banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

VIDEO - Biciclist lovit de ușa unui autoturism în trafic, pe Calea Florești

  



 

Un biciclist care circula pe Calea Florești a fost lovit de ușa unui autoturism deschisă de un pasager în trafic.  

 

Biciclistul nu a avut cum să reacționeze, totul s-a petrecut într-o fracțiune de secundă. Pasagerul a vrut să coboare la semafor, iar biciclistul a fost aruncat într-o mașină parcată.   

 

El doreste sa traga un semnal de alarma soferilor cu privire la constientizarea si respectul in trafic pentru biciclisti. Acesta a spus că nu a fost rănit grav, având julituri și dureri în urma căzăturii.

coral1_1_1.jpg
3-10-2018, 22:07
3938 vizualizări
15 comentarii
Cetatean4-10-2018, 11:12
Imi place ca toti spuneti de biciclist dar spiritul civic al pasagerului care sa uitat la un om care a cazut pe jos si pleca??? sau faptul ca nu are dreptul sa coboare din masina la semafor nu pare a fi nici o problema?
Daca masina stationa corespunzator si pasagerul ar fi coborat (intr-un loc in care sa nu ii puna nici lui viata in pericol) acest accident as fi fost usor evitat.
Dr4-10-2018, 10:44
E posibil sa fi avut un unghi mort soferul... sa le zica la copii ca pot sa coboare.
Biciclistul a venit cu viteza si depasea pe partea dreapta, ma rog (filtra traficul), care NU se face pe partea dreapta...
Vinovat sau raspunzator pt. viata lui este biciclistul.. parerea mea
bbk4-10-2018, 11:08
biciclistul nu era in unghi mort.
biciclistul este in unghi mort atunci cand este la aripa spate.
iar de viteza, nu prea avea chiar asa de mare, motocicilstul din partea cealalta il depaseste la un moment dat.

aici a fost neatentia soferului, care cel mai probabil nu s-a asigurat, si probabil a copiilor, care au deschis usa repede, sa iasa din masina. soferul a presupus ca pe acolo nu vine nici o masina, fiind pe banda cea mai din dreapta, asa ca a considerat ca nu e nevoie de asigurare.
soferul nu a pus semnalizarea spre dreapta, ca sa anunte ca vrea sa lase pasageri, nu a pus nici macar avariile.

in mod normal, pasagerii nu se lasa in trafic, chiar daca esti la bordura, daca nu pui semnalizarea sau avariile
Dragos4-10-2018, 11:54
Pardon? Depășire prin dreapta din partea biciclistului?? Eu știam că bicicletele au obligația să fie conduse cât mai aproape de marginea din drepata a drumului. Deci circula foarte corect.

Nu știu ce se tot despică firul în patru: a fost o neatenție din partea șoferului mașinii oprite. NU e un capăt de țară, dar cum se zice și în titlu, ar fi bine dacă lumea ar fi un pic mai atentă și la astfeld e aspecte.
gigi spaga4-10-2018, 8:27
biciclistii nu respecta regulile de circulatie atunci cind circula pe strada - pentru ei nu exista semafoare si treceri de pietoni

biciclistii se asteapta ca toti pietonii sa le faca pirtie cind circula pe trotuar

cind vor respecta participantii la trafic si pietonii, atunci vor fi si biciclistii respectati
gig spaga4-10-2018, 8:56
mai bine iti vedeai de treaba si taceai in cazu asta. ce nu a respectat biciclustu desteptule?
haha4-10-2018, 9:31
De ex depasirea pepartea dreapta, trecerea in viteza e langa coloana oprita a semafor, evident trecea pe rosu daca nu era lovit de usa etc, etc.
Alo-Alo Domnu4-10-2018, 13:42
Cum adică depăşire pe dreapta ? Pe ce lume trăieşti ? Bicicletele trebuie să circule cât mai aproape de bordură. CXum adică a depăşit coloana ? Era culmea să se aşeze frumos în spatele "coloanei" oprite şi să stea cu toate maşinile la coadă ! Şi de unde dracu ştii că ar fi trecut pe roşu ? Eşti un f..cking de Nostradamus sau ce ?
Semaforul galben4-10-2018, 7:17
Nici un vehicol nu are voie sa depaseasca prin dreapta. Nici un vehicol nu are voie sa depaseasca coloana care sta la stop/semafor/cedeza trecerea...
hmmm4-10-2018, 1:40
Doi ciobani,si biciclistul si soferul. Sunt clujeni sau vinituri?
andi4-10-2018, 9:30
de ce e de vina soferul cand capra din spate deschide usa?
dinCluj4-10-2018, 12:28
Pentru ca in legistlatie zice ca sorerul este obligat sa se asigure la imbarcarea si debarcarea pasagerilor.
andi4-10-2018, 15:37
inseamna ca faza asta o pot repeta si cand sunt cu taxiu,....na lasati taximetristilor ca va fac io mendrele...
Caragea3-10-2018, 22:39
Ok, ala din masina e vinovat si biciclistul e victima. Dar biciclistul unde ma rog se grabea de pedala cu viteaza aia ca doar era rosu la semafor? Am vazut si eu din astia, care trec pe langa masinile care stau la semafor ca pentru ei nu e rosu si merg mai departe printre pietonii de pe trecere.

Saptamana trecuta era unul pe 21 decembrie in fata la Orange pe prima banda destinata masinilor (banda 2) desi avea si pista pe trotuar si avea si banda pentru mijloacele de transport in comun. Nu, el mergea pe banda 2.

Despre ce respect vorbim? Despre trecutul pe trecerile de pietoni pe bicicleta? Despre mersul pe carosabil cand au pista dedicata? Despre trecutul pe rosu la semafor printre masini?
abur4-10-2018, 0:10
aha! deci tu erai ala de a deschis portiera!