Incident aviatic! Motorul unui avion militar s-a defectat în zbor între Câmpia Turzii și Otopeni
Un incident aviatic a avut loc în această dimineață, potrivit Ministerului Apărării Naționale (MApN). O aeronavă militară Spartan, care efectua un zbor de rutină pe traiectul Câmpia Turzii – Otopeni, a avut o defecțiune în zbor, la unul dintre motoare.
„Luni, 24 iulie, în jurul orei 07.30, echipajul unei aeronave C-27J Spartan, care efectua zbor de rutină pe traiectul Câmpia Turzii – Otopeni, a raportat o semnalizare la bord cu privire la funcționarea defectuoasă a motorului stâng", a transmis MApN.
„Echipajul a aplicat procedurile standard prevăzute pentru această situație în normele de exploatare a aeronavei, oprind motorul stâng. Aeronava a aterizat în siguranță pe aeroportul de destinație, Otopeni, în jurul orei 8, fără a fi declarată situație de urgență și fără a fi nevoie de intervenția echipajelor specializate de la sol.
La bordul aeronavei se aflau 7 militari – 3 membri ai echipajului și 4 pasageri, care au aterizat fără probleme.
În conformitate cu procedurile în vigoare, șeful Statului Major al Forțelor Aeriene a numit o comisie de cercetare a acestui eveniment de zbor, pentru a stabili cauzele producerii acestuia", au mai transmis reprezentanții ministerului Apărării.
8 Comentarii
le da oricum golf4 pe toate judeonazistilor din ukronazia :)
Stiri de cluj, ati gresit titlu. Trebuia sa fie "ALERTA!!! Incident aviatic! Motorul unui avion plecat din Cluj s-a defectat în zbor spre Otopeni". Baaaa, cum ati putut voi rata cativa clicci in plus?
Despre armata romana?
nu-i mai lasati pe soldovenii betivani si sifilitici de la luna campia turzii sa se urce in avioane.... asta daca nu vreti sa vedeti iadul....in vagoane cu ei si inapoi in soldova...si la descarcare sa le spuneti bancul cu timpul....
da, zborurile cu armament pentru ucraina sunt deja zboruri de rutina
@test: Merci ciolovecjule, iti trimit 2 copeici, da-ne IBAN.
@Putin cel Mare: ai invatat romaneste in drum spre CJ :)
Ia fugi tu in linia intai si mori pentru evreul din kiev
DPF-ul