Gimnastică la Cluj: Rezultat slab pentru România în finala de la individual compus

Aurul în finala de individual compus a fost câștigat de britanica Elissa Downie.

Sportiva din Marea Britanie a totalizat 55,765 puncte, iar pe locul doi a fost unguroaica Zsofia Kovacs (55,432 puncte), pe trei fiind franțuzoaica Melanie De Jesus Dos Santos (55,065 puncte).

Gimnasta din România, Ioana Crișan, a terminat concursul cu 51,032 puncte, fiind numai pe locul 18.

Româna a primit următoarele note: sol — 13,100 puncte, sărituri — 13,336 puncte, paralele — 13,000 puncte și bârnă — 11,566 puncte.

A doua reprezentantă a României în finală, Olivia Cîmpian, s-a clasat pe poziția a 23-a, cu un total de 50,106 puncte, după ce a căzut la paralele. Notele celei care anul trecut ocupa locul trei cu echipa României la Campionatele Europene de juniori au fost următoarele: sol — 12,933 puncte, sărituri — 14,266 puncte, paralele — 10,541 puncte și bârnă — 12,366 puncte.

România mai poate spera la o medalie de aur în finala feminină de la bârnă, de duminică.

Marian Drăgulescu este calificat în finalele la sol (sâmbătă) și sărituri (duminică).