rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Ioan Petran, președintele PNL Cluj-Napoca, explică ”scamatoria” imobiliară de pe strada Măceșului

  



 

Ioan Petran, președintele PNL Cluj-Napoca, îi cheamă clujeni să se alăture ”Cruciadei” împotriva abuzurilor de pe strada Măceșului, dar și în cazul altor abuzuri din urbanism.

 

N-au trecut nici doi ani şi vremuri pe care le credeam apuse au răsărit din nou în birourile şi cabinetele Primăriei clujene. Toate acestea a ne demonstrează, fără nici un dubiu, cine este adevăratul cappo di tutti capi al acestui sistem abuziv şi corupt, care manevrează, în folosul propriu şi al unei clientele, urbanismul clujean. Este semnificativ, în acest sens, faptul că argumentul principal în baza căruia primarul Emil Boc a aprobat construirea a nouă blocuri turn pe str. Măceşului este acela că investitorul va construi o grădiniţă, pe care o va dona Primăriei. 

 

Scamatoria imobiliară a primarului Boc e eşuat din momentul în care analizarea documentaţiei a relevat faptul că pe aceeaşi 400 de metri pătraţi investitorul amenajează şi parcare şi loc de joacă şi spaţiu verde şi, evident, mult dorita grădiniţă. Probabil că toate aceste dotări vor fi amenajate pe vreun original complex supraetajat, dotat, binenţeles, cu etajul retras (utila invenţie bochistă în materie de urbanism)”, a declarat Ioan Petran.

 

El îi cheamă pe ”cetăţenii contribuabili ai Clujului” să i se alăture ”în Cruciada civică împotriva mârşăviilor din urmanismul practicat de Primăria clujeană condusă de Emil Boc”. 

 

Ioan Petran mai spus că ”PNL Cluj-Napoca, prin intermediul consilierilor săi locali, va fi în fruntea1 acestei cruciade contra abuzurilor şi ilegalităţilor din birourile şi culisele Primăriei portocalii şi-i va asista şi susţine pe cetăţenii nedreptăţiţi şi revoltaţi. Important este să nu permitem revenirea în practica municipalităţii noastre a obiceiurilor şi faptelor care ne-au făcut de ruşine în toată România şi nu numai”.

 

Protest AUTO pe strada Măceșului, unde se ridică 9 blocuri turn. Oamenii au umplut strada de mașini - FOTO

25-2-2014, 16:32
26 vizualizări
15 comentarii
ana26-2-2014, 12:28
Oricum tot orasul este devastat de cladiri aiurea...fara spatii verzi . Se dau autorizatii peste tot unde au de castigat. Nu ii intereseaza cum arata orasul... Suntem foarte corupti ca neam, nu mai avem sanse..!!! Inca nu am vazut pe nimeni de la primarie sa iubeasca acest oras, li se rupe...
petranel26-2-2014, 10:35
in procesul de autorizare are un cuvant de spus si Directia Regionala de Nord-Vest in Constructii. Petran in calitatea lui de sef ce a facut sa nu se autorizeze aceste blocuri?cred ca este vorba de de ""cascavalul" descris in comentariul precedent....
merlin26-2-2014, 9:53
Sa autorizezi constructia blocurilor intre case este o traditie la Cluj. Cireasa de pe tort, care rezulta din aceasta traditie si se manifesta in sec. XXI este imbinarea profesionalismului in urbanism a Primariei (cu domnul Dr. Arh. Sef General Maior Serban Tiganas in frunte) cu clasa de domni boieri si doamne boierite, care au developat inventia secolului in urbanism pentru a justifica orice regim de inaltime si distante in orice zona de cartier si anume CENTRUL DE CARTIER (bineinteles oriunde ne convine, ca doar cascavalul dicteaza evolutia unei zone urbane si nu strategia pe termen mediu si lung de dezvoltare urbana). Exemplu de prototipuri mioritice de centru de cartier din seria Produs de Cluj cu multa chibzuinta din partea Boierimii care se autointitueza "dezvoltator" imobiliar (ia auzi ma ce bine suna...) ar fi "project" Beta Residence (bloc cu 12 etaje in cartierul de case Dambul Rotund). Era sa uit de minunata constructie di' pa dial (adica hai sa construim bloc pe deal intre case) din Gruia strada Masinistilor nr. 10. Cu asta doresc sa fac apel la Directia de urbanism Cluj, ca sa continuie tot asa, ca mai avem nevoie de vreo 50 de asemnea centre in tot Clujul asta, ca fara blocuri intre case in Cluj nici nu se mai poate trai pentru ca ofera multa umbra vara + iti tine paravana la casa in caz ca vine un taifun/tornado/furtuna de nisip sau solara...etc. + ca o sa ai mai multi vecini si deci mai multi ochi vigilenti sa-ti pazeasca bunurile din curte + iti refuleaza canalizarea in mod repetat sideci iarba va fi mai verde in curte... poti sa pui si rosii in gradina pentru a recolta cel putin de 10 ori pe an (vezi culturile de pe fluviul Nil)...etc. Centrele de cartier din Olanda, Franta insemna piateta, locuri de joaca, parc, mini centru agroalimentar, spatiu cultural cu respectare regimului de inaltime general valabil pentru tot cartierul. Deci specificul cartierului dicteaza specificul Centrului de cartier si nu invers...PROSTILOR...
petranel26-2-2014, 4:10
ma limbric turnator ce esti, de marsaviile si abuzurile facute de TINE pe cand erai mare sef la Inspectoratul de Stat in Constructii de ce nu spui nimic? daca iti aduci aminte , tot Boc era primar si parca erai mare prieten cu el!!! de afacerile tale cu Iulius Mall de ce nu spui nimic?
An electoral25-2-2014, 21:32
Daca nu ma insel anul acesta sunt alegeri, nu?
Nu ma mir sa iasa toate panaramele de politicieni,si sa faca scandal!Ca doar le trebuie voturi!
Contribuabil25-2-2014, 17:48
LA fiecare apartamant trebuie nu unul...ci 2 locuri de parcate. Va spun din experienta mea si a vecinilor mei. Intr-un final se ajunge la conflicte pe locurile de parcare, sa nu mai vorbim de blocarea trotuarelor (care apropo, numai in Romania-Cluj vezi). Fiecare familie care sta la 2 camere are cl putin o masina-sa nu mai vorbim ca mai vin cu masina de firma, masina nevestei, eventual un copil, excludem cazul in care vine cineva in vizita.

Regimul de inaltime in Cluj tinde sa depaseasca metropolele americane ... construiti fratilor drumuri catre Apahida, Floresti, Baciu in locul actualelor si viitoarelor amenajari de acest gen...
votantu25-2-2014, 21:42
Stimate contribuabil! Tare istet mai esti dumneata! Nu care cumva te pregatesti sa candidezi la urmatoarele alegeri la primarie ca oameni de astia caut sa votez; si eu vrau sa ies din urbea asta ,,nenorocita" spre Baciu, Apahâda, Floresti etc pe drum rapid; of se vede ca gandesti cu dosu! Tu ceri 2 parcari? Cere 'fă 4 poate mergi si tu in vizita si ai nevoie. Destept ce esti....
Contribuabil25-2-2014, 22:19
votantule ...tu construiesti blocurile? Daca e zona de case ...fa case nu alerga dupa bani ca disperatu !
votantu26-2-2014, 1:34
Stimate ,,contribuabil" ar fi super sa pot eu construi! Eu locuesc in zona unde cu greu am obtinut o parcare de la primarie ca nu ai loc sa bagi acu si ma enervez cand iti vad naivitatea si aspiratia, nu ca n-ar fi fain sa ai 2 parcari, dar tu nu esti realist, mai bine taci din gura....


mrsilk25-2-2014, 16:55
Deocamdata, pana sa-l numiti necinstit pe Boc ,vedem cat de ,,curati'' sunt liberalii de la guvernare.
Intre galben si portocaliu nu e mare diferenta, asa ca mai bine ,ciocu' mic !
Ioan Petran25-2-2014, 16:51
Eu sunt consilier local si vreau sa candidez la Primaria Cluj-Napoca.

Horea Uioreanu și-a sters p*** de mine si nu am fost pus deputat, dar acum am crescut mare si ma leg de nenea Boc. Poate ajung primar.

Ma votati?
votantu25-2-2014, 21:23
Domnule! nu stiu daca dumneata cel cu numele de mai sus ai scris acest mesaj, sau e scris de alcineva, dar daca dumneata l-ai scris afla ca nu vei ajuge acolo unde tintesti... stii tu de ce... asa ca ocupa-te de alte lucruri....
:))25-2-2014, 16:40
de curios, nenica asta sta pe Macesului? :))
mda25-2-2014, 16:50
Nu, dar nu sta foarte departe.
mrsilk25-2-2014, 20:06
E doar liberal si trebuie sa fie si el contra, asta e politica lor, anti Basescu si ,,gica contra'' indiferent daca este legal sau nu, si s-ar putea sa fie si oftica, !

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

1748 vizualizări
11-12-2017, 14:48
S-a semnat ”certificatul de naștere al centurii metropolitane a Clujului” - VIDEO» Vezi tot
1733 vizualizări
11-12-2017, 11:38
Clujul pierde 28 de milioane de euro din cauza guvernului PSD - VIDEO» Vezi tot
299 vizualizări
8-12-2017, 17:27
BĂTAIE de JOC la Dej! Trei ”Dorei” au lăsat localitatea fără apă de 3 zile – VIDEO» Vezi tot
225 vizualizări
10-12-2017, 12:07
Cioloș anunță formarea unui nou partid: Din platforma România 100 se va desprinde un partid politic» Vezi tot
86 vizualizări
7-12-2017, 14:58
Sens giratoriu la intersecția Bd. Muncii - str. Fabricii» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?