Naționala României de handbal are o uriașă șansă de a se roda alături de alte echipe de primă mână din lume, grație noului antrenor, spaniolul Xavier Pascual, antrenor și la echipa Barcelona.
Olimpia Cluj-Napoca revine pe prima poziție în clasamentul Superligii de fotbal feminin după victoria înregistrată, pe teren propriu, în fața fostului lider, formația CFR Timișoara, scor 11-0 (7-0).
Fosta campioană olimpică și fost ministru al Tineretului și Sportului, Gabriela Szabo s-a prezentat vineri la sediul COSR pentru a-și depune candidatura la președinția forului olimpic național.
Campioana României la fotbal feminin, Olimpia Cluj, a câștigat, joi, meciul împotriva echipei ŽFK Breznica, campioana Muntenegrului, cu 10-0 (8-0), în cel de-al doilea meci al Grupei a 4-a preliminară a UEFA Women's Champions League, grupă care
Campioana olimpică la spadî, Ana maria Popescu, a declarat, miercuri, la revenirea în țară de la Jocurile Olimpice de la Rio, că delegația României a beneficiat de un echipament de prezentare ”de la ajutoare”,
Echipa de fotbal feminin Olimpia Cluj a început cu succez acest sezon al UEFA Women's Champions League.
Cătălina Ponor a avut un rezultat sub așteptări, la proba de bârnă din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio, gimnasta obținând doar locul 7.
Echipa de fotbal a Universității Babeș-Bolyai va participa, începând de marți, 12 iulie 2016, în premieră la Campionatul European de Fotbal Universitar de la Zagreb (Croatia).
Gimnastul Marian Drăgulescu a lansat un atac dur la adresa Simonei Halep, după ce jucătoarea de tenis a afirmat că se aștepta ca ea sau Cristiana Neagu să fie alese drept portdrapelul României la Olimpiada de la Rio.
Un sportiv de numai 10 ani a reușit să câștige două titluri de campion mondial la Campionatul Mondial de karate WUKF pentru toate varstele desfasurat la Dublin, Irlanda in perioada 15-19 iunie 2016.
”Preţul aurului. Sinceritate incomodă” este volumul biografic al fostei gimnaste Maria Olaru, pe care îl va lansa sâmbătă la Târgul de Carte BOOKFEST de la Romexpo.
Olimpia Cluj-Napoca a câștigat duminică, 22 mai, al 6-lea titlul de Campioană a României.
Jucătoarele de la Olimpia Cluj-Napoca au fost premiate, duminică, după ce au cucerit din nou titlul de campioană națională la fotbal feminin.
Naționala României nu a mai pierdut de ceva vreme un meci, însă egalurile i-au costat în clasamentul FIFA.
Primarul Clujului susține că meciul România - Spania a fost un succes și prin prisma veniturilor aduse la economia locală de cei peste 30 de mii de spectatori.
Primarul Emil Boc a primit un cadou din partea jucătorilor Spaniei și de la cei ai României, după meciul amical disputat pe Cluj Arena, duminică seara.
România a remizat pe Cluj Arena în meciul amical jucat cu campioana Europei, Spania. Cel mai bun jucător a fost Nicuşor Stanciu.
România a câștigat, miercuri seara, meciul cu Norvegia, campioana europeană, mondială şi olimpică, scor 25-20 (16-9).
Primarul Clujului a transmis un nou mesaj celor care se opun jucării la Cluj-Napoca a meciului România - Spania, la fotbal.
Vicepreşedintele PNL, senatorul Alin Tişe, l-a acuzat pe Anghel Iordănescu că folosește echipa națională pentru a face politică.
Primarul Clujului, Emil Boc, a luat poziție după atacurile lansate de selecționerul echipei naționale, iar acum și de antrenorul Stelei.
Adela Drăgan (15 ani), campioana naţională la lupte libere, și-a pierdut viața în urma unui grav accident de circulație produs pe o trecere de pietoni din Jucu. Ea a fost spulberată de un autoturism condus de un polițist din Baia Mare.
Centrul de Dezvoltare Managerială a premiat joi, 10 decembrie 2015, în cadrul unui Eveniment de Gală, o serie de organizaţii cu abordări inovative în aplicarea principiilor egalităţii de şanse şi diversităţii.
Meciurile din Fed Cup se vor juca la Cluj-Napoca în 6 - 7 februarie 2016, iar SImona Halep va fi cap de afiș.
Judoka Universității Cluj, Ștefania Adelina Dobre, a câștigat medalia de argint la Campionatul Mondial de juniori U21, de la Abu Dhabi, Emiratele Arabe Unite.
Clubul de baschet U Mobitelco devine U BT și are o nouă conducere, anunță Omer Tetik, directorul general al Băncii Transilvania.
După ce le-a transferat în vară pe jucătoarele Lidia Havriștiuc, Roxana Dinescu, Marta David și Beatrice Tărășilă, Olimpia a transferat acum și patru junioare, care au venit la Cluj pentru a se alătura familiei ”olimpicelor”.
Simona Halep a pierdut finala turneului de la Cincinnati, în fața Serenei Williams, cu toate că românca a luptat până la capăt.
CFR Cluj a avut parte de prima victorie dein acest sezon al Ligii I, reușind să se impună, pe teren propriu, în fața celor de la ACS Poli Timișoara.