Social

COD ROŞU de caniculă în Cluj. ANUNȚ de ultimă oră al meteorologilor

  



 

Meteorologii au emis cod roşu de caniculă pentru Cluj și alte 11 județe din vestul țării. 

 

Specialiștii avertizează că se va ajunge până la temperaturi de 39 - 42 grade.

 

Vineri (4 august) şi sâmbătă (5 august), valul de căldură care a debutat încă de luni (31 iulie) va continua să se intensifice, iar disconfortul termic va deveni deosebit de accentuat. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pe arii extinse pragul critic de 80 de unităţi şi se va situa frecvent, în zonele joase de relief, între 82 şi 84 de unităţi. Temperaturile minime vor fi cuprinse, în general, între 22 şi 25 de grade. În zonele de câmpie şi de podiş ale judeţelor: Satu Mare, Bihor, Arad, Timiş, Caraş-Severin, Sălaj, Cluj, Mureş, Alba, Hunedoara, Mehedinţi şi Dolj, se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale perioadei şi care se vor situa între 39 şi 42 de grade, anunţă meteorologii.

 

”Cel mai probabil de duminică, din a doua parte a zilei, în special în zonele de munte şi în jumătatea de nord a ţării, gradul de instabilitate atmosferică să fie în creştere. Restrângerea valului de căldură va fi cu ocazia evoluţia unor sisteme noroase care vor aduce furtuni violente în ţară", au explicat reprezentanţii ANM.

 

Ultumul cod roșu de caniculă emis de meteorologi a fost la începutul lunii iulie.

4-8-2017, 9:35
46 vizualizări
10 comentarii
HA HA HA4-8-2017, 23:16
Mno vedeti ce Genial ii Boc? Canicula - Mana Cereasca pentru Primarul Clujului! !!!
El manipuleaza si CANICULA....

:-)))))))))))))))))))
Burdujel4-8-2017, 19:59
Si Boc nu ia nici un fel de masuri. Primar de rahat.
Bocian4-8-2017, 22:56
Incredibil ce debili mintali, adulaci obedienti, are Clujul. Mi se pare normal Burdujel, ca nici aici sa nu pricepi, ca dealfel in majoritatea comenturilor tale, care sint manipularile, dedesupturile acestui oras si realitatea ascunsa a Clujului. Treci inapoi la ciclul primar, sa reei clasa 1, clasa 2, etc, etc... Mai vorbim noi peste 20 ani!... Pana atunci ia exemplu, mocofane! Da, ai nimerit-o cu primaru de rahat, care acum ne da noua apa asta chioara in pahare gen unica folosinta, cu aparatura de distributie gen ultramoderna, dar setata si servisata, atentie, de firmele lui, firme de casa, in corturile cele moderne, si toate astea decontate cu bani frumosi dela Primarie, a gasit deci boc o metoda ca sa sifoneze banii nostrii si cu ocazia Caniculei, -Mana cereasca ptr el! In timp ce fraieri, adulaci obedienti ca tine ii canta in struna ca niste godaci in calduri... Asa ceva mai rar!
Bocaiala4-8-2017, 13:36
Boc sa isi deie demisia. Nu o fost in stare sa bage aer conditionat in oras
Moc4-8-2017, 14:40
Si ce te faci tu limbrice de rahat daca face asta? Ce mai halesti parazitule?
postaceala 20204-8-2017, 15:30
HA HA HA SILE A AJUNS SA COMENTEZE STAREA VREMII
marasti5-8-2017, 16:56
is clujean de cind ma stiu dar nu ma simt batjocorit , pina la urma e si o chestie de portofel , de cit cistiga fiecare
Mah trollilor5-8-2017, 18:40
Oricat o sa va raspundeti unul altuia, problemele nerezolvate raman. Nu fentati pe nimeni.
Cristi5-8-2017, 19:18

Hehe, hehehe, sa nu complicam problema fara rost, aicea nu este decit un singur troll - cine altul decit sile -nenorocitul siteului si al vietii, recunoscut si de copiii de gradinita

,,Mah trollilor" - ai auzit tu vreodata de vorba aceea: ,,cine zice, ala este?". . . .
morosan5-8-2017, 21:11
subscriu lui Cristi