Social

Cluj: Angajatele de la Oficiul Poștal din Mănăștur s-au certat sub ochii clienților. Una nu voia să muncească

  



 

Două angajate de la Oficiul Poștal 15, din cartierul Mănăștur, s-au certat sub ochii clienților, pentru că una dintre ele nu voia să muncească. 

 

Tocmai am facut o sesizare la posta romana, sunt curios daca cineva o sa ia atitudine sau nu:

 

”Astazi (Marți) 12.09.2017, in jurul orei 13:30, m-am prezentat la oficiul postal numarul 15 din Cluj-Napoca, cartierul Manastur sa-mi ridic premiul pentru ca am circulat fara rovinieta (tin sa precizez ca am primit hartie ieri si scria negru pe alb: ”incepand de azi ....”, dar astazi de dimineata dupa ce am asteptat la coada aproximativ 40 minute, iar doamna de la posta dupa ce a cautat prin mai multe locuri mi-a zis sa revin mai tarziu). 

 

Si de data aceasta am asteptat aproximativ 15-20 minute pentru ca era un singur ghiseu deschis, mai era o doamna la ghiseu si inca o doamna care se plimba de colo-colo (daca putem spune asa). La un moment dat, doamna care se grabea sa ne serveasca a rugat-o pe doamna să deschida si ea ghiseul, aceasta a inceput sa vorbeasca urat (chiar daca era mai tanara), si uite asa am asistat noi cei 6, 7 oameni, care asteptam la coada, la discutia dintre dansele gen: ”Nu-mi spune tu mie ce sa fac, ca nu esti sefa mea. Daca vreau lucrez, daca nu nu, ca acuma plec etc”. Dupa aproximativ 10 minute pur si simplu nu am mai rezistat si i-am cerut dansei sa-mi zica numele, dar nu a vrut si s-a ridicat de pe scaun si a plecat mai in spate. Am insistat de mai multe ori sa-mi zica numele spunandu-i ca o sa fac o sesizare in acest sens... Vazand ca nu vrea sa-mi zica numele am incercat sa-i fac poza, atunci a plecat in spate zicand ca ea cheama politia iesind pe o usa in partea din spate.

Pur si simplu mi se pare de neimaginat sa raspunda unei persoane mai invarsta ca ”daca vrea lucreaza daca nu nu, ca nu este sefa mea”, sau ”e treaba mea ce fac, vezi-ti tu de ale tale”, dansa chiar a rugat-o frumos sa deschida si ea ghiseul, a adus si argumente vazand ca vorbeste urat gen: ”Uita-te cati clienti am servit eu, timp in care tu ai tot iesit, ba ai mancat, ba ai vorbit la telefon etc...)”.

 

Pe ghiseu scria ”program cu publicul 12:00-18:00”, si dumneaei a ”deschis” ghiseul la ora 13:37. Va rog doar sa va uitati pe camere in intervalul orar 13:15-13:50 - 12-09-2017.

 

Probabil a sunat la politie si sunt sigur ca aveti datele mele acolo ca doar le-am dat cand am ridicat procesul verbal --ma rog putea sa fie si o bomba pentru ca pe hartia de notificare nu scrie ce este de fapt acolo.

 

In speranta ca cineva o sa citeasca acest email si o sa ia si anumite masuri.

 

Va multumesc, 

 

Ovidiu L.”.

 

Clujeanul a dat ca exemplu alte unități care lucrează cu publicul, din domeniul privat, unde clienții sunt serviți rapid

 

La ... aproximativ 30 de oameni sunt serviti în 15 minute de 2 angajati, la Posta Romana 5, 6 oameni sunt serviti in 30 minute de 2 angajati, daca nu ma credeti pe cuvant va rog sa mergeti in jurul orelor 18:00 la ... si vedeti cati oameni ridica produse de la ei, dar la Posta Romana anumiti oameni pur si simplu se cred atotputernici si ca li se cuvine postul respectiv (probabil au fost pusi cu pile si se cred indestructibili).

 

Ar fi foarte fain acuma sa se ia efectiv inregistrarile de la orele respective si sa se urmareasca atitudinea doamnei respctive fata de colega dansei, ceva de neimaginat. Parerea mea este ca doar luand atitudine putem schimba ceva”, a mai scris clujeanul.

coral1_1_1.jpg
13-9-2017, 12:42
103 vizualizări
11 comentarii
Adrian14-9-2017, 8:46
AM FACUT SI EU SESIZARE
RASPUNSUL FACEM SA FIE BINE CA SA NU FIE RAU
LOL
fox13-9-2017, 19:18
E nevoie de o adevarata revolutie la Posta Romana atat in cea ce priveste personalul cat si dotarile si modul de lucru! Poti pierde si peste o ora pentru un lucru banal (receptia unui colet de ex.) iar la oficiul nr.15 dezastru este inca si mai mare!
...13-9-2017, 17:30
Cred ca pe aviz scria sa megi dupa 10:00 si tu ai mers inainte de 10:00.

Nu ele sunt de vina ca posta merge asa de rau. Sistemul e de vina. Daca cauta pe niste liste printate cate 10 min dupa orice colet extern fara ramburs, nu imi vine sa ma gandesc cate trebuie sa faca pt un colet cu ramburs, sau pt dievrse actiuni.

Munca lor acolo nu e doar ca sa serveasca oamenii. noua ni se pare ca se plimba, dar fac cate ceva pe acolo.
claudiu13-9-2017, 14:57
Exact la fel este si la posta de pe calea Floresti, au program de la 11 (de gravida), dar se serveste doar la un ghiseu, ca sa fii printre primii trebuie sa vii cu 20 de minute inainte de deschidere si tot stai un min de 20 de minute daca esti al treile de ex. Coletele din extern care pana acum veneau toate la oficiul postal extern din marasti ajung mai nou (cele cu valori declarate mai mici) tot la oficiile postale de cartier. Eu inteleg ca tarifele practicate sint cele mai mici dar parca toti angajatii incearca sa faca oamenii ce stau la coada sa sufere pentru situatia lor.. sincer nu asa cred ca li se va rezolva problema doamnelor ce lucreaza acolo. Pana un trimis in tara cu tot cu ramburs costa in jur de 11 lei la un colet de 1-2kg iar cei de la curierat practica preturi de cel putin 3 ori mai mari aglomeratia se va pastra.
Nicu13-9-2017, 14:43
Domnule Ovidiu L. ti-as dori sa lucrezi 10 zile intr-un oficiu postal si dupa sa comentezi , sa vezi la cate insulte, jigniri, grosolanii trebuie sa faci fata/ora , sa vezi cum ajungi acasa si te certi cu familia din nimic din cauza ca ti-e plin capul . Nu uita ca cea mai grea meserie este cea cu omul ! ce cu interactiune directa - toata lumea se grabeste si fereasca Dumnezeu de omul unei singure probleme , el pe aia o vede cea mai mare si grozava , dar nu , nu este asa , fiecare are problema lui .
Personalul la posta este insuficient (ca peste tot dealtfel) iar cea care sta la un ghiseu este luata si dusa in spate la mesagerie, la colete, la incarcat/descarcat din masina pentru ca da, fetele de la ghiseu impreuna cu sefa incarca/descarca colete , asta cred ca nu stiai , ele fac si curat , ele stau de mult6e ori si peste program etc.
Nu lucrez la posta dar folosesc serviciul lor si sunt foarte multumit , stiu ca trebuie sa astept dar e cel mai sigur , mai incet dar sigur . Personal nu as rezista mai mult de 24 ore in acest serviciu , de comantat e usor dar trebuie sa vezi si dincolo de tejghea activitatea .
zau13-9-2017, 15:26
In descriere s-a precizat ca erau trei din care lucra una. Nu poti spune ca sunt insuficienti. Da, este greu si epuizant sa lucreze cu publicul insa nimeni nu o tine fortat la acel loc de munca. Nu vrea, i se pare prea solicitant, demisia si sa-si caute alt loc de munca. Ce vina am eu de ex, client, ca cineva dinaintea mea a jignit-o?
RoReX13-9-2017, 15:53
Nicule tata, si eu lucrez cu oamenii si intradevar e greu, dar am observat ca atata timp cat eu am o atitudine pozitiva si vorbesc frumos cu clientii si ei vorbesc frumos cu mine, daca m-as comporta ca o scarba cu siguranta la fel s-ar vorbi cu mine. Numa zic, daca femeile de la ghiseu s-ar misca mai "cu talent" si nu ar mai tine clientii ore intregi pentru un colet sau o scrisoare nu ar mai vorbi nimeni urat cu ele ca sa le umple capul si frigiderul :)
Ha Ha13-9-2017, 14:34
Si ce e nou in asta!
Asa e din totdeauna la acel ghiseu, si cand zic totdeauna e TOTDEAUNA.
Sa intelegeti ca la sarbatori, stam frumos incolonati toti la cate un ghiseu. Metoda incolonati serpuiti, ca sa intram mai multi.
Toti gramada la un ghiseu!
Chiar daca sunt in general 2-3 -4 persoane, doar 1 lucreaza!
Altele vin in schimburi, pana atunci muta lucrurile de colo colo si isi fac de lucru prin spate!
Pe sefa nu o misti niciodata!
Cand avem noroc sunt deschise 2 ghisee.... Certuri din astea sunt mereu, si ni s-a spus mereu ca daca nu ne convine sa folosim alte servicii...
Nu o sa le schimbam niciodata cu nimic...
Nu stiu, daca e greu, dar sunt unele dintre cele mai nerespectuoase functionare pe care le-am intalnit in viata mea!
ss14-9-2017, 6:56
Asa este. Singurul comment de bun simt care reflecta realitatea...
Omg13-9-2017, 13:26
Lasa-ne tataie. Aia e coada de 7 persoane? Hai la kaufland sau auchan privatii care ii lauzi sa vezi acolo cozi adevarate. Din 20 de benzi sunt deschise 7 si cozi de 20 de persoane la o casa.
paul13-9-2017, 13:06
La fel este si la posta din Floresti