Companiile petroliere din Romania au au oftinut profituri frumoase in 2010, potrivit datelor transmise Ministerului de Finante.
Nokia Romania, care detine fabrica de telefoane de la Jucu, este pe locul cinci printre cele mai mari companii din Romania.
Lukoil Romania a scumpit de luni carburantii cu 3 bani pe litru, dupa ce vineri a crescut pretul la benzina si motorina cu inca 6 bani.
OMV Petrom a anuntat ca de joi, 17 martie, va ieftini benzina cu 4 bani pe litru. Pretul motorinei ramane neschimbat.
OMV Petrom a anuntat o noua scumpire a carburantilor cu 9 bani pe litru. Astfel, cel mai scump sortiment va costa 5,96 lei/litru, iar cel mai ieftin litru de benzina va costa la pompele austriecilor 5,16 lei.
OMV Petrom a scumpit carburantii de marti, 1 martie, cu pana la 8 bani pe litru, din cauza cresterii accizelor.
Nokia Romania, Dacia, OMV Petrom si Rompetrol sunt cei mai mari exportatori din Romania, potrivit datelor prezentate de Ministerul Economiei.
Benzina de la OMW Petrom este mai scumpa de astazi cu 6 bani pe litru, ca urmare a majorarii preturilor la nivel international.
Peste 1 miliard de euro au fost afacerile Nokia in 2009, mai mult decat dublu fata de anul 2008.