banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

Țiganii s-au saturat de România. Ce spun românii şi maghiarii într-un Sondaj IRES

  



 

Țiganii s-au săturat de România, se arată într-un sondaj realizat de IRES

 

Întrebați dacă s-au săturat de România în cadrul unui sondaj de opinie realizat de IRES pe 23 octombrie pe tema ”Mândria şi disperarea de a fi român”, 74% dintre români au răspuns ”NU”, iar 25% ”DA”.

 

În privința repartiției pe etnii: 24% dintre români au spus că s-au săturat, 42% dintre maghiari și 100% dintre țigani.

 

Procentul celor care spun că s-au săturat de România a crescut cu patru puncte față de 2010, ajungând la 25,3%. Unul din patru români susține că ”s-a săturat” de țara în care trăiește, acest sentiment fiind mai răspândit în rândul tinerilor (32,2% dintre cei cu vârste cuprinse între 18 și 35 de, respectiv 31,1% pentru cei care au între 36 și 50 de ani), în rândul celor de etnie maghiară (41,7%) și în rândul transilvănenilor și bănățenilor (31,5%)”, precizează realiatorii studiului. 

 

Sondajul a fost făcut pe un eşantion de 1289 de persoane şi are o eroare maximă de +- 2,8%.

coral1_1_1.jpg
25-10-2012, 12:44
7 vizualizări
9 comentarii
danciu26-10-2012, 22:35
@i.micu: ba chacat, iar v-a trimis pajkkni cu diversiuni din astea iredentiste?!?! sa te bata Dumnezeu, spurcatura mongolistaneza!

Frati romani, vechi daci, NU UITATI dezideratul si vointa noastra milenara: DACIA UNITA!!!

Transilvania + Tara Romaneasca + Banat + Dobrogea + Crisana + Moldova + Basarabia + Bucovina + Tinutul Herta + Cadrilater === ROMANIA MARE

Sa NU ne UITAM Imnul National:

Deșteaptă-te, române, din somnul cel de moarte,
În care te-adânciră barbarii de tirani
Acum ori niciodată croiește-ți altă soarte,
La care să se-nchine și cruzii tăi dușmani.

NU VA LASATI ADORMITI SI MINITITI DE TRADATORI ANTI-ROMANI SI PROPAGANDA aUSTRO-hUNICA!!!


PENTRU DUMNEZEU SI TARA!!!!!
TRAIASCA ROMANIA!!!!!!!!!!!!
I. Micu26-10-2012, 9:27
In sfarsit ceva promitator! Nu la tigani ma refder ci la faptul ca tot mai multi ardeleni si banateni s-au saturat de romanica. Sper sa nu mai dureze mult pana se va cere cu insistenta si se va obtine cel putin autonomie pentru Transilvania si Banat.
Novak26-10-2012, 7:57
Si cand pleaca.
radu cliuj26-10-2012, 0:58
M O A R T E C I O R I L O R !!!!!!
Dan25-10-2012, 16:07
Ce kkt de sondaj, cu intrebari tampite si fara relevanta... dar ce kkt de articol si imbecil de ziarist cu titlul si poza astea. Asta genereaza in buna parte rasismul in Romania - munca "sociologilor" si a "ziaristilor"
mda25-10-2012, 15:10
"Țiganii s-au săturat de România"
sentimentul e reciproc.
george25-10-2012, 14:50
M-am uitat pe Hot News dar acolo nu aparecum ca tiganii s-au saturat de Romania. Nu ca as avea o''mare'' simpatie pt tigani, dar intreb oare stirea nu provine din aceiasi sursa ?
cornel25-10-2012, 14:00
daca tiganii s-au saturat de Romania ce ar trebui sa facem ca sa poata disparea cat mai repede de aici ? Nu cred ca ar fi multi romani care sa se opuna la plecarea lor. !
statisticianu de servici25-10-2012, 12:54
pai si unde s-a facut acest studiu? pe ce esantion? cum s-au ales respondentii? pe ce criterii? nu de alta dar in ultimul timp apar "n"-shpe mii de studii si cercetari de piata cu niste concluzii asa cam greu de luat in seama.