Luni 20 Mai

Artificii, sâmbătă seara, la ZILELE CLUJULUI. Ce spectacole sunt anunțate

 

Zilele Clujului, cel mai mare eveniment al orașului, va avea sâmbătă seara o serie de evenimennte speciale, care vor culmina cu un foc de artificii.

 

Orchestra reunită a celor două opere clujene - Opera Națională Română și Opera Maghiară - alături de soliștii operelor, vor urca pe scena din Piața Unirii, de la ora 20. 

 

Academia de Muzică "Gheorghe Dima" va deschide a treia seară din cadrul Zilelor Clujului 2016 (de la 18:30) iar Corul și Orchestra Filarmonicii de Stat "Transilvania" vor concerta de la orele 21:30.

 

Program ziua III, Sâmbătă, 21 mai 2016

 

Piața Unirii

10:00 Festivalul Științei

Inspectoratul Școlar Județean Cluj

17:00 Parada Zilelor Clujului 

18:30 Academia de Muzică „Gheorghe Dima”

20:00 Gala Operelor Clujene 

Opera Națională Română Cluj-Napoca și Opera Maghiară din Cluj

21:30 Filarmonica de Stat Transilvania alături de:  

Valentina Nafornița 

Marius Vlad Budoiu

Florin Estefan 

22:45 Spectacol de Artificii

 

Piața Muzeului

16:00 Spectacolul de teatru „Cagliuso” 

-fragmente din fabule tradiționale italiene

Actori: Francesco Chiantese si Roxana Iftime 

Centrul Cultural Italian Cluj-Napoca

17:00 Dansuri latino-americane şi africane - LADO

19:00 Compania de Tango Cluj  

20:00 Armonia Music - Acoustic Time 

21:00 Beatboy Band 

22:00 Big Tonez  

 

Str. Mihail Kogălniceanu 

10:00 – 22:00

Promenada Cărților

Târgul Meșterilor Populari Clujeni

și meșteri populari din Suwon (Coreea de Sud)

Promenada Multiculturalității -         

„UBB – aduce o lume într-un oraș”

 

Festivalul Culinar Internațional

10:00 Deschiderea programului

12:00 Demonstrații gastronomice ale liceenilor clujeni  

Demonstrații culinare și degustări de preparate

16:00 Tokyo Group - Wasabi Running Sushi

16:45 Klausenburger

17:30 La Casa – Chef Ioan Fatol 

18:15 Chef Adrian Pop

 

Concerte 

Str. Mihail Kogălniceanu

19:00 Trupa de dans Jump In

19:30 Dansuri pakistaneze şi indiene - LADO

20:00 Costi Cămărășan Band

21:00 Speak Floyd  

 

Str. Potaissa 

Zidul Cetății

Tabăra Antică 

10:00 – 21:00 

Tabăra civilă și militară:

ateliere de pielărie, 

țesătorie, fierărie, 

instrucția recruților

14:00 Luptele Gladiatorilor

17.00 Iniţierea războinicilor Daci

 

Tabăra Medievală

10:00 – 21:00 Ateliere, instrucții, 

tehnici de mânuirea armelor, 

confecționare măști

11:00 Înţelepciunea frumoasei 

Spectacol de fabule medievale 

12:00 Școala medievală 

de instrucție a scutierilor

13:00 Prezentarea taberei otomanilor

15:00 Judele Linczing salvează orașul de turci   

16:00 Demonstrații ale breslelor în iarmarocul medieval

18:00 Cavalerul şi regina

Spectacol de teatru medieval

19:00 Vizita regelui Matia la Cluj

20.00 Turnir cavaleresc

 

La Terenuri Mănăștur

12:00 – 15:00 Ateliere pentru tineri & copii

Dezbatere: 

Deținerea responsabilă a animalelor de companie 

 Asociația Nuca Animal Welfare

Workshop, Flashmob 

Spectacol de Dans “The Inch-High Samurai” 

Compania Nmatu-Posu 

Miyazaki C-Dance Center Japonia

Partener: Colectiv A

 

Parcul Cetățuie

Jaxx Rock Battle

12:00  The Beat

13:15 Voltaj Academy

12:00 Ateliere pentru copii susținute de 

Fantasmagia, Ludoteka, Cărturești, Graffity Spray Art

17:30 Concertele trupelor din concurs

November Black (Cluj-Napoca)

Fallen (București)

Halmyris (Iași)

E-AN-NA (Timișoara/Sibiu)

Paper Magic (București)

Mere (Timișoara)

Wildchild (Sibiu)

Breakout (Cluj-Napoca)

Palma Hills (Cluj-Napoca)

Lost Surprise (Satu Mare)

21:00 Recital Trupa FronT

 

Casino – Centrul de Cultură Urbană

18:00-04:00 Alandala Museum 

Expoziție de instrumente muzicale și aparatură tehnică 

18:00 Deschiderea expoziției

19:00 Performance - muzică electronică

Alandala Events

Noaptea Europeană a Muzeelor 

 

Cinematograful Dacia

10:00-12:00 Evenimente dedicate Școlii “Liviu Rebreanu” 

Proiectul Dă Culoare Școlii Tale!

12:00 Lansarea Expoziției Foto Vedere de Cartier

15:00-16:00 Nu cred că o să îmi treacă vreodată

Teatrul Reactor de Creație și Experiment

16:00-17:00 Ploaia 

Teatru Teen Nation 

17:00-18:00 Dezbatere

Artă pentru societate cu Artistul Dan Perjovschi 

18:00-19:00 De câți cetățeni e nevoie ca să schimbi un cartier? 

Prezentare Funky Citizens

 

Concerte 

19:00-20:00 Aminda & The Good Company 

20:00-22:00 Open Stage

 

Cinematograful Mărăști

Festivalul Filmului European

15:00 Rico și Oskar

Umbrele misterioase (Germania)

18:30 Conversația angelică

(secțiunea Shakespeare 400)

20:30 Trei amintiri din tinerețe (Franța)

 

Parcul Central „Simion Bărnuțiu”

 

10:00 -20:00 The Fun Zone

Outdoor4You

Salvamont Salvaspeo Vlădeasa Cluj

 

10:00 Tir cu arcul

Învață primii pași în tirul cu arcul

Domeniul Arcașilor Cluj-Napoca

 

Aleea Centrală

13:00 Parada Automobilelor Retro - ediția a IX-a 

Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca

Asociația Clujul de Altădată

 

Aleea Centrală (Zona Opera Maghiară)

11:00–19:00 Parkarta - manifest cromatic urban 

Asociația Artiștilor Plastici Cluj

 

Zona statuii Liviu Rebreanu

12:00-19:00 Paw-sitive Time 

Campanie de informare, activități interactive cu câini de terapie

Asociația Dog Assist

 

15:00 Demonstrație de dans/fitness

WellDance (Parma, Italia) 

 

Zona aparatelor de fitness

13:00-16:00 Cupa României Street Workout

Demonstrație de MMA și kick boxing cu Mariș Ciprian

Asociația Poți fi și tu campion – Adrian Petre

Zona British Council

16:00-20:00 Terapie prin artă:

dans, teatru, pictură și muzică

Asociația de Autism Transilvania 

Departamentul de „Sănătate Publică”

FSPAC

 

20:00 Festivalul Luminii 

22:30 Jonglerii cu focul

Cercetașii României

 

Foișor Parcul Central

17:00 Madame Pove spune Capra cu trei iezi  

Spectacol de storytelling după Ion Creangă  

Recomandat copiilor: 3+

Mini Reactor

 

Pădurea Hoia-Baciu

20:00 Escape the Haunted Forest

20:00 Tur ghidat

Descoperă misterele pădurii Hoia-Baciu    

Inițiere în tehnici de yoga*  

Lansarea unui nou trailer al documentarului turistic*  

"The Hoia-Baciu Forest - Truth or Legend?"

*activități în caz de vreme favorabilă

Înscrieri pe 

zileleclujului.ro

The Dungeon, Hoia-Baciu Project, Mystery Cluj

 

Turnul Croitorilor

23.30 Fire Dreams – spectacol de jonglerii cu focul 

 

10:00 Expoziție documentară "Emil Racoviță”

Institutul de Speologie ”Emil Racoviță” Cluj-Napoca

 

13:30 Întâlniri din seria Povești despre Cluj

Tema: Istoria necunoscută

Asociația Vechiul Cluj 

 

Tur Ghidat

Clujul re-descoperit

Plecare: ora 11:00 

Monumentul Rezistenței Anticomuniste

Str. Cardinal Iuliu Hossu f.n.

Durata: 2h

Asociația Vechiul Cluj

 

Inima verde a Clujului

Plecare: ora 18:00 

Centrul de Cultură Urbană Casino

Parcul Central

Durata: 2h

Cluj Guided Tours

 

La Cizmărie

20:00 Quiz și scurtmetraje germane

Centrul Cultural German

 

Bd. Eroilor

11:00 Civic Art

Experiment plastic interactiv stradal

Liceul de arte plastice „Romul Ladea”

 

Platoul Sălii Polivalente/Cluj Arena

Clase de fitness outdoor

10:30 Functional Training

11:30 Zumba kids

T Gym www.tgym.ro 

 

Parcul Detunata 

18:00 Playground Stories

Expoziție și proiecție de fotografie documentară având ca subiect cartierele Mărăști - Gheorgheni

Workshop în perioada 15-20 mai 

Asociaţia Fotopia

FSPAC, Departamentul de Jurnalism

 

Centrul Artistic ARKADA 

Dance & Art Studio 

Piața Unirii nr. 10 etaj 2 

19:00 Expoziție de pictură

 & degustare de vin 

 

Programul complet pe www.zileleclujului.ro.

facebook.com/zileleclujului

 

Parteneri principali: Bergenbier, Orange, Pepsi, Coral Impex, United Business Center – Part of Iulius Group, Selgros

 

Parteneri: Autotransilvania, Betfair Romania, Napolact, Iulius Mall, EBS 

Comentarii Facebook