O echipă de experți evaluatori, în parteneriat cu Primăria Cluj-Napoca, a realizat primul ghid din România al tranzacțiilor imobiliare reale încheiate între vânzători şi cumpărători pe raza municipiului, în perioada mai - decembrie 2013.
Ministrul Ioana Petrescu se pare că nu este cea mai bine plătită angajată a Ministerului de Finanțe, un număr de 269 de angajați având salarii mai mari dect aceasta.
Cel mai prost din România se câștigă în județul Harghita, unde cel salariul mediu net este de 1.130 de lei.
Potrivit Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă (ANOFM) la nivel național sunt înregistrate 20.680 locuri de muncă, dintre care cele mai multe sunt în București.
Angajații din România câștigă, în madie, aproximativ jumătate din salariul unui angajat din celelalte state din Europa Centrală şi de Est şi chiar de până la opt ori mai puţin decât un angajat din statele dezvoltate ale Europei de Vest.
Circa 7 milioane de europeni lucrau, în 2013, în alt stat membru al UE, pe primul loc fiind românii.
Angajații IKEA câștigă cu 45% mai mult decât media pe economie, conform datelor din 2013.
România e campioana UE la capitolul scumpirilor la benzină în 2014.
Spitalul Clinic Județean Cluj a fost căpușat și ”muls” de bani în ultimul hal, prin umflarea prețurilor pentru diverse servicii medicale.
Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) Cluj organizează, în data de 26 septembrie, Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenţi, în Cluj-Napoca.
O comunitate de internauți care monitorizează starea drumurilor și evoluția construcțiilor din România a realizat o primă hartă a drumurilor.
Miliardarii lumii își țin circa 20% din avere în numerar de frica problemelor de pe piața financiară, relatează CNBC.
Acţiunile Raiffeisen au căzut după ce au fost anunțate primele estimări cu pierderile pe acest an, scrie ZF.ro.
Comisia Europeana a aprobat Masterplanul General de Transport pentru România și alocă bani pentru autostrăzi.
Reducerea CAS cu 5%, măsură ce va intra în vigoare de la data de 1 octombrie, ar putea porni un val de negocieri între angajați și firme privind nivelul salarial.
PSD Cluj susține că măsurile luate de cabinetul Ponta: blocarea pe termen nedeterminat a creșterii prețului gazelor naturale și posibilitatea cumulului pensiei cu salariul sunt măsuri care sunt în favoarea cetățeanului.
Clausweb, o companie cu experienta de noua ani in serviciile de hosting si cu peste 10.000 de clienti pana in prezent, are o serie de oferte pentru pachetele de gazduire web.
Aeroportul Internaţional "Avram Iancu" Cluj anunţă organizarea Conferinţei şi Adunării Generale a Asociaţiei Aeroportuirlor din România (AAR), în perioada 24-25 septembrie 2014, la Poiana Braşov.
A început noul an şcolar, iar, odată cu el, a reînceput şi naveta elevilor. Unii dintre ei au de parcurs zeci de kilometri pentru a participa la cursuri.
Magazinele online sunt din ce în ce mai populare in ziua de astazi, insa odata cu raspandirea tot mai vasta a comertului electronic a crescut si necesitatea unui sistem de plati online sigur si eficient.
Parlamentul European a aprobat plata unui ajutor financiar pentru disponibilizaţii de la MECHEL Câmpia Turzii și Târgoviște.
Clujul este cel mai scump oraș în privința chiriilor minime la garsoniere şi apartamente.
Partenerul elen al companiei clujene Farmec, Firma G2D SPC, deschide al doilea magazin de brand din Grecia, în orașul Katerini, la numai o lună după inaugurarea primului centru comercial Farmec din această țară, în Salonic.
Piloții de la TAROM reclamă salariile mici în comparație cu alte companii.
Galaxy Note 4 si Galaxy Edge, ultimele produse ale celor de la Samsung, pot fi precomandate si din Romania.
Un zbor a fost anulat la Cluj din cauza protestelor de la compania Tarom.
TELEKOM România, gigantul care a înglobat Cosmote şi Romtelecom, a lansat o ofertă de abonamente, care ”nu rupe gura târgului”.
Potrivit Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă (ANOFM), la nivel național sunt înregistrate 18.061 locuri de muncă, în data de 12 septembrie 2014.
Creditele cu dobânzi mici și ușor de obținut atrag atenția oricui, însă poți cădea în plasa unor escroci care folosesc metode elaborate pentru a-și atrage victimele.
Ministrul, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice, Rovana Plumb, a anunțat, în cadrul unei conferințe de presă susținute, joi, la Cluj, că de la 1 ianuarie 2015 toate pensiile vor fi indexate cu cinci procente,.