Social

Romii de la Pata Rât sunt MUTAȚI și în Florești. Am AFLAT ADRESELE unde s-au cumpărat apartamente

  




Romii de la Pata Rât vor fi mutați și în Florești, chiar dacă nu într-un imobil nou construit, ci în apartamente deja terminate.

Asociația Metropolitană Cluj a cumpărat apartamente din fonduri din Norvegia, adică patru milioane de euro.

Adunarea Generală a Asociației Metropolitane a decis ca președintele acesteia, Zoli Corăian, să cumpere în condiții de maximă anonimitate, proprietăți imobiliare, terenuri și apartamente. După ce la Apahida au cumpărat mai multe terenuri, unde deja se construiesc două locuințe multiple, cu 18 apartamente, la Florești au fost cumpărate 11 apartamente, care sunt situate în diferite blocuri din localitate.

Apartamentele din Florești vor fi închiriate cu suma de maxim 100 de lei pe lună și vor fi complet utilate. Romii săraci de la Pata Rât vor fi mutați până la finalul lunii iulie.

FLOREȘTI:

* Strada Stejarului 26
* Strada Stejaruluiapartament separat
* Strada Stejaruluiapartament separat
* Strada Urușagului 30
* Strada Urușagului 30 – apartament separat
* Strada Florilor 312
* Strada Șesul de Sus, 69
* Strada Tineretului, nr. 34 C
* Strada Tineretului 34 E
* Apartament Florești
* Strada Urușagului 20

coral1_1_1.jpg
10-5-2017, 11:36
108 vizualizări
67 comentarii
Vai12-5-2017, 12:46
Un roman si un t**** avand casele identice stau de vorba...Romanul:daca as vrea sa vand casa mea as lua vreo 100.000euro.Tiganul:Apoi daca as vinde casa mea as lua 150.000 de euro pe ea.Romanul:Cum sa iei tu 150.000 pe ea daca sunt identice.Tiganul: Apoi da...ca eu n-am vecini tigani:))))))
TotEu11-5-2017, 23:13
Am auzit că s-au eliberat apartamente pe Stanisławy Leszczyńskiej 12, Poland!
Fonduri11-5-2017, 16:44
"...finanțat cu 4 milioane de euro de către Guvernul Norvegiei, va ajuta 35 de familii..."

Haideti s-o luam "contabiliceste": un apartament de 2 camere la cheie, nou, utilat si mobilat, costa la ora asta in jur de 40.000 in Floresti.

Oricine stie folosi un calculator (de buzunar) va vedea ca suma per familie de t i g a n i ajunge la putin peste 114.000 de euro.

Acuma, intrebarea logica este: unde mama dracu' se duc restul de 74.000 de euro per familie? Inmultim asta cu 35 de familii, si rezulta un plus de aproape 2,6 MILIOANE de coco.

Inteleg ca exista costuri administrative. Dar cand acestea insumeaza 60% din totalul donatiei, deja avem o problema. Asta deja pute a caz DNA.
BineCaPlatimNoiTaxe11-5-2017, 12:34
In loc sa se sutina platitori de taxe, adevaratii eroi ai tarii, cei care sustin tara asta prin munca lor zilnica, astia dau aproape gratuit celor care nu contribuie, ba poate chiar invers fac pagube.

Asta e logica BISERICEASCA cu amprenta ROMANEASCA.

Cei care au facut asta ( au sposorizat ) mai bine dadea foc banilor. daca pui in balanta banii investiti vs. posibilele "disconforturi" care sunt cam certe, sincer eu mi-as incalzi manile la acel foc.
Cosmin11-5-2017, 11:41
Saracii oameni care o sa aiba asemenea vecini!!!!
kkk11-5-2017, 11:15
De ce nu au cumparat apartamente si in cartierul Zorilor, sa fie vecini cu domnul BOC....vecini de scara sau de palier mai bine!!!!
Atotstivuitorul11-5-2017, 11:02
Dacă ați ști voi câți din ăștia lucrează în bucătăriile unor hipermarketuri și a unor restaurante ....și sunt "dirijați" acolo chiar de primăria Cluj care are un departament care se ocupă numai cu așa ceva..ar putea totuși să le găsească alte joburi nu chiar în bucătărie.
...11-5-2017, 9:50
De ce ati eliminat scara si apartamentul din lista? Le e frica sa nu ii vizitam? :)
Machiavelli11-5-2017, 10:27
FLORESTI
* Strada Stejarului 26, et. 1, ap 15
* Strada Stejarului – apartament separat
* Strada Stejarului – apartament separat
* Strada Urusagului 30, et. 1, ap. 11
* Strada Urusagului 30 – apartament separat
* Strada Florilor 312, sc. 1, et. 1, ap.8
* Strada Sesul de Sus, 69, sc. 1, etaj retras, ap. 13
* Strada Tineretului, nr. 34 C, parter, ap. 1.
* Strada Tineretului 34 E, parter, ap. 1
* Apartament Floresti
* Strada Urusagului 20, sc. 2, et. 3, ap. 13
?!11-5-2017, 8:56
E doar o noua incercare de fuga de raspundere, atat de tipica acestei administratii !
Cati bani s-au cheltuit pe tot felul de utopii de acest gen, cu rezultate zero ! Oamenii astia nu pot face altceva ! Faceti stimate autoritati, acel centru de sortare a deseurilor si angajati acesti oameni acolo ! Tot in preajma centrului, construiti un bloc pentru ei ! In opinia mea, e singura solutie reala, fezabila, viabila, restul sunt vorbe goale !
nelu11-5-2017, 7:36
Mi se pare logic ghetoul sa fie unul singur.
Cristi10-5-2017, 19:25
Stiti proverbul acela Romanesc Lupul isi schimba blana dar naravul nu?
Cristi10-5-2017, 19:20
Si pe vremea lui Ceausescu au incercat sa-i educe dar nu au reusit, Le-a dat locuinte in Gheorgheni si au adus cu ei animalele Calu, porcu gainile. Plus au rupt usile si le-a dat foc in casa.
Valeriu10-5-2017, 19:28
Sa-i mute in blocul de la baile someseni si la cei de acolo sa le dea apartamente in Floresti , e o zona izolata si vor fi intre de-ai lor , au teren viran plin de fer , pot sa dea foc la vegetatie , pot sa-si parcheze calul , loc de urlat . Daca ii duce in apartamente risipite vor distruge tot , aici nu mai au ce distruge plus ca-i termina pe cei din zona , vorbim de indivizi fara gram de educatie.
georgian10-5-2017, 19:07
Foarte bine, ceea ce se intampla la Pata Rat era o rusine pentru imaginea Clujului. Suntem in anul 2017, nu poti sa te consideri oras civilizat si european atata timp cat ai un ghetou cu sute de oameni ce traiesc in mizerie! E cumva rusinos ca trebuie sa vina norvegienii sa ne rezolve problemele! Fonduri erau, doar ca rezolvarea situatiei acelor oameni nu aduce voturi!
meh10-5-2017, 19:56
Lor asa le place sa traiasca, oriunde ii duci vor transforma locul intr-o mizerie.
Unu10-5-2017, 21:13
Sai duca acasa la ei in norvegia
poov11-5-2017, 10:50
@georgian

ei traiau acolo nu ca i-a dus cineva, traiau din groapa de gunoi de langa, si acum sunt mutati ca nu mai e groapa de gunoi sa ii sustina! restul e doar propaganda, nu i-a tinut nimeni cu forta acolo!
:010-5-2017, 17:38
Viata la tara, totusi in Floresti esti la tara, ce sa faci...
Horia Sulea10-5-2017, 17:26
Sa sti-ti ca nu este nici o legatura intre faptul ca luni de zile nu am ridicat gunoiul din sat si venirea lor :)))
Eu11-5-2017, 8:05
Lasa, ca stim noi ca de fapt ai vrut sa ii ajuti sa se simta ca acasa atunci cand se muta in Floresti :))!
Cluj10-5-2017, 15:46
Nu m-ai tot lasat comm.veniti sa iesim in strada cu topoare si sticle incendiare.tot ne plangem ce face primaria dar noi nu facem nimic
Taran10-5-2017, 17:49
Luati si furcile , totusi suntem la tara.
Taran11-5-2017, 8:30
I-ai acasa la tine taran
Dragos10-5-2017, 15:29
Cred ca vor locui vreo 15-20 daca nu si mai multi intr-un apartament. Si multe dintre ele cred ca vor fi folosite drept bordel si casa de toleranta :)).
Napoca LATINA10-5-2017, 14:49
Da mutati tiganii in India de unde au venit sau in Norvegia voastra spurcata plina de arabi si africani ce va violeanza femeile !
cosmar10-5-2017, 14:23
Ciorile sunt o specie care nu se vor integra niciodata in societate.Ei sunt obisnuiti sa traiasca pe spinarea altuia ori prin furt ori prin ajutoare sociale(dupa ajutoare sociale mai primesc si caseBRAVO ROMANIA).Sa vedeti ce va ramane din apartamentele alea dupa cateva luni,astia vand si caramida din perete.Oricum cel mai mare cosmar al unui tig@n este sa nu cumva sa moara intr-un accident de munca.
gsp10-5-2017, 14:10
Noua de ce nu ne da nimeni locuinte cu chirie de 100 de lei? Noi suntem mai fraieri ca suntem albi si mergem la munca?
@ gsp10-5-2017, 14:34
Probabil aratati ca si cei din poza, mergeti si cereti ca vi se va da.
@@gsp10-5-2017, 15:30
Stai jos, esti prost. Omul ti-a specificat ca e alb si ca munceste, dar tu esti hater si, probabil, cioara neagra
@gsp10-5-2017, 15:48
nu statul le da...citeste articolul si afla ca un ONG, Asociația Metropolitană Cluj a cumpărat apartamente din fonduri din Norvegia, adică patru milioane de euro.
Doc10-5-2017, 14:07
Bai panaramelor, voi ati auzit de integrare sociala? Cum sa faci integrarea sociala, cand pe ei ii ti la groapa de gunoi?
Idea in sine e buna...iei o familie de romi, ii bagi intr-un apartament intr-un bloc locuit de romani, si lasi procesul de integrare sa inceapa. In primul rand e vorba de copii, care saracii se nasc in acele familii fara voia lor. Daca exemplele din jur sunt pozitive, copilul va invata si se va integra cu usurinta in societate.
Eu personal am locuit in Grigorescu, iar prin 90 au bagat in blocul vecini 2 familii de tigani in 2 apartamente. Tiganiii au invatat repede sa se comporte frumos, iar copii lor au facut scoala, au invatat carte si acuma (au cam 30 de ani) au merserii si slujbe super ok. Nu au ajuns profesori universitari, dar nici asistati nu is.
Un pic de omenie nu va strica nici voua, castigi mai multe in viata daca dai dovada de respect, indiferent ca e t****, negru, chinez sau evreu.
Ronen10-5-2017, 14:10
Dar ce ai domnule cu Evreii si Chinezii, nu mai incapi de ei in Floresti ?
Adolfeanu10-5-2017, 14:29
Ce cretin esti mai Doc, tu compari niste rase civilizate cu niste animale, esti un rasist ordinar si idiot.
ionut10-5-2017, 15:07
Integration just kicked in...
Doc10-5-2017, 15:51
Pierdere de vreme...
Murphy10-5-2017, 16:03
daca pui un mar putred intr-o lada cu mere sanatoase, ghici cine pe cine molipseste?
@Murphy10-5-2017, 17:17
Bine punctat.
@@murphy10-5-2017, 18:15
Ca de obicei, orice comparatie e fortata. Daca merele sanatoase nu sunt sanatoase, boala le va molipsi. Altfel marul stricat putrezeste si se usca, iar cele sanatoase raman sanatoase.
^^@@@@murphy10-5-2017, 20:00
aha ... in mintea ta merele au sistem imunitar si lupta impotriva patogenilor
bula10-5-2017, 13:52
Locatarii vor fi nevoiti sa plece, vor vinde pe nimic apartamentele.Asta e o metoda folosita si in alte zone de obtinere a locuintelor pe bani putini.
http://www.opiniatimisoarei.ro/exclusiv-pe-cate-case-au-pus-mana-clanurile-de-tigani-din-timisoara-vezi-cate-proprietati-au-familiile-bogate-de-romi-in-mica-viena-carpaci-are-144-de-proprietati-foto/06/11/2013
pop10-5-2017, 13:50
apreciem exactitatea informatiilor:
* Apartament Florești
* Strada Stejarului – apartament separat
* Strada Stejarului – apartament separat
* Strada Urușagului 30 – apartament separat
Dana10-5-2017, 13:54
Articol jalnic foarte bun sa bage oamenii in panica, cum sa dea asa adresele unde se vor muta?? e o prostie cine aproba astfel de articole??
Hmm11-5-2017, 7:28
Ce...ai de vanzare pe stejarului si fug clientii?
Latifundiaru10-5-2017, 13:45
Sa mute cativa si la Platinia, sa mai scada pretu.
Paul10-5-2017, 22:32
Sau in buna-ziua,floresti 2. Eu i-as integra pe toti in constructia noua din fata de la h.grand italia
Alin10-5-2017, 13:42
Îi vrem in Gheorgheni. Aici zona este mai linistita si s-ar integra mai bine intre noi. Populatia e imbatranita in Gheorgheni si e nevoie de o noua lege care sa oblige femeile din ghg sa se imperecheze cu virilii tigani. Ganditi-va si voi inainte sa faceti lucruri de genul asta. Populatia de romani va scadea dramatic in urmatorii 20 de ani iar populatia tiganeasca va creste. Nu mai bine facem un mix romano-tiganesc si astfel traim mai bine ?
Semnat,
Un cetatean Pro tigani din Gheorgheni
Andreea10-5-2017, 19:10
Sper ca esti ironic!!!
John Doe10-5-2017, 13:40
Tocmai asta este ideea. Muti o familie de romi intr-un bloc daca vrei sa scada preturile la apartamente. Dupa 1 an le cumpara unu smecher la bani de nimic, evacueaza romii cumva ca doar e blocul lui sismecherulcastiga. In schimb voi dragi locatari va veti vinde apartamentele pe bani de nimic si poate ramaneti si cu ratela banca pt ca nu puteti sa acoperiti datorie cu banii primiti pe locuinte. Vor scadea preturile in toata zona, nu doar in acel bloc. De ce nu le construiesc apartamente in zona pata rat? Nu sunt rasist, dar ei sunt ovisnuiti cu un alt mediu de viata si este extrem de dificil sa schimbi un om in bine.
Ovidiu10-5-2017, 13:37
ar trebui castrati sa nu se mai inmulteasca sau in fel mai fericit caz ar trebui eutanasiati
erzi10-5-2017, 14:04
Ovidiu esti nazist?
Bravo!10-5-2017, 14:05
Bună Ziua şi Bravo, dr. Mengele !
@erzi10-5-2017, 14:22
nu sunt nazit, dar sunt mai rai decat gandacii de care vrem sa scapam tot timpul
Tarcea10-5-2017, 12:47
Daca as fi in locul locatarilor din blocurile unde se vor muta tiganii, as vinde repede cat apartamentele mai au valoare, dupa ce se muta tiganii, o sa le dati la sfert de pret.
...10-5-2017, 12:32
asta nu are cum sa iasa bine.
poov10-5-2017, 12:27
de asta e nevoie de o lege in care propietarii sa fie toti de acord cand se muta o noua persoana in locuinta, pentru ca sunt oameni care au cumparat apartamente in blocurile respective, si rasism ne-rasism pretul lor a scazut cu cateva mii de euro, alea le plateste asociatia?

nu s-au mutat la mine in bloc, dar ganditi-va ca asta vi se poate intampla si voua in viitor, sa va treziti cu satra la etajul 3, ca un smecher de la nu stiu ce asociatie, ca omu va dati seama e platit din fondurile alea sa gaseasca aceste apartamente, are salariu din banii asociatiei, deci cu asta se ocupa, nu e un om bun care da banii lui pentru rromi, un smecher dinasta va baga satra in bloc in conditii de "anonimitate"

aceasta asociatie trebuie data in judecata, pentru ca trebuiau sa ceara acordul proprietarilor, cand deschizi o firma se cere acordul, deci e normal ca si in astfel de conditii sa fie consultati, nu inseamna rasism cand introduci elemente negative, oameni fara buletine, cu cazier, asta n-are nici o legatura cu culoarea pielii!
ionut10-5-2017, 12:49
mii de euro? Cred ca nu se mai muta nimeni...
Dana10-5-2017, 13:48
Articol incomplet ca deobicei... de ce nu zice si ce vor lucra oamenii aia? cati vor sta intr-un apartament? sunt sigura ca trebuie cumva integrati si ei sa nu fim rai cu ei .... dar exista o limita ca majoritatea in Floresti platesc rate si au copii nu sunt lenesi.... plus ca se stie unde sunt tigani e jale.. sigur s-au gandit cumparatori apartamentelor la asta!!!
Adi10-5-2017, 12:13
Dar li se vor plati si utilitatile , adica apa, curentul , gazul, TV-ul si net-ul . Pai asa mi se pare corect, vorba aceea :"daca imi dai o tigara, da-mi si-un foc"....
IO PISTA11-5-2017, 7:58
da le vor plati vecini daca nu vor sa li se taie utilitatile din cauza tziganilor restantieri
lulu10-5-2017, 12:05
Vecinilor, fugiti cat mai aveti timp. Vindeti tot si roiu,altfel ati incurcat-o cu tiganii. Prevad un nou Hadareni
razvan10-5-2017, 11:45
Asteptam feed back de la vecini :)
tibi10-5-2017, 11:58
foarte tare razvane
gigi10-5-2017, 12:09
Clar. Sa vedem cum se integreaza rromi in zonele respective. Cu riscul de a suna rasist sau hater, cum vreti voi. Haos o sa fie, si nu le va fi usor oamenilor din zona.
Sulea PSD10-5-2017, 11:45
Se potrivesc la fix in peisajul Florestiului, alaturi de PSDistul nr. 1 primarul Sulea :))))))))))))))))
dan10-5-2017, 12:09
Cred ca Sulea ii PNL.
adi10-5-2017, 13:38
Din pacate , de data asta PSD nu are nici o vina. Sulea e in mod cert din PNL, asa a fost mereu, dar e interesant ca atunci cand cineva face un lucru care nu e pe placul oamenilor e etichetat "pesedist".