rosal_feb.jpg
Image 1 of 11

Politic/Administrativ

Cum arata padurea-parc de 3,1 hectare inaugurata de Primarie si USAMV pe strada Gheorghe Dima FOTO

  
  




Primaria Cluj-Napoca a inaugurat padurea-parc din zona strazii Gheorghe Dima, amenajata in coleborare cu USAMV Cluj.

Parcul "Profesor Iuliu Prodan" se intinde pe o suprafata de 3,1 hectare si este destinat clujenilor de toate varstele. Acesta este o oaza de verdeata pentru locuitorii din cartierul Zorilor, care, desi locuiesc langa o gradina botanica, au fost vaduviti multa vreme de un parc cu acces gratuit permanent.

Valoarea totala a lucrarilor realizate pentru amenajarea acestui parc a fost de aproximativ 780.000 lei.

Lucrarile au fost realizate de Serviciul spatii verzi, care a amplasat 5 aparate de fitness, aparate de joaca, foisor, precum si 10 banci (reconditionate din Parcul Central).

Toate acestea au fost realizate de firmele Dupex (aparatele de joaca, bancile si foisorul), Ziegler, Paniman si King Industrial (aparatele de fitness), iar costurile pentru aceste investitii s-au ridicat la suma de 72.862 lei.

Pe partea de infrastructura de acces, au fost realizate alei pe o lungime de 1200 metri. Lucrarea a fost realizata de catre asocierea Diferit - Kiat, in baza contractului de reabilitare aa drumurilor, iar costurile s-au ridicat la suma de aproximativ 400.000 lei.

Pe partea de iluminat public au fost amplasate 34 aparate de iluminat si stalpi, 1 km de cablu si un corp de iluminat in foisor. Valoarea lucrarilor pentru partea de iluminat s-a ridicat la  306.000 lei.

Parcul "Profesor Iuliu Prodan" a fost amenajat in urma unui parteneriat incheiat intre Consiliul local Cluj-Napoca si Universitatea de stiinte Agricole si Medicina Veterinara (USAMV) Cluj-Napoca. in cadrul asocierii, USAMV a pus la dispozitie o suprafata de circa 6 hectare (parcul si o gradina agrobotanica), iar Primaria Cluj-Napoca s-a ocupat de amenajarile necesare. Amenajarea padurii-parc si a gradinii agrobotanice se va realiza in doua etape. in prima etapa s-a realizat un parc public pentru toti cetatenii municipiului, dar cu precadere pentru cei din Zorilor, pentru ca in aceasta zona nu exista niciun parc pana la ora actuala. in cea de-a doua etapa, se va amenaja o gradina agrobotanica la nivel european, cu acces controlat.

1-6-2012, 13:09
68 vizualizări
21 comentarii
marin3-6-2012, 11:19
unde e verdeata, bre?! si-au feshtit-o pedelacii pe afise pe toata? sau au lasat portocaliul numai pe cosu de gunoi al politicii?!
toni2-6-2012, 23:27
curios cum banii clujenilor se materializeaza in proiecte cu cateva zile inainte de alegeri. un alt fel de pomana electorala manita sa fure imaginea de pe dezastrul national lasat de PDL.
Apropo, nu se mai vede culoarea portocalie pe nici un baner electoral, doar asa discretutz intr-ul colt nevinovat.
Sa va fie oare rusine de nuanta care a adus atata dezamagire? Hai PDListi, un exercitiu de sinceritate.
Boc ca si primar - alegerea unui looser.
anamaria2-6-2012, 22:39
Felicitari tuturor celor care au contribuit la realizarea acestui proiect minunat!
Eu zic ca ar trebui sa ne bucuram si sa vedem lucrurile si in mod pozitiv, oameni buni!!
Ar trebui intr-adevar sa fim noi mai multumiti de noi si de ceea ce se realizeaza frumos si cu gust in tara noastra.
Daca noi o sa continuam sa avem o impresie proasta despre noi o sa ramanem tot asa in fata intregii lumi, pentru ca trebuie sa fim noi care sa vorbim frumos despre Romania daca vrem ca si restul sa vorbeasca frumos despre noi.
Bafta multa in continuare!
ella2-6-2012, 19:49
in loc sa va bucurati, scrieti mesaje aiurea si promovati rusinea! este un parc european in orasul nostru! si il iubesc! comentatorul "primaria spagarilor" sa-ti fie rusine!
mihai2-6-2012, 15:22
Felicitari UASMV pentrru ca a pus la dispozitie terenul. Primaria ce face?????? se lauda ca ce mare scofala au facut. Si Boc ce cauta i pozele astea???
Cristi2-6-2012, 13:39
780 000 pt niste stalpi si o alee? hotii!!!!
ce de verdeata2-6-2012, 11:00
ce de verdeata domle ....
FARA CULOARE POLITICA 2-6-2012, 8:57
ORICUM PARCUL E AL NOSTRU ........ DOAR CA AM VAZUT IN PLIMBINDU-SE PRIN EL NISTE LIMBRICI KAKATI .............PORTOCALII............ MIZERABILILOR UN PIC DE DECENTA SI DISPARETI PENTRU O PERIOADA ......... LINISTEEEEEEEEE JEGOSILOR
Cosmina1-6-2012, 23:53
Multumim,avem unde sa ne plimbam copiii!:X Felicitari celor de la Pd-l ca s-au tinut de cuvant,cu siguranta votul meu il are dl Boc,el e singurul care ce spune ca face,apai FACE!:))
Horia1-6-2012, 21:39
alex si @geo ... din cate am invatat eu la faculta bacteriile din genul Borellia (B anserina, B burgdorferi) sunt sensibile la penicilina, doxicilina etc plus un vaccin care se foloseste pt oamnei (LYMErix) ... in concluzie vroiam sa zic ca, daca in cel mai scurt timp dupa muscatura de capusa luam aceste antibiotice scapam deoarece anticorpii impotriva boreliozei apar deabia la 3 saptamani dupa muscatura cand e tarziu pt a tratat cu penicilina spre exemplu.
In plus un studiu facut pe Cluj in 2011 a arata ca 10% din capuse sunt purtatoare de borelioza.
Si era sa uit, in caz ca vreti sa fiti siguri ca nu sunteti expusi la borelioza dupa ce scoateti capusa mergeti cu ea la un laborator (chiar la Facultatea de MV) si va pot zice in scurt timp daca e purtatoare sau nu si scapati de un stres !
marco1-6-2012, 19:45
au fost investiti aproape 180.000 de euro in ce?? chiar nu mai este niciun simt la furat? mai bine faceau o pista de alergat in jurul parcului decat sa faca scari cu bordurile lui videanu..
muri1-6-2012, 19:44
evident trebuia sa apara boc! dar el ce a facut pentru acest parc ? a adus iarba de acasa ? a plantat un copacel ?
adeline1-6-2012, 18:38
arata foarte bine! Felicitari Administratiei locale!
Monalisa 1-6-2012, 17:42
Felicitari primariei!!! se pare ca astia nu doar zic ci si fac!!! Votul meu il are Boc, omul asta face ce trebuie pentru noi clujenii!!!
raul1-6-2012, 16:43
In primul rand e doar inaugurat nu si finalizat. Sper sa nu ajunga ciuntit ca parcul central
alex1-6-2012, 16:19
@geo: prostie mai mare nu puteai sa zici..mai bine taci fraiere.habar nu ai ce inseamna borelioza
Primaria spagarilor1-6-2012, 15:24
Jaf la drumul mare sau cum dispare de pe harta municipiului un parc-zona verde de 10 000 mp de teren si se transforma contrar tuturor prevederilor legale intr-o zona de betoane cu constructii de 10 nivele.Incredibil tupeul celor care gestioneaza activitatea de urbanism in primaria Cluj Napoca,cum prin incompetenta si interese oculte avizeaza si emit un certificat de urbanism pentru constructii de locuinte,mascate ca fiind camine studentesti-aparthotel,intr-o zona in care legea interzice cu desavarsire edificarea de constructii de acest gen.Nu va este rusine,mai indivizilor sa distrugeti ceea ce a mai ramas din aceasta zona-zona de intrare dinspre str.Plopilor-Calvaria spre baza sportiva Winners si respectiv parcul Babes ? Cum este posibil sa avizati asa ceva contra tuturor reglementarilor,o zona de promenada si de spatiu verde-parc,zona in care nici comunistii nu au avut curajul sa construiasca ceva.NU va este rusine,spatiul verde este aproape inexistent in acest cartier,singura insula de verdeata fiind aceasta cuprinsa intre canalul morii si raul Somes.Cetatenii acestui cartier si locuitorii care de zeci de ani beneficiaza de aceasta zona ca fiind singura in care ne putem plimba cu copii nostrii,va solicitam sa renuntati la a mai proteja diverse interese si sa aplicati legea si nu sa o interpretati in avantajul personal folosind tot felul de tertipuri mincinoase.Pentru a nu exista confuzii,ne referim la certificatul de urbanism emis cu nr.1380 la data de 18.04.2012.
Corina1-6-2012, 14:46
@ cel sau cea care s-a semnat "@ Geo":
ati fi surprins cat de raspandita e boala... nu vorbiti prostii. Cunosc vreo 5 persoane care au boala asta. 5 persoane, doar eu! E o chestiune serioasa, din pacate.
@Geo1-6-2012, 13:59
tratamentul de borelioza se face cu antibiotice si nu costa cat spui tu. in plus, habar nu ai ce mica e incidenta bolii, studiaza putin etc. sau te lasi prostit de tv si presa?
af1-6-2012, 13:59
Astia inaugureaza in fiecare zi cate ceva., chiar daca nu e terminat, lucratura de campanie electorala. Oare si aici s-a infiintat boculet?
Geo1-6-2012, 13:51
Arata foarte bine...

Capusele sper ca nu sunt prezente in acel mediu frumos...Primaria sa asigure dezinsectia necesara.

Altfel iar vor sta oamenii la coada la UPU cu 30 de lei in mana.In cazul fericit.

In cel nefericit, ma indoiesc ca guvernul le-ar da cate 88000 de lei de caciula sa se trateze in Germania de boala Lyme.

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

210 vizualizări
24-3-2017, 17:28
PSD Cluj cere o școală pentru copii cu deficiențe la Turda. Cuibus: Avem 100 de copii cu nevoi speciale care vin până la Cluj» Vezi tot
127 vizualizări