160x600 px_1.jpg

Economic

Fan Courier și-a dat afară toți angajații de la Cluj / UPDATE: Poziția Fan Courier Cluj

  



 

UPDATE

 

În replică, cei din conducerea Fan Courier Cluj au precizat că nu au fost concediați șoferii, dar că au fost aduși șoferi din București pentru a face față volumului mare de muncă.

 

Informațiile legate de șoferi nu sunt adevărate. Nu am dat pe nimeni afară. Întârzierile sunt pentru că volumul de muncă este extraordinar de mare. S-au cumulat comenzile de Black Friday și cele de sărbători. Pentru asta am adus și colegi de la București”, a transmis conducerea Fan Courier Cluj.

 

La întrebarea cum își explică faptul că anul trecut comenzile au fost onorate mai bine, cei de la Fan Courier a spus că: ”În acest an a crescut volumul comenzilor cu 44%, ceea ce este enorm. Ne-am așteptat la 25% creștere, dar au crescut cu 44%. Întârzierile sunt din perioada Black Friday.

 

Lumea a trecut într-un mod abrupt de la achiziția din magazine, la cea online. România are un internet foarte bun și toată lumea își poate cumpăra. Piața online a crescut, dar piața de curierat nu este pregătită.

 

E vorba despre investiții foarte mari, care necesită timp. Vom face, anul viitor, o investiție de 5 milioane de euro într-un spațiu potrivit pentru Cluj. Aici piața este mai specială. Șomajul este mic, oamenii au venituri mai mari și pretenții pe măsură, iar spațiul actual ne îngreunează activitatea. 

 

Suntem conștienți că sunt reclamații și nemulțumiri, dar dar raportat la volumul livrărilor pe zi plângerile sunt puține. Avem 7000 de livrări pe zi și avem 10 reclamații, ceea ce e puțin.

 

Încă o dată repetăm că nu dăm afară oameni. Îi dăm afară pentru lipsă de profesionalism și pe cei care fură, pentru că avem și așa ceva. Oamenii care muncesc sunt răsplătiți”, a mai precizat conducerea Fan Courier Cluj.

 

----------- 

Fan Courier și-a disponibilizat toții șoferii din Cluj, care fac livrări pentru că ar fi îndrăznit să ceară lefuri mai mari și condiții mai bune de muncă.

 

În locul celor care făceau până acum livrările au fost aduși șoferi din București, care sunt cazați la Hotelul Belvedere. ”Și normal că nu cunosc Clujului, iar livrările întârzie și sunt făcute în bătaie de joc”, ne-a relatat un subcontractant al Fan Courier.

 

S-a ajuns în situația că șoferii aduși din București să se piardă prin Cluj-Napoca. ”M-am întâlnit cu unul dintre ei în Piața Unirii, la statuia lui Matei Corvin, și mă întreba unde este centrul Clujului, că are de livrat ceva. Nu cunosc străzile și cartierele, iar acest lucru face ca totul să se livreze târziu. Am înteles de la vechii angajați, toți din Cluj, că ar fi cerut salarii mai bune, cărți de muncă și condiții, iar conducerea a decis să renunțe la serviciile lor”, a mai spus sursa citată.

 

Nimeni nu le explică oamenilor ce se întâmplă, a mai spus sursa noastră. ”Fan Courier a ajuns să apeleze și la alte firme mai mici, pentru a recupera din întârzieri”, a mai spus acesta.

 

Până la ora redactării acestui material nu am reușit să contactăm pe nimeni de la Fan Courier pentru a comenta situația. 

 

Pagina de Facebook a celor de la Fan Courier Cluj este plină de reclamații făcute de clienții exasperați de întârzierea cu care sunt livrate pachetele, foarte multe dintre ele fiind cadouri de Crăciun.

rosal_dispecerat[1].png
22-12-2016, 12:41
410 vizualizări
54 comentarii
popescu31-5-2018, 16:11
Fan Courier a avut grija sa-mi confirme, iar din nou inca o data, ca e o firma de kkt, cu conducere si politica de kkt. Pacat de angajatii seriosi, ca s-au bagat in asemenea buda. Si pacat ca mai exista fraieri care insista sa trimita si sa aiba contract cu asemenea firma. Deci: colete deteriorate, AWB-uri fantoma (faci comanda pe site, primesti nr AWB si nu vine nimeni, pentru ca nimeni nu stie nimic de comanda ta), departamentul IT (daca au asa ceva) e cu i de la idiot, tarifele sunt pseudo-aleatoare (acelasi colet costa cand 25-30 lei, cand 70-80 lei)... Lucrez cu Posta si prefer oricand Posta Romana, din pacate au limitarile lor de gabarit si greutate.
fox23-5-2018, 16:41
Niste nesimtiti! Am sunat de zeci de ori la numarul de mobil indicat in mesaj si a nustiu cata oara mi-a raspuns un individ care mi-a promis ca vine cu coletul la ora 16 dar nici vorba! Cu mult sub Posta Romana care si ea e la pamant!
viorica27-2-2018, 12:21
Sunteti de toata jena!
Sa va fie rusine!
Chiar sunt ardeleni angajatii vostrii?
Poate i.ati imprumutat din teleorman(stiu de ce am scris cu mic)
Adrian5-4-2018, 16:56
Fan Courier Teleorman livreaza foarte bine, deci sigur sunt ardeleni, la cat sunt de inceti
Mihai20-2-2018, 9:58
Sa va fie rusine FAN CURIER si totodata conducerii si soferilor care sunt chiar nesimtiti !

De 1 saptamana ma mint toti ca imi trimit coletul si nimic !

10 reclamatii pe zi ? asta da minciuna !

Motivati, pregatiti si instruiti personalul si veti avea cu sigurante de castigat - pt 1200 de lei nu va lucreaza nimeni calumea !
Dani14-12-2017, 19:38
Livrari care trebuiau sa ajunga de o luna! Nici astazi nu se sinchiseste nimeni sa le ia spre livrare!!! Mare rusine si lipsa de respect!!!! Doar penalul ii mai poate deranja!
Ema7-12-2017, 16:43
Nesimtitilor am coletul la cel care disttibuie de 2 zile si cica nu are timp sa il aduca si tel il inchide
La sediu nu se rasp la tel
Javre
ionel7-3-2017, 17:13
Bai FAN CURier, sunteti execrabili cu serviciile voastre, de ca mai luati colete daca nu sunteti capabili sa le livrati in 24 ore.Nu credeam sa spun dar va ajunge Posta Romana, si nu e curierat !
Iancu Jeleanu3-3-2017, 18:27
Servicii foarte slabe.
Primesti sms cu indicatia sa-l suni pe agent sau ce-o fi ăla, suni de se inroseste telefonul dar nu răspunde nimeni.
La ce bun să-ți mai trimită sms-ul respectiv ??!!
lex27-12-2016, 10:45
FIRMA DE rahat, DE EVITAT....inregistreaza comenzi ,inclusiv AWB, apoi nu mai apar....
Mihai23-12-2016, 23:19
Sunt de tot căcatul ,am avut de primit un colet luni în București de la Iași și a ajuns tocmai vineri la mine , coletul ajuns în București dar lau plimbat la berceni, la stefanesti, Otopeni,la sediu central și pe urma a ajuns în Semănătoare la ei și pe urma au făcut livrarea, bonus ca în colet erau doua cleme rupte de la atâta plimbare cu mașina prin București.Vina mea ca nu l am verificat.
calin23-12-2016, 17:13
au adus bucuresteni platiti dublu plus cazare,clujeanul trebuie sa plateasca curent,gaz,intretinere pt clujeni nu se poate da salar de 3000 ron ,astea sau intamplat pt ca a adus director bucurestean,rusine pt discriminare

Cat de penibili! Madarfacari!23-12-2016, 14:14
Au 4 numere de telefon si nu raspund la niciunul. Penibili.
Situatia s-a degradat major de cand fosta conducere a fost eliminata / si-a dat demisia. Acum doua luni cand nu era vb de sarbatori si black friday pachetele aveau deja intarzieri de 3 saptamani, o luna si adusesera deja sudisti, madarfakarii. La ei la sediu stai cate 2-3 h la coada. Posta Romana cred ca merge mai bine.
eu12-1-2017, 20:34
at dc nu trimiti cu posta, toata lumea zice la fel dar tot la fan courier apelati, dc???
Carlos23-12-2016, 11:04
Comand frecvent din Uk. De fiecare data coletele au ajuns la timp adica in maxim 24 de ore.
Posibilitatea sa ridici coletul de la aero sau de la iulius.
Curierii sunt foarte civilizati, vorbesc si se comporta ca niste oameni normali.
Vorbim de DHL.

Pe de alta parte, mereu am avut probleme cu cei de la fancurier. Colete lovite, intarziate, ratacite sau deschise si sustras din ele bunuri.
De 2 ori am patit sa vorbeasca mai rau curierul limba romana decat tiganii de la pata rat.
Sau poate trebuie sa invat eu maghiara ?
jony23-12-2016, 18:57
trimite numai ci dhl....daca ii iubesti asa mult
Constantin14-12-2017, 14:40
Dhl ca sa livreze un colet din Bucuresti Iasi le trebuie cel putin 2 zile lucratoare pentru livrare
Ucluj23-12-2016, 9:46
Imi pare rau pentru saracii soferii, daca stau pe brute si nu se uita pe unde conduc...
Ce? Nu sti despre ce vorbesc? Intra aici si vezi http://nostra123.mybrute.com
Adrian23-12-2016, 8:40
Cum sa fie mai mult de 10 reclamatii cand ei nu raspund la mail si la telefon. Ieri am asteptat 25 de minute si nu am reusit sa iau legatura cu cei de la Fan Courier. Produse comandate de la magazin online si primite la o saptamana dupa ce au ajuns in depozitul din Cluj. Cum sa spui ca ai intarzieri de Black Friday cand a trecut deja o luna? Am mai avut neplaceri cu ei dar atunci am reusit sa dau de dl. manager din Cluj si sa reclam faptul direct dinsului. Singura solutie e sa faca cat mai multi plangere pe site-ul Fan Courier direct la Bucuresti si de a da trimite mail magazinului online de unde a fost cumparat produsul in care sa ne aratam nemultumirea fata de aceasta firma de curierat.
Ich22-12-2016, 21:55
Ma fratilor...treaba cu curierii nu e ca nu vor sa iti aduca coletul...dar cand e mult de lucru la ei e aglomerat si orasu...fiecare vrea coletu repde si ala saracu nu are ce face...sper ca intelegeti..problema e ca ca sunt putini in comparatie cu termenele care vi se promit si nu apuca. Oricum oare ce poate livra ala din buc in....cluj
111122-12-2016, 23:55
am inteles man dar cand anul trecut am stat 1 luna sa primesc coletul care a fost dus la ei a 2 zi dupa ce am facut comanda cum explici asta 1 luna
Denisa22-12-2016, 19:00
Sunteți de ultima speță am făcut comanda la un colet sambata și o ajuns azi . Sunteți foarte neserioși nu răspundeți la telefon măcar sa vorbiți cu clienții sa îi informai despre colete. Sunt foarte nemulțumită de voi sunteți cea mai proăsta firma de curierat ever.
popa19-1-2017, 19:57
Pai mah Denisa, ce ce nu apelezi la altii daca tot te plagi atat ?A?
ramona26-5-2017, 7:39
asta nu e un raspuns corect.trebuie sa ziceti ca facem tot posibilul sa fie bine.In alte tari civilizate nu asa se vorbeste cu clentii
Un curier22-12-2016, 18:25
Nu avem locuri de parcare ptr curieri sau livrare marfa asa cum exista in alte tari. Trebuie sa opresc la dracu in praznic si sa car coletul impreuna cu colegul. Nu ma deranjeaza deloc, dar pe o distanta mai mare, daca coletul este greu, e normal ca va ceda cartonul din care e facuta cutia, plus timpul pierdut ptr. a cauta loc de parcare si timpul pierdut carand coletul la destinatie si timpul de intoarcere la masina. Daca opresc pe trotuar ca sa livrez in timp scurt, se trezesc unii sa faca poze la masina apoi le trimit pe siteuri de stiri ca sa vada lumea ca parcam pe trotuar si sa ne arate cu degetul. Problema e la voi, nu la noi. Noi ne facem treaba, voi doar aratati cu degetul.
@un curier22-12-2016, 18:32
serios? problema e la noi, cei care va platim pentru un serviciu pe care il faceti majoritatea in dorul lelii. va meritati soarta cu genul asta de mentalitate
Chris22-12-2016, 19:11
are dreptate si curierul de cate ori nu I-am vazut pe politisti dand amenzi curierilor ca erau parcati in centru pe trotuar, e ridicol sa trebuiasca sa livrezi in centru si sa n-ai unde parca
anti fan courier @ un curier22-12-2016, 20:03
Domnule (sper ca nu gresesc cand ma adresez astfel),
Daca ati fi specificati ca va referiti la livrari in centrul Clujului si, eventual, la firme/institutii, poate ati fi avut vreun firicel de credibilitate.
Problema e de felul in care livrati in tot restul Clujului, in special la persoane private.
Nu va mai dati atat de revoltat ca "sunteti aratat cu degetul" pe nedrept si ca "problema e la voi?".
Draga domnule, iti dau eu un citat, "clientul are intotdeauna dreptate", dar sunt convins ca nu il vei intelege.
Este vorba de respectarea clientului si de asumarea obligatiilor care iti revin prin munca pe care ti-ai ales-o. Am incercat, deh...
Daca n-ar fi foc, n-ar iesi fum. Uite, pe concret, daca n-ati fi reusit sa jigniti jumatate de Cluj, cel putin, nu ati fost criticati.
Si, credeti-ma, nu sunteti criticati aici, pe aceasta pagina, la intensitatea cu care va injura lumea in realitate, cand nu e pe Internet.
Eu, unul, n-am vazut niciodata un client, cu excepia celor varstnici sau cu probleme de sanatate sau alte imposibilitati, sa refuze sa vina sa ia el/ea coletul de la masina.
Dar, unde, cand, cu cine? NCPLMSF...
Daca clientul suna sa va intrebe unde sunteti, si, prin minune dumnezeiasca, raspundeti, sau numarul nu e deconectat, ii dati un raspuns in doi peri.
Daca clientul intreaba intre ce ore sa va astepte, ca trebuie sa isi cumpere paine, medicamente, sa isi ia nepotul de la gradinita, sa plateasca factura sau taxele, il taiati din start de pe lista.
Fiti seriosi, recunoasteti-va greselile, incercati sa vi le indreptati, macar pe alea care depind de voi. Asta ar fi solutia.
Dar nu, melteanul tot meltean. Mentalitatea lui "hotul striga hotul" isi spune iar cuvantul.
Un gram de responsabilitate nu aveti.
V-as recomanda sa va fie rusine, dar mi-e teama ca sangele de ardelean s-a diluat atat de mult incat ori n-ati intelege ori ati fi chiar mandri de ce smecheri sunteti!
Io22-12-2016, 23:58
Te poti intelege cu clientul de unde sa ridice coletul. Ar veni gramada in parcarea cu bariera de la Unirii ca sa ia coletele. Dar nu le cere nimeni. Adica nu ajung la timp
Un curier23-12-2016, 15:45
Oriunde am livra, problema e aceeasi. Raman blocat pe stradute din cartiere fiindca oamenii parcheaza aiurea. Desigur ca nu e vina lor, nici ei nu au locuri de parcare.
Observ ca unii vor sa fie sunati si sa ne intalnim in anumite locatii ca sa le dam coletele. Daca spun ca la ora 13 ne intalnim in cutare loc, cati dintre voi puteti ajunge? Iar daca intarziati, cum mai ajung eu la ora 13:30 in alta zona unde trebuie sa livrez? Daca intarziati si eu plec, veti spune ca v-am facut sa veniti degeaba. Daca va astept si voi intarziati, clientul urmator va spune ca a asteptat 2 ore pana am ajuns si a intarziat la scoala sau job. Inainte sa dati atatea sfaturi cereti municipalitatii sa creeze conditii. Noi muncim pe rupte, altfel ne dau afara. Nu din cauza noastra nu ajung coletele. Si nu sunt de la fancurier, sunt de la alta firma, dar problema e aceeasi fiindca livram in acelasi oras, pe aceleasi strazi. Si daca e sa privim realitatea, si sa criticam, voi ar trebui sa va ingrijiti si sa va pese sa existe spoturi de livrare si locuri de parcare, fiindca pe voi va cauta curierii, cei cu servicii de internet, taxiurile, si Doamne fereste salvarea sau pompierii. Nici unul dintre cei enumerati nu au locuri de parcare. Noi incercam sa ne facem jobul, voi criticati. Renuntati la serviciile unei firme de curierat? Nici o problema, renuntati atunci si la internet, fiindca nici massina de la upc sau rds nu are loc de parcare, renuntati si la serviciile ambulantei fiindca nici autoutilitara lor nu are loc de parcare. Daca tot vreti sa criticati, cereti municipalitatii macar cate un spot de livrari la 3 blocuri, si cate un spot pe fiecare strada importanta ca de exemplu Memo sau Eroilor.
wow23-12-2016, 18:26
Curierule, ai basca? si daca ai, e cu cozoroc sau fara? :))
george13-9-2017, 11:49
Pai daca voi va plangeti de aglomeratie veniti in Bucuresti sa vedeti cum este. Problema este ca sunteti putini si prost organizati.
Evanghelic22-12-2016, 18:16
Daca ti-ai pierdut speranta si simti ca nu mai ai niciun rost, daca o boala sau o suparare te apasa si nu stii ce sa mai faci, nu dispera, prieten drag! Exista o speranta! E Domnul Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu. Cauta-L pe El... http://www.caleamantuirii.blogspot.ro
TNT DHL22-12-2016, 17:42
folositi si voi fratilor firme de curierat adevarate care stiu sa isi faca treaba, renuntati la fancourier!
veronica22-12-2016, 18:06
Da, DHL, TNT, DPD sunt firme mult mai serioase, insa si tarifele sunt pe masura. Si, de cele mai multe ori, vanzatorii de pe online de la noi nici nu lucreaza cu ei, pentru ca nu-si permit. Eu obisnuiesc sa comand produse online din UK si, de cele mai multe ori, livrate cu DHL, ajung in 3 zile lucratoare. Mai iau de pe un site din UK, care lucreaza cu ceva firma de curierat extern (pana la granita) si apoi il preia Cargus. Ajunge coletul in 2 zile din UK in depozitul din Cluj, apoi ii mai ia 3 zile sa sosesca din Cluj in Cluj...concluziile le poate trage oricine. Eu cred ca firmele acestea mari, internationale sunt mult mai bine organizate si conduse, caci oamenii sunt aceiasi. Ei cum pot gasi salariati competenti? Ca doar tot romani sunt. Dar pestele de la cap se impute si daca nu este management bun, de la soferi ce sa ceri? Poate ca noi romanii (unii) nu am invatat inca faptul ca trebuie sa-ti faci munca cu seriozitate si responsabilitate, indiferent ce post ocupi si cum esti platit. Nu-ti convine, pleci, dar daca stai atunci trebuie sa muncesti.
Mihai Janos23-12-2016, 1:14
Cand te duci la chinezi sa le ceri sa fabrice un produs aia iti vor spune cat de cat dai de atatavor face.Daca vrei pantofi produsi la 10 euro perechea vor face de 10 euro.Daca te duci si ceri sa faca de 50 vor face de 50.Primii vor avea o talpa de guma si o imitatie de piele pe cand a doua perecje va fi din piele.Lasa povestile astea occidentale stimata Veronica,sunt un ins plecat de ceva timp si sunt ardelean insa aici in occident munca e rasplatita pe masura.Nu poti cere sa ai oameni profesionalisti si constinciosi si sa ii platesti cu putin peste minimul pe economie.E drept ca sunt si destui incompetenti dar pe astia ii poti concedia.Firmele care se respecta isi platesc angajatii iar asta se resimte in pretul platit de client.Ca romanul s-a cam invatat sa vrea salariu cat in Austria spre exemplu dar sa plateasca romaneste.Nu se poate asa ceva.
ardei gras23-12-2016, 13:06
@TNT DHL oamenii nu prea au cum sa aleaga, pentru ca magazinul online foloseste serviciile firmei de curierat ale firmei x fara alte optiuni.
Holostencu22-12-2016, 16:26
Sunt prea multe firme de curierat.
anti fan courier22-12-2016, 15:49
Experiente personale patite repetat (da, repetat, fiecare dintre ele) cu cei de la Fan Courier:
- "v-am cautat dar nu v-am gasit/nu era nimeni acasa";
- numar de telefon de contact al curierului fals (gresit intentionat sau deconectat);
- "pachetul nu a ajuns"; in conditiile in care AWB si, uneori, chiar dispecerul, il plasau la Cluj, nu in depozit, ci in masina curierului;
- pachet deteriorat ("asa l-au pus", "asa l-am primit de la colegu'", "asa e dom'le, cu curierat, ce vrei");
- pachet deschis si re-inchis dupa (evident, nimeni nu stie nimic):
- "sunt pe traseu, nu ma intrebati cand ajung ca nu stiu, stati acasa si asteptati, daca vreti coletul";
- "ce daca am spus ca ajung intre 9 si 17, nu e normal? ce vreti mai precis?"

Despre soferii din Bucuresti:
- mai putin priceputi la strazi:
- mai smecheri si mai abili la mintit:
- dupa cum ti-e norocul, mai politicosi (ulta-politicosi daca scoti 10 lei, macar);
Despre soferii din Cluj:
Au impresia gresita ca:
- daca au un job, il si merita
- daca au telefon de serviciu, e optional sa il foloseasca, cu exceptia situatiilor cand vorbesc cu nevasta ore in sir
- toata lumea din dispecerat/depozit e mai proasta decat el, smecherul cu covrig in mana
- Clujeanul e prost si dispus sa accepte orice (el, in schimb, e smecher de smecher si baiat de baiat)
- nu ai ce sa le faci, pana nu ii inregistrezi si le faci plangere penala pentru furt (insusirea fara drept a unui bun care nu ii apartine), situatie in care te roaga sa ii fii nas la copil si iti spune ca viata-i grea



Experienta cu Cargus:
- toate cele de mai sus, plus:
- "auzi, ba, ai de primit un pachet? hai, treci si ia-ti-l, ca-s la colt de strada";

Concluzia:
Au ajuns curieri toate jigodiile retardate care nu-s in stare nici sa fure cum trebuie.
E un subiect interesant. Mai sapati. Eu l-as exploata cel putin o saptamana.
Paul22-12-2016, 18:20
Exact ai spus adevarul ,sunt jalnici,sub orice critica!
Dan22-12-2016, 15:42
De cateva luni, Fan Courier are probleme pe Cluj. Depozitul este plin, coletele de-a valma, nu le mai randuiesc niciodata. Angajatii au fost opresati cu munca. Nu cunosc pe niciunul, dar la sediul Fan Courier e dezastru, cel putin 200 persoane si se cauta coletele intr-o magazie cu de toate, alandala. Refuzati livrarea prin FC, sunt destule firme de curierat. Ikea cred ca a reziliat contractul cu ei. cel putin eu, le-am relatat situatia de la Cluj in urma cu 2 luni.Am repetat comanda si au trimis-o cu alt curier, a venit in 2 zile.
Sevil22-12-2016, 15:32
Firma fan curier are angajați cu probleme penale. Dispar lucruri din pachete.etc
JUDEX22-12-2016, 14:58
Mihaela Balint si MArius Puscas, va spun din experienta ca decat cu bucuresteni mai bine fara. Crezi ca patronul accepta orice decizie?
Miticii sunt vai de ei. Exemple in Cluj gasesti catre vrei la firme gen multinationale... Cineva imi spunea de o firma veche din Cluj care a ajuns in posesia SIF Banat Crisana (aia cu hotii) aia si-au pus conducere de la Bucuresti. Acuma ii vai de ei... In curand o sa se inchida.
In concluzie de vina este conducerea din Bucuresti.
Va recomand sa nu mai apelati la aceasta firma. Sunt incompetentiPestele de la cap se impute...
poveste22-12-2016, 15:27
mai bine un mitic speriat, decat un ardelean neam prost care mi-a bulit deja de doua ori mobila! e a treia oara cand imi e trimisa o etajera de la IKEA!!!!
Carlos23-12-2016, 10:35
Esti atat de prostansc incat pana si aia de la ikea iti trimit etajere bulite :))))
Narcis22-12-2016, 13:53
De ce mai lucreaza firmele cu FanCourier? Sunt atatea firme de curierat in tara, care sunt de incredere. Efectiv nu ar mai trebui sa trimita nimeni colete prin ei.
Loredan 22-12-2016, 16:03
ptr ca sunt seriosi, livreaza marfa pana in ora 11, ridica coletele pana la ora 17
este ok
Nemo22-12-2016, 16:55
Da, dar dupa cate saptamani de la termen ???
georgian22-12-2016, 13:20
Foarte bine daca Fan Courier a pus piciorul in prag, au depasit de mult masura soferii cu mofturile lor. Primesc salarii peste medie si nu fac nimic in afara sa conduca o masina si in unele cazuri sa care marfa pana in locuita clientului si sa incaseze rambursul. Nu-ti trebuie nici o pregatire pentru a fi curier. E un job pe care-l poate face oricine.
Ce-i prostia asta cu soferii care "nu cunosc orasul" s-au inventat GPS-urile in caz ca nu ati aflat. Nu cred ca o sa le ia mult timp celor de la Fan sa angajeze soferi noi localnici si e un mesaj bun transmis angajatilor care se cred mai importanti decat e cazul. Mult mai usor o sa-si gaseasca Fan-ul soferi noi decat o sa-si gaseasca acesti sabotori alt loc de munca.
R.T.22-12-2016, 14:31
Sa puna piciorul in prag pe banii lor. Nu sa trebuiasca sa astept eu 3 saptamani dupa colet, dupa care sa ma duc sa-l ridic personal si sa fiu tinut pe la usile depozitului o ora ca nu gaseau toate coletele din livrare! :)
Dan22-12-2016, 14:52
mai georgian mergi tu si distribuie colete- ca vine tirul de la bucuresti plin de marfa si cine crezi ca il descarca-soferii - apoi baga toate coletele in duba si mergi la livrat etc...poate face jobul oricine dar vrei tu sa il faci ? eu nu vreau.
clujean suparat22-12-2016, 15:02
Si din cauza lo sa am eu de suferit pe banii mei? In conditiile in care firma de curierat trebuie sa livreze in max 48 h de la preluare? Sa se faca vanzatori in piata dn DAN sau politisti sau prim ministrii daca asa este job-ul si accepti conditiile pentru o remuneratie atunci lucrezi, daca nu ai optiunile de mai sus. Eu nu mai lucrez cu fan curier din momentul in care 2 curieri mi-au comunicat ca s-au prezentat la birou si nu era nimeni in conditiile in care eram 5 persoane in birou. Ce zici e OK, si a trebuit sa plec eu dimineata la Baia Mare ca era prea tarziu sa mai ridice alta firma plicurile, care trebuiau sa ajunga a doua zi la tribunal. Ce zici de asta? La ce sa mai faci reclamatii? scandal si degeaba. Cea mai idioata firma. Mi-au pieerdut 2 cauciucuri noi trimise de importator la Cluj au umblat 2 zile cei din service dupa ele si nu le-au gasit. Mai vrei si alte povesti?
Rotonic27-12-2016, 12:00
Defectul este la conducerea lor
simona29-5-2018, 11:57
AR FI BINE SA SE FACA CURATENIE SI LA TG MURES!!!!!SINT DE TOATA RUSINEA!!!!ISI BAT JOC DE CLIENTI!!!ASTIA FAC INSUPORTABILA ROMANIA!!!!OAMENI CA EI!!!!