Joi 20 Iunie

ZILELE CLUJULUI 2014 - Vezi programul primei zile: Concert Cargo, Loredana și DJ Project

 

ZILELE CLUJULUI 2014. Probabil cel mai așteptat eveniment al anului de la Cluj, Zilele Clujului, încep vineri, 23 mai, în forță cu o serie de concerte în Piața Unirii, dar și cu alte evenimente.

 

Zilele Clujului au loc în perioada 23 - 30 mai. 

 

În Piața Unirii vor cânta Arpi & Zip Band, LALA Band, Dj Project, Cargo și Loredana, ultimul concert fiind de la ora 22.00.

 

Vor fi concerte și în Piața Muzeului, iar în diverse restaurante va începe Festivalul Culinar Internaţional.

 

În Parcul Central ”Simion Bărnuţiu”, de la 10:00 -20:00, va fi The Fun Zone, cu escaladă, canoeing, slackline, pod indian, zorbing și tir cu arcul.

 

Vezi mai jos tot programul primei zile:

 

Piaţa Unirii

17:00 Parada de deschidere a Zilelor Clujului

17:45 Transylvania College Music Show

18:20 Arpi & Zip Band

19:00 LALA Band

20:00 Dj Project

21:00 Cargo

22:00 Loredana

 

Piaţa Muzeului

14:00 – 18:00  The Youth Corner

16:00 şi 17:00 Teatru de animaţie Doza de viaţă

Fundaţia Creştină de Ajutorare , A.N.A. - CPECA

 

18:30 Concertele trupelor clujene:

Academic Jazz Band

Hot Club de Cluj

Jump

3 O'clock

Aldo Blaga & Tzika Sax 

 

Str. Mihail Kogălniceanu

 

Între orele 10:00 – 22:00, pe strada Mihail Kogălniceanu vă aşteaptă:

▪ Promenada Multiculturalităţii – „UBB – aduce o lume într-un oraş”

▪ Promenada Cărţilor

▪ Târgul Meşterilor Populari

▪ Târguţu’ Vintage 

 

▪ Scena Urbană – Point of View

17:00 Tur ghidat al străzii M. Kogălniceanu

Ghid: prof. Ovidiu Pecican

20:00 Number – artă contemporană 

O scenă atipică pe care publicul devine actor, dansator şi muzician

Improvizaţie în sculptură monumentală cu artiştii francezi:

Denis Tricot – sculptor, Gill Viander – arhitect şi coregraf, Eric Cordier – muzician

 

▪ Festivalul Culinar Internaţional cu următorul program:

16:00  Demonstraţie culinară cu degustare gratuită Paella

 -preparatul provine din zona lacului Albufera, Spania Restaurant LOS TOREROS

16:30 Prezentare preparat românesc cu degustare gratuită: Tocăinţă măcelărească Valahia 

Restaurat VALAHIA

16:50 Asociaţia Somelierilor din România prezintă rodul podgoriilor Recaş - degustare gratuită

17:10 Expoziţie artă culinară 

17:30 Preparare franţuzesc “Pochet a la facon du chef„

 Demonstraţie Maestru Bucătar ADRIAN POP 

17:40 Cocktail Flair Show – Echipa barmanilor profesionişti din Cluj

18:00 Arome Healthy Hour – Energizare cu fresh-uri şi sucuri naturale – Insula Arome

18:30 Preparare si degustare gratuită Limba de vita cu sos vanatoresc

 Restaurant MIKO

19:00 Chef Cezar Muntean prezintă pentru degustare Osso Buco de vita rasa Charolaise

19:30 Demonstraţie culinară Memo 10

20:00 Dans Gravity

 

Casino  - Centrul de Cultură Urbană 

12:00 Proiecţie foto “Guest Worker”

Peter Korniss

În cadrul Photo Romania

 

Str. Potaissa – Zidul Cetăţii

19:00 Deschiderea Taberei Antice şi a Taberei Medievale

 

British Council

Str. Arany Janos 11

09:00-15:00 Ziua Porţilor Deschise 

 

Parcul Central „Simion Bărnuţiu”

10:00 -20:00 The Fun Zone:

Escaladă, canoeing, slackline, pod indian, zorbing, tir cu arcul

Centrul de Informare Turistică şi O.D.E.T.A.

 

Memo 10 

11:00 Ziua culinară indiană

Restaurantul Indigo

 

Centrul Cultural German

Str. Universităţii 7-9

13:00-18:00 Ziua Porţilor Deschise

 

La terenuri – Mănăştur

16:00 Ateliere de percuţie şi dans cu Cercul Întreg

19:00 Să vorbim despre hip-hop

20:30 Cumicu & Ais the Chef, Personal, Beats Remedy

Open Floor pentru artişti debutanţi

Asociţia Colectiv A.  www.colectiva.ro

 

Centrul Cultural Italian

Curtea interioară a U.B.B.

str. Universităţii 7-9

16:00 Curs de Tarantella

Tullia Conte şi Mattia Doto

Laboratorio di Danza Popolare del Sud, Italia

Înscrieri în periada 19-23 mai

 

Cinema Mărăşti

Ziua filmului german

17:00 Der ganz grosse Traum

Lecţii de fotbal (2011)

Regia: Sebastian Grobler

 

19:00 Wir konnen auch anders

Putem şi altfel (1993) 

Regia: Detlev Buck

Partener: Centrul Cultural German

 

Bulevardul Eroilor

17:00 Austria - Stillman Theater - statuie vivantă (Bulevardul Eroilor)

20:00 Germania - BK Compagnie - Liegen 0° (Bulevardul Eroilor)

În cadrul Man.In.Fest/Teatru Imposibil

 

Casa Matei

13:00 

Clus-Klausenburg-Kolozsvar-Cluj.Identitate Cultural-Istorică şi Promovare Turistică –

proiect vizual al studenţilor Facultăţii de Istorie şi Filosofie, Universitatea „Babeş-Bolyai”

 

Teatru de stradă:

17:00  Olanda - Beeldje Living Statues - Photographer and his assistant – statui vivante

21:00 Danemarca - A Humdrum Life 

În cadrul Man.In.Fest/Teatrul Imposibil

 

Biblioteca Judeţeană “Octavian Goga” Cluj

17:00 Citesc o carte împreună cu copilul meu

 

Plaja Grigorescu

18:00 Hai să jucăm Capoeira

Cerc de Capoeira Angola

Cu Cercul Întreg

 

Tur Ghidat

Clujul Multicultural – oraşul comoară

Plecare: ora 18:00, P-ţa Unirii – statuia Matei Corvin

Durata: 2 ore

Cluj Guided Tours

 

Casa TIFF

20:00 “Miracolul după Salome”

Centrul de Limbă Portugheză

 

Cetăţuia

21:30 Fortress Hill/Cetăţuia

Lansarea instalaţiei de sunet şi lumini creată de artistul Frank Schulte şi studenţi clujeni

Organizator: Centrul Cultural German

Instalaţia va fi funcţională în perioada 23-30 mai

Comentarii Facebook