U-BT pierde primul meci in Liga Naționala de baschet. Se va juca la Cluj cu cupa pe masă!

Echipa antrenată de Mihai Silvasan a pierdut la limită, 94-92, in această seară, in fața celor de la CSM Oradea, în cadrul celei de-a treia partide a finalei campionatului de baschet masculin. Este prima înfrângere a clujenilor din acest sezon în campionatul intern.

Orădenii au condus înca din primul sfert, 30-20, pentru ca la pauză scorul sa fie 49-41. In repriza a doua, clujenii au incercat sa revină și diferenta s-a redus la 69-63 la finalul sfertului 3. Insa Kris Richard a făcut o partidă fenomenală pentru gazde, ducandu-și echipa la victorie după ce a inscris nu mai puțin de 27 de puncte.

Si fostul jucatorul al lui U BT, Donatas Tarolis, a marcat 20 de puncte. Pentru ai nostri cele mai multe puncte au fost înscrise de Bryce Jones, 23.

Scorul general devine 2-1 pentru U-BT . Urmatoarea partidă se va desfășura luni, 20 mai, de la ora 19, tot la Oradea, după care seria se mută pentru cel puțin o partidă la Cluj.

În cazul în care studenții vor câștiga luni, partida a cincea s-ar disputa la Cluj cu cupa pe masă !

Se joacă pe sistemul cel mai bun din șapte partide.