Social

Primăria Cluj-Napoca subvenţionează chiriile celor cu venituri mici. Sunt vizați cei de la Pata Rât

  



 

Consiliul Local Cluj-Napoca a aprobat bugetul prin care va fi subvenționată parţial sau integral chiria pentru victimele violenţei domestice şi persoanelor cu venituri mici.

 

Astfel, Clujul va subvenționa cu sume cuprinse între 900 şi 1.400 de lei chiria pentru aceste categorii sociale. Bugetul total al acestui proiect este de 500.000 de euro.

 

Consiliul Local Cluj-Napoca a aprobat un proiect în premieră naţională pe componenta victimelor în familie care, pentru prima dată în România, beneficiază de o subvenţie pentru a-şi putea găsi chirie. De asemenea, proiectul vine să-i sprijine pe toţi cei care se află într-o stare de marginalizare socială sau în risc de marginalizare socială, adică nu au loc de muncă, nu au suficiente venituri pentru întreţinerea, la şcoală, a copiilor, şi a acoperi cheltuielile pe care le au cu chiria sau cu utilităţile. Scopul este să nu îi lăsăm pe oameni să se scufunde în sărăcie. Subvenţia chiriei, parţială sau integrală, se acordă pe o perioadă de 12 luni, cu posibilitate de prelungire de 24 de luni, sumele fiind cuprinse între 900 şi 1.400 de lei pe lună. Pentru acest an avem prevăzută în bugetul local o sumă de o jumătate de milion de euro”, a spus Boc.

 

Primăria vine şi, temporar, le întinde o mână de ajutor. Am pus şi condiţia ca, în situaţia în care un solicitant nu are loc de muncă, Primăria Cluj-Napoca în colaborare cu AJOFM Cluj caută soluţii, dar dacă acesta refuză două locuri de muncă oferite, nu mai poate beneficia de acest sprijin. Scopul nostru este să îi integrăm pe oameni, să aibă locuri de muncă, pentru că cea mai bună formă de protecţie socială este şi rămâne locul de muncă. Acei oameni care o duc greu, au venituri mici, au copii şi o stare de sănătate precară, vor primi sprijin la subvenţionarea chiriei. Trebuie să dăm dovada că suntem o comunitate solidară şi cu cei care se află în nevoie în oraş”, a mai explicat edilul Clujului.

 

Pentru a fi decontate, chiriile trebuie înregistrate la ANAF.

 

Subvenţia la chirie este acordată victimelor violenţei în familie care au un venit de până la 1.500 de lei pe membru de familie şi persoanelor cu venituri mici care au un venit de până la 738 de lei pe membru de familie, cu condiţia să nu fi avut proprietăţi în ultimii 10 ani.

coral1_1_1.jpg
13-2-2018, 12:15
95 vizualizări
18 comentarii
bocanc15-2-2018, 11:00
Ne-ai adus vinituri de toate categoriile, de la holoangari infractori si talhari pana la astia mai rafinati, IT-stii lui peste prajit, Rezistu sulii mele studenti zeci de mii din toata tara, amu sa mai vina si rromulanii peste noi. Nu faci tu bine si te du unde si-a intarcat mutu iapa, mai Boc Emil ?
lulu cluj13-2-2018, 19:40
Sigur pentru CIORII sunt bani ! deh nmasa electorala !MOARTE CIORILOR !!!
Miticeanu13-2-2018, 18:53
Da prosti gramada mai sunteti, voi l-ati pus acolo, voi sa-l dati jos, asta daca mai puteti. Boc se bazeaza pe un calcul simplu si un pic de educatie propagandastico-sociala. Cine voteaza, el are acces la toate cnp-urile, stie exact cine a votat, cine nu, cu nume si prenume, varsta si chiar mai multe, chiar studii, loc de munca implicatii politice, cazier, medicale. Dandu-le bani de chirie ii face votaci de-ai lui pe viata, si astia chiar merg bla vot, sis enorm de multi, apoi pensionarii si tineretul Untoldist. Chiar ii convine atat, in rest sa stea acasa si sa se vaite ca ii dispr rufele de pe sfoara sau varza din garaj.
Sile14-2-2018, 13:06
Ca bine zici !Tot aceeasi tzigani sponsorizari de El din banii nostrii, dupa ce ca L-au votat scriu si articolele stiridecj, ziar renumit ca probochist aicea la Cluj! Boc nu e prost!..
ilse14-2-2018, 18:08
Ca nu e prost se stie ca asa sa cocotat acolo sus
Vasile15-2-2018, 11:06
Corect scris Miticeanu.Daca intrebi profesori de la facultatile de psihologie sau sociologie din Cluj nu -ti pot da o explicatie pentru faptul ca piticul a fost votat(chiar in numar mare)si de pensionari,chiar daca le-a taiat din amarita de pensie.Se stie ca e un oportunist,un politician abil care promite cite-n luna si-n stele,un bun psiholog care scoate pe gura exact ce vrea omul sa auda.Ca clujenii sint prosti de duduie,fatarnici si fuduli iarasi nu mai mira pe nimeni,Funar a fost votat de trei ori,piticul la fel,chiar daca amindoi nu au facut mai nimic serios in acest oras.Clujul e la pamint cu infrastructura,coloanele de masini sint nesfirsite,oamenii stau ca fraierii in trafic dar prostimea tot pe mocan il voteaza ?!
Vasile = bocanc15-2-2018, 11:54


= Miticeanu = Sile

Adi15-2-2018, 19:39
Băi Sile, cat de dobitoc poti fi, scrii si iti răspunzi singur ...
Eu13-2-2018, 15:08
BRAVO ! Muncim noi pentru INDIENI ca ei n-au timp de lucru ca sunt la ciordit si cersit !
Marco13-2-2018, 15:03
Vor fi finantate ONGurile bine cunoscute a lui Szakatas si Dohoraru care se vor ocupa ei de pata rat ca si pana acum de altfel
cluj13-2-2018, 13:58
nu o sa poti sa-i integrezi niciodata in societate.au in ADN FURTU INSELACIUNE SI JEGU. Domnule Boc mao bine a-ati ajuta oamenii cu handicap copii bolnavi si oamenii batrani
.13-2-2018, 15:31
boc nu e domn. e doar un avorton utecist
cj13-2-2018, 17:32

Boc e un avorton utecist dar care sa ridicat din prostime din Rakitele la rangul de Profesor Universitar prin inselaciune ,furt coruptie etc,etc
ana13-2-2018, 13:28
Da, de muncit nu pot astea???? Mai fac si sute de prunci si ii arunca la cersit prin oras. Trebuie sa se gaseasca o solutie sa ii puna la munca, ca astea asa se nasc. Cred suntem tara cu cei mai multi tigani care nu muncesc.
Alex13-2-2018, 15:29
Sa nu-ti vina unu de asta la servici sa lucrezi" cu el! Ajungi in pragul nebuniei.
Viorel13-2-2018, 13:16
Pffff , ii bun
Asa început , sa ii tinem noi ăștia contribuabilii platitori de taxe si impozite pe toti infractorii si ciorile astea infecte
Bravo Moc cu M nu cu B :))))))))
Viorel13-2-2018, 13:14
Pffff , ii bun
Asa început , sa ii tinem noi ăștia cintribusbilii platitori de taxe si impozite pe toti infractorii si ciorile astea infecte
Bravo Moc cu M ny cu B :))))))))
Agentul Haosului13-2-2018, 15:57
Subventionezi un caz social, bine documentat, gen familie (care poate au cel putin un copil), care au o problema sociala: handicap, pierdere loc munca, diverse tratamente etc. Subventionezi pe unul care nu a lucrat niciodata. Celui care nu a lucrat niciodata, si nici nu a vut intentia, nu-i dai nimic..... am devenit popor de asistati social, majoritatea putori si t igani, platiti din impozitele celor care muncesc.