie Mediafax.

rosal_dispecerat[1].png
30-8-2017, 22:46
53 vizualizări
7 comentarii
Ovidiu1-9-2017, 10:48
Ciuma rosie ati votat? Acuma tot ciuma rosie va mananca zilele
LuLu Cluj 31-8-2017, 12:50
Votati HOTII de psd ,,,fsn ,,,asa ca cioculmic ,,,
ulul31-8-2017, 14:14
Bai diotule, dar Boc de cate ori a scumpit fotoghinu? De 5 ori, mai zoaie jegoasa.
ulul31-8-2017, 21:24
Este mai prost decat prevede lege .... Boc cand a fost la guvernare era criza mondiala si ia masurile iau fost impuse de FMI ca Boc venea dupa o guvernare Nastase+ Tariceanu Sobolan rosu ce esti ......asa ca mars la culcare ....JOS CIUMA ROSIE!!!!
poov31-8-2017, 8:12
Trebuie recuperati cumva banii de mariri, dar nu e de vina Tudose, sau Dragnea, sunt de vina cei care nu se plang, ca daca s-ar tine proteste pentru lucruri importante, cum ar fi minciuni cu strazi si spitale (vezi centura Floresti, strazi deformate Cluj-Napoca) atunci si cei din administratia locala carora le-a marit salariile se vor apuca de treaba, din pacate noi o dam cu telefoanele in sus cu justitia, care oricum n-are nici o legatura cu lenea, cu nepotismul sau cu incompetenta.

Degeaba il baga pe Dragnea, pe Tudose, sa ii bage pe toti 400, si peste o saptamana vor venii alti 400 in locul lor, ei sunt doare niste chipuri, sunt cei care sunt bagati in fata, si intre timp se fura de la cel mai mic functionar, se fura la Primarie, la Prefectura, nu doar la Guvern, dar intre timp hotii astia dorm linistiti de 27 de ani!
nelu31-8-2017, 7:27
Porcii sa le plateasca la sclavii lor salarii si pensii tot de la astea care mai muncesc.
Coco31-8-2017, 7:24
Da,da de 30 de ani se fac autostrazi si spitale!!!!