banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

Aquapark în Chinteni, dar oamenii vor apă, gaz, asfalt: Nu mai vrem ca școala să fie în magazinul alimentar

  



 

Comuna Chinteni a fost inclusă de Guvern pe lista de finanțare pentru un Aquapark.

 

Tot în comună urmează să fie amenajat lacul, dar și construit un Aquapark, cel puțin aceste proiecte figurează pe hârtie.

 

Aquaparcul ar urma să se desfășoare pe 6,6 hectare. 

 

În urmă cu 3 ani de zile am început să muncim la aceste studii de fezabilitate în ceea ce priveşte amenajarea unui Aqua Park pe o suprafaţă de 6,6 hectare şi amenajarea lacului Chinteni. În momentul în care am avut gata studiile de fezabilitate le-am depus la Ministerul Turismului. În momentul de faţă avem un studiu de fezabilitate acceptat de Ministerul Turismului", a declarat Lucia Suciu, primarul comunei Chinteni, la Realitatea FM Cluj.

 

Investiția este de 20 de milioane de euro. ”Acest Aqua Park este foarte bine structurat, foarte bine gândit. Am cerut proiectanţilor să prevadă o zonă pentru parcări, sunt prevăzute peste 1000 de locuri de parcare pe zona respectivă. Acest Aqua Park se va construi într-o zonă de pantă. La bază avem zona pentru cei de vârste mici, pe urmă venim pentru persoanele de vârsta mea care nu mai au adrenalină la maxim, iar în partea de sus este doar pentru acei tineri care doresc să utilizeze toboganele care vor fi la peste 20 de metri înălţime. Valoarea totală a investiţiei, amenajarea lacului şi Aqua Parkul se ridică la 20 de milioane de euro. Aceasta este suma prevăzută în studiile de fezabilitate. Cu siguranţă, când vom avea licitaţiile publice încheiate, suma va fi mai mică. Partea financiară va fi alocată de la începutul anului viitor”, a mai spus edilul.

 

 

Oamenii vor lucruri mult mai simple. ”Vreau să semnalez starea deplorabila in care satele din com Chinteni sunt lasate de Primaria, care acum isi flutura noul proiect de Aqua Parc(!!). Pt noi ca si locuitori in aceasta comuna cu sate care nu au vazut vreodata apa de retea, gaz, asfalt, fara scoli magazine (Satu Lung)....e ceva de nesuportat si am aprecia sa se mediatizeze acest aspect in speranta ca in acest al mandat ... se poate face ceva pt aceste sate lasate in batjocura la doar 10 km fata de Cluj (!) ... Drumul Cluj - Padureni - Satu Lung - Borsa - Rascruci era altadata un drum utilizat de transport in comun. Acum îți trebuie ATV ca să umbli pe el”, ne-a semnalat Alina.

coral1_1_1.jpg
9-8-2017, 11:13
102 vizualizări
29 comentarii
Ioan10-11-2017, 9:30
Unde? stie cineva in ce zona se face? cam pe unde?
kenan11-8-2017, 17:46
multe a inceput primarita si nu a teminat, paradaxal, investitiile sale persoanale se termina mai repede decat cele ale comunei. Cum se opreste o lucrare in comuna incepe pe domeniile primaritei, asa ca trebuie mai intai sa isi umple ea punga si apoi treaba cu aqua parcul
mod de lucru10-8-2017, 18:06
nu doresc sa o apar pe primarita, nu o cunosc.
exista insa o regula la bugetari: ceri bani pentru o investitie si aia trebuie sa o faci.
primesti bani pentru un proiect, pentru altul nu primesti.
asa s-o intamplat ca or facut PDL-istii parcuri pentru copii in sate fara copii, terenuri de sport in panta, piste de schi pe dealuri pana la altitudini de 1000m si expuse la soare.

daca pentru asa ceva a primit bani, va trebui sa-I foloseasca in acest scop.

de ce nu a cerut pentru drum sau daca a cerut si nu a primit nu stiu, insa oamenii apreciaza mai mult circul decat investitiile serioase, o demonstreaza si circul din Cluj.

oricum, daca va fi construit bine si ca suprafata e aproape cat strandul Nimpheea de la Oradea, or sa vina turisti, o sa creasca presiunea pe autoritati si vor face drum, nu aveti voi grija de asta...
Smecherie10-8-2017, 8:26
Ma nu fiți chiori! Nu vedeți șmecheria din spate? !6 ani nu a fost in stare sa faca mai nimic, a băgat numa mărunțiș in buzunar!
Acuma vine cu mega proiectul vieții, mulge-va bani de la proiectanți, de la constructori si pe deasupra, șmecheria de top - va duce apa si canalizare pana in capătul satului ca deh acolo a fost identificat locul propice, nu poți sa ai aqua parc fără apa si fără canalizare. Daca nu asfaltează Boc strada Valea Chintaului (e in domeniul municipiului Cluj-Napoca) el va fi de vina ca nu ajung oamenii la aqua parc, ca nu-i făcut drumul. Poate mai înnoiește si linia de înaltă tensiune ca deh iți trebe curent la pompele de pe acolo si ce or mai fi construind.
Cineva a învățat-o bine pe primăriță.
Cu gazul nu știu cum o scaldă, dar nu prea ai nevoie dacă ai apa si curent.
Dan Manastur10-8-2017, 11:33
Nu prea iesiti la periferii ?!Nu confundati strazile,Valea Chintaului apartine de Cluj. Pina la limita(unde este tabla cu Cluj)municipiului Cluj-Napoca drumul e asfaltat,fapt pentru care ii multumim piticului,problema incepe cind intri in comuna Chinteni.Bun,supermachiata ne va spune ca drumul apartine de judet,deci este in administrarea C.Judetean,dar macar cel din sat sa-l asfalteze(aprox.5km).
Michele10-8-2017, 13:11
E adevarat, valea Chintaului este asfaltata. Reabilitarea drumului din comuna Chinteni va fi probabil realizata prin acest proiect, dar Satu Lung este situat pe o ruta total diferita. Asfaltarea drumului Padureni-Satu Lung tine de CJ, a fost promisa si semnata de presedintele CJ de multi ani, dar...ramane pe hartie si probabil o utopie. Dar asigurarea conditiilor pentru un trai decent cade in sarcina primariiei. Si nu ma deranjeaza deloc daca D-na Suciu arata bine si e machiata si eleganta, foarte bine face. Doar sa se gandeasca si la traiul altora :)
@dan10-8-2017, 13:25
Adevarul e ca nu m-am mai dus pe direcția aia de o vreme! Da' va primi bani de la hamster sa își facă măcar drumul principal. Restul satelor din comuna "nu e importante", importante sunt voturile, deci se va concentra pe zonele de unde poate aduna suficient pentru un nou mandat!
Dan Manastur10-8-2017, 6:52
Cunosc zona,este "patronata"de o doamna cu unghii lungi si cu o masina de teren cu acces liber in Cluj,pe numele ei Lucia Suciu.Evident ca sint importante utilitatile,dar la fel de importanta e infrastructura.De pe vremea lui Ceausescu drumul principal este dezastru.E la al patru-lea mandat,stai si te crucesti cum de o mai voteaza lumea ?!Poate le e frica de sotul care e ceva mahar mare in politia Cluj?!Poate le place de ea ca umbla tot timpul machiata si vopsita ?!Cert este ca e prostime multa prin zona(comuna Chinteni).
maga9-8-2017, 23:32
Din ce motiv nu-l fac la Baile Someseni nici pana azi nu am inteles avand in vedere potentialul izvoarelor, locatia, acces s.a. Acolo cineva "nu lasa" sa se faca nimic , e ceva necurat la mijloc , interese ascunse de ochii prostimii .
@Lucian Benu9-8-2017, 17:37
tu chiar esti la Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca?

nu iti place "inperiu roman"?

ce alternativa propui?
Michele9-8-2017, 17:07
Alina are mare dreptate. Nu am nimic impotriva Aquapark-ului, dar...mai intai trebuie ameliorate conditiile de viata, sa nu mai traim ca in Evul Mediu. La 10--11 km de Cluj-Napoca, asa-zisul oras al culturii, traim fara apa curenta, fara gaz, electricitate cu mii de pauze, lungi si dese...nimanui nu ii pasa. A propos, in Satu Lung nu exista absolut nimic, nici macar un magazin mixt. Cea mai revoltatoare problema este insa starea drumului...sau cum s-ar numi locul pe unde circula masinile. DJ109 V! Padureni-Satu Lung ! Doar praf si iar praf! Cand va fi asfaltat? De ce platim rovinieta? Din cauza gropilor imense, masina se strica mereu. Acum e in Service, din nou, de peste 1 saptamana...cine plateste? tot noi, dobitocii, care platim impozite si taxe, ca toata lumea. Cine plateste pentru suspensii? Pentru cauciucuri? Pentru placute? Pentru motor? Pentru janta? Cand apa curenta? Cand gaz? Cand electricitate continua, pentru care platim? Cand semnal bun telefon si internet? Cica secolul 21, cu tot felul de "updates" pe hartie si pretentii, sa fim la nivel European...Rusine...Promisiuni de zeci de ani. Si nimic...De ce nu vin conducatorii, oricine ar fi, pe acest drum, sa vada cum e? Sa isi distruga masina? Sa nu aiba apa? Sa nu aiba curent? Sa nu aiba semnal la telefon? Sa ramana iarna inzapezit, ca nimanui nu ii pasa? Sa nu aiba nimic, sa vada cum e...Chiar ne-am saturat. Este timpul sa facem ceva si cred ca de data aceasta nu ne mai lasam.
Este timpul sa facem ceva9-8-2017, 17:33
Nu am nimic impotriva lui "Michele", dar... faptul ca se face un aquapark la Chinteni nu inseamna ca nu se vor mai face "asfaltarile de la Satu Lung" sau ca se stopeaza "ameliorarea conditiilor de viata" in Cluj, asa-zisul oras al culturii.
Nu inseamna ca daca locuiesti in chirie, nu ai semnal la celular sau nu ai asfalt in fata casei, nu te mai poti duce la un cinema sau sa vezi o piesa de teatru, "pina cand nu e totul gata..." si esti "cu adevarat pregatit"...
"nimanui nu ii pasa...Chiar ne-am saturat."

Unde ai invatat expresiile acestea tovarasesti: "ameliorarea conditiilor de viata..."? :)
ion9-8-2017, 18:17
ei da m-as fi mirat sa nu sara cineva in apararea primaritei.consider ca a avea un drum decent,electricitate si canalizare sunt niste cerinte minime pe care doamna primar care este la al nu stiu catelea mandat trebuia sa le fi rezolvat de mult.In Europa civilizata WC-ul din fundul curtii este doar la muzeu.
voicu @ion9-8-2017, 18:28
primarita? Si io care credeam ca in apararea lui boc ,,s-a sarit"
local9-8-2017, 18:41
ia femeile sa treaca la cratita in loc sa ne tina teoria chibritului
nicicum nu e bine
sint multi care vor Aquaparkul respectiv, de aia se face.
nu 'se face' impotriva 'vointei poporului'
daca nu se mai face, o sa scrieti altii ca de ce nu se mai face, ca uite 'la Ungaria' ce aquaparcuri frumoase are si 'cata civilizatie', iar la noi.... puncte puncte....
ca trebuie sa imi pun copiii in masina sa merg eu ore in sir pina 'la Ungaria' pentru un aquaparc civilizat, unde sa ma simt si io bine.....
Gazela12-1-2018, 15:57
Dle local :) . Asta cu femeile la cratita nu suna prea bine.Iti reamintesc sau aduc la cunostinta in caz ca nu stiai, ca femeile manageri sunt cu 10% mai numeroase si mult mai eficiente dupa toate standardele KPI. Sa nu incapi, zic , dupa karma ta , pe mainile unui superior ierarhic femeie, ( ca-i la job sau acasa nu conteaza) , ca jar mananci. Considera-l un sfat prietenesc.

In ce priveste proiectul si mai sus discutatele conditii de viata, observ ca se fac multe confuzii cu privire la jurisdictia anumitor proiecte. Asadar, orice DJ, intra in responsabilitatea CJ, orice Drum comunal, in responsabilitatea Comunei, dupa caz. Retelele de apa, canalizare, gaz, sunt raspunderea Comunei, proiectele locale deasemenea. Eu nu sunt o sustinatoare a Dnei Suciu si subscriu unora dintre criticile de mai sus, insa nici sa nu-i punem in carca, incompetentele pe plan judetean. Are ea incompetentele proprii, ii ajung alea.
mda9-8-2017, 11:47
e ca la cluj,n-avem investitii in infrastructura,dar avem circ,festivaluri(micii si berea au fost inlocuiti)
sachazu9-8-2017, 12:38
mars la tara!
@sachazu9-8-2017, 12:46
mars la tratament,drogatule!
ionut9-8-2017, 13:01
e deja la tara...
Vlad9-8-2017, 15:32
Unde n-ai ma investitii in infrastructura? Nu s-au refacut de la zero aproape toate arterele principale din oras, n-a avut grija Boc cat a fost prim ministru sa se faca fix ciotul ala din autostrada Transilvania de la Turda la Gilau in interesul Clujului, sau iti era mai bine in Cluj cand era blocat tot Manasturul si Zorilor de miile de TIR-uri care tranzitau orasul?
La fel centura de la Aeroport pana dincolo de Feleac scoate traficul greu in afara orasului, pista noua de la Aeroport, astea ce sunt ma, nu investitii in infrastructura?
@Vlad9-8-2017, 16:30
cate ore stai in trafic?cele scrise de tine sunt investitii,dar din pacate administratia Boc nu a reusit sa prevada acum 2-3 ani ca f,multi se vor stabili aici,lipsa de viziune+asfaltari si reasfaltari ale firmei DIFERIT,care desi faca treaba proasta reuseste cumva sa castige toate licitatiile..mai sunt destule de spus
nelu9-8-2017, 16:31
dan postacul iar ne s uge p ula
Bai @9-8-2017, 17:40
Da ia du-te ba pana la Alba cu masina sa vezi cum stai la coada in trafic si la Teius si la Aiud pana sa le traversezi de faci cu nervii, si tu vrei sa nu stai in trafic intr-un oras de talia Clujului?
Poti sa ai infrastructura lui peste, in trafic tot o sa stai. Ia vezi cum e la Londra sau la Madrid la orele de varf! Sau la noi la Sibiu, la Oradea te ia dracu mai ales cand ploua, sau in Bucurestiul doamnei Firea care se dadea rotunda ca ea rezolva cu traficul.Sau in Craiova Olgutei.
Cat ai fi stat in trafic azi daca nu se faceau investitiile in infrastructura scrise mai sus, autostrada Transilvania si centura peste Feleac si aveai tot traficul greu prin oras? Mai lasa-ma cu traficul.
nelu9-8-2017, 18:00
acum ii fac o felatie lui Carlos,nu deranjati!
@Bai9-8-2017, 18:02
aceleasi comparatii idioate pe care le face si Boc,cu Alba,Teleorman,Bucuresti,etc.vreo comparative cu un oras din strainatate de talia Clujului nu cumva sa incerci ca nu-ti mai primesti banii de la Bocila pt postari
x9-8-2017, 21:18
Daca aifi avut rabdare sa citesti tot, vedeai ca am scris si despre orase din strainatate si chiar de talie mai mare ca si Clujul.
Da nu dai tu o cautare cu traffic jam pe google sau intra pe waze la ore de varf si pune-te pe ce oras de peste 200.000 de locuitori vrei tu din Europa si o sa vezi cum arata traficul. Exact ca in Cluj.
@x9-8-2017, 21:26
esti jalnic,Madrid are peste 3 mil de loc,Londra peste 7 mil,Cluj are peste 300.000,sigur Boc a comandat postarea,doar el are astfel de logica de taranoi de Rachitele pe care doar clujenii mandri,spalati pe creier o accepta.
Fiebra rosie1-10-2017, 22:19
Nu ne trebuie un Aquapark in Chinteni, dar drumuri asfaltate si un primar care nu cere o suprataxa fara chitanta pentru a trece un teren extravilan in intravilan.

E adevarat : investitiile sale persoanale se termina mai repede (ferme, drum pietruit spre ferma), drum si canalizare pentru terenurile sale vandute la constructor..., etc...

Tot lumea stie. Nimeni misca pentru ca, cum mi s-a spus, Dna Primarita e foarte Razboinica si te cauti fara mila daca ai chef sa atac Maria ta.