Social

Cetățean german prins cu 219 km/h pe Autostrada Transilvania! Ce sancțiune a primit

  



 

Un cetățean german, care conducea cu 219 km/h pe Autostrada Transilvania, a fost depistat și sancționat de polițiști.

 

Duminică, 20 aprilie, în jurul orei 16.00, poliţiştii din cadrul I.G.P.R. - Serviciul Poliţiei Autostrăzi - Biroul de Poliţie A3 Transilvania au depistat un bărbat, cetățean german, în timp ce conducea un autoturism, cu o viteză peste limita maximă admisă.

 

Bărbatul, în vârstă de 46 de ani, a fost depistat de poliţişti cu ajutorul aparatului radar la km. 12, pe sensul de mers Gilău - Turda, conducând cu o viteză de 219 km/h

 

Conform legislaţiei în vigoare, acesta a fost sancţionat contravenţional cu amendă în valoare de 850 de lei. 

 

Totodată, poliţiştii i-au reţinut permisul de conducere, în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce autovehicule pentru o perioadă de 90 de zile.

coral1_1_1.jpg
21-4-2014, 12:41
4 vizualizări
13 comentarii
Burdujel22-4-2014, 18:16
Jenant.
Cica nemtii sunt ... asa mai deosebiti ... si nu fac prostii, etc.

I-a facut de rusine.
Ce jenant.
Dan22-4-2014, 17:41
Daca s-ar respecta legislatia , dar nu se poate respecta , daca plec din Cluj la Constanta si respect indicatoarele fac o saptamana cu masina . Sa fim seriosi si constienti ca respectarea legislatie e imposibila decat daca tii masina in parcare , ma refer strict legat de indicatoarele de limitare de viteza , sunt unele cu 30 /h dar daca mergi cu 90 nu incurci absolut pe nimeni si nici riscuri nu exista , multe sunt amplasate foarte prost . Accidentele nu se intampla din cauza vitezei , nu avem infrastructura pentru autoturisme, de motociclete sau biciclete nu mai vorbim , mor oamenii in prostie , de cele mai multe ori din cauza infrastructurii inexistente . In Romania mor cei mai multi oameni din Europa in accidente rutiere si se circula in medie cu maximum 50 km la ora, viteza unui cal galopand. Sunt posesor de autoturism ; sa presupunem imi cumpar motocicleta unde ma dau cu ea ca prinde 300, daca nici pe autostrada n am voie ? Platesc taxe statului roman , sa ma duc in Ungaria , Germania ? E limpede ca suntem praf !
Razvan22-4-2014, 19:33
Multumita celor ca tine, exista indisciplina in trafic, multumim si jos palaria.
Asta e infrastructura, ti-o asumi, aici traiesti, circula DUPA REGULILE DE AICI. Daca vrei autostrada fara limita de viteza, emigreaza in landul Bavaria si basta!
Prostiile le fac cei care nu se mai pot tempera (cred ca e si cazul tau dupa cum te manifesti), si incep sa taie curbe si sa accelereze pe te miri unde, sau sa faca depasiri , ca "au cai", exact si intrutot conform principiului tau, " sunt unele cu 30 /h dar daca mergi cu 90 nu incurci absolut pe nimeni si nici riscuri nu exista". Ei, ba sa stii ca exista! Daca iei o groapa si pierzi temporar aderenta, una e sa franezi de la 30 la ora si alta de la 90!

Ca si proba, circuland cu viteza regulamentara ( la limita) si accelerand mai tare la iesitul din localitate pana la un regim de croaziera, am intrecut multi SPEEDY.
Cluj22-4-2014, 8:15
La noi se numeste autostrada un drum cu 2 benzi pe sens cu o lungime de 50 km, o poti si fugi distanta, nu e obligatorie masina :))) , unde viteza maxima admisibila este la fel de mica precum trenurile strainilor din anii 1900 toamna .
223422-4-2014, 11:07
de ce p*** mea nu dispari de aici ?????
cluj222-4-2014, 13:03
Ar trebui sa ma sustii daca ai avea creier si ai fi om !
Ha?21-4-2014, 23:39
Sunteti siguri ca ii se retine permisul de conducere in vederea suspendarii 90 de zile?
Nu de alta,dar si eu am permis nemtesc,si cand am fost in concediu in Decembrie,m-au oprit la intrare in Cluj,dinspre Floresti cu 110km/h mi-au luat permisul,a doua zi am facut contestatie, si nu au putut sa imi suspende permisul...
si apoi cum l-au oprit?Bineinteles,cum pe A3 nu este nici o parcare,s-au pus pe banda de urgenta,si cum l-au vazut cu 219 a sarit domnu politist pe banda a doua pentru al opri :( si asa ne facem de rusine...
Si apoi nici politia din Germania nu poate sa suspende un permis emis din afara Germaniei pentru contraventii(nu pentru lucruri grave),ci se da o amenda mai mare decat e normala
dracula21-4-2014, 17:49
parca a omorat un om neamtul........pai ce daca a mers cu 200/ora.....numai in rrromania se ia permisul.......lucru rrromanesc........si hectare de padure dispar iar politistii se ocupa de viteza....hotia sa traiasca.....ca e sora si frate cu politia corupta din rrromania......sa va crape obrazul porcilor......
je21-4-2014, 14:47
sa fie omorit cu pietre ! pai ce, se crede in germania ? la noi circula carute pe "autostrada"
L K W ..D K W21-4-2014, 12:50
ohhho A3 parca este nu stiu ce autobanda ...pe CARUTASUL cu Miei de pe DN nu la-ati prins ,,,sau GARCEA nu are sau ARE sotie nevasta off PUliTiA Rlotootiera !!!
ba21-4-2014, 13:23
ba friptule, ce tat scrii acolo?
ii indicat destul de bine la intrarea pe autostrada limita de viteza, precum si in legislatie.
@ba22-4-2014, 2:01
Neamțu are in legislatia rutiera,ca autostrada,fara indicatoare de limită de viteza,este Fara limită,și apoi sa comparăm A3 din Romania(50km) cu A3din Germania(800km)…