Emil Boc a ieșit în stradă! Primarul orașului Cluj-Napoca, cot la cot cu alți primari: „Am protestat” VIDEO
Primarul Emil Boc a participat la Bruxelles la un protest simbolic organizat de mai mulți primari din Uniunea Europeană, în semn de nemulțumire față de intențiile de diminuare a politicii de coeziune după anul 2027.
El a avertizat că o eventuală renunțare la acest pilon financiar ar pune în pericol nu doar dezvoltarea orașelor, ci însăși unitatea proiectului european.
„Am protestat, alături de alți primari din Uniunea Europeană, împotriva distrugerii politicii de coeziune după 2027. Orașele europene, inclusiv Clujul, trebuie să aibă în continuare acces la fonduri europene pentru a-și putea continua dezvoltarea și modernizarea. Dacă dispare politica de coeziune, dispare și Uniunea Europeană”, a transmis Emil Boc.
Politica de coeziune reprezintă principalul mecanism prin care Uniunea Europeană sprijină dezvoltarea echilibrată a regiunilor, reducerea decalajelor economice și investițiile în infrastructură, digitalizare și inovare.
20 Comentarii