Social

Accident pe Plopilor! A lovit refugiul de tramvai. Accident filmat - VIDEO

  



 

Un șofer a lovit refugiul de tramvai de pe strada Plopilor, conducând cu viteză mult prea mare pentru acel sector de drum. 

 

Din imagini se vede un taximetru care staționa chiar înainte de refugiu. Un șofer a trecut pe lângă taximetru, iar după câteva secunde apare un alt conducător auto, în viteză, care realizează că urmează să intre pe linia de tramvai și trage de volan dreapta pentru a se încadra corespunzător. Viteza mare și spațiul limitat de manevră au făcut ca impactul cu refugiul de beton să nu poată fi evitat. 

 

Mașina avariată a rămas pe loc, având o roată ruptă, dar taximetristul s-a pus în mișcare după o secundă fără a-l întreba ceva pe cel implicat în accident, dacă are nevoie de ajutor sau nu. Acest lucru a stârnit nemulțumirea utilizatorilor grupului Info Trafic jud. Cluj

 

Accidentul poate fu văzut la secunda 11.

 

Video: Info Trafic jud. Cluj

coral1_1_1.jpg
10-2-2018, 17:08
63 vizualizări
13 comentarii
UTC Rachitele11-2-2018, 15:15
Faza este ca acolo drumul face la dreapta si boul NU face :)))) restul cu taximeTRISTI ,masini parcate , etc sunt doar povesti de chibiti , el circula pe banda 2 nu are nici o treaba cu cei de pe banda 1
@11-2-2018, 15:25
Nu poti face usor drapta acolo daca ai parcat pe banda 1 masina ! si la 50 km/h e dificila manevra .
Nu au ce parca masini acolo ! este trecere de pietoni si obturezi vizibilitatea, Duminica vin oameni invarsta de la biserica , e un dute vino acolo.
Sa se interzica parcarea acolo !
Esti taxi man ? te deranjeaza ca zboara un stand - ca la asta este folosita banda 1 acolo ! asta de ani de zile , nu odata m-am enervat ca pe cand apucam sa intru pe banda 2 hop pleca de pe loc taxiul ocupat cu client direct in fata mea , pe langa ca se sta ilegal sunt si nesimtiti (unii).
UTC Rachitele11-2-2018, 17:14
Bun , si daca taxiul ala sau alte masini se aflau in miscare pe banda 1 facea el mai usor dreapta ??? Nu intelegi ca nu are treaba B1 cu B2 in situatia asta plus ca este si linie continua si nu are voie sa schimbe banda in locul respectiv , este clar ca schumacher nu a reusit sa țina pasul cu drumul :))))
sofer experienta11-2-2018, 0:17
Spre apararea lui, se pare ca nu a avut viteza prea mare.. Taximetristii sunt responsabili si antrenati sa stapaneasca bine masina! Va da-ti seama ce s-ar fii putut intampla pe la 110 - 120 km pe h..
tom tom11-2-2018, 13:00
Taxi(me)tristul stationa.
Este posibil ca responsabilitatea si antrenamentul lui mult mai ridicate decat ale soferilor de rand, precum si reflexele de ninja, sa-l fi ferit de o catastrofa inca si mai mare, precum aceea de a ragai singur, spre exemplu, fara nimeni in preajma.

Viteza soferului care s-a infipt in scuar nu era mare. Era excesiv de mare. Experienta ta probabil e mult filtrata de dioptrii.
Pe la 110-120 probabil ca citeam stiri cu morti si/sau ceva reactii de la mortul numit Politie si/sau de la celalalt zombie, Primaboc. Stii, ceva cu limitatoare de viteza, cu marcaje mai bune, cu ridicat taxi(me)tristi care blocheaza drumurile, chestii d-astea banale.
Lejea10-2-2018, 20:50
Ca s-a pus statia in mijloc, pericol pasageri, vine vreun idiot beat sau inconstient si matura oameni, hai sa trecem peste problema, dar faptul ca in aceea statie, banuiesc ca e prima de la Calvaria inspre sala Sporturilor, sunt mereu stationate masini e grav. Vi pe banda 1 si esti obligat sa o iei pe 2 ca mareu sunt masini acolo. Lasati viteza ca nu sunteti cu radarul, nici camera nu are radar, nici macar neomologat. Si nu numai acolo, Primaria sa trimita Politia si sa ridice masinile din statiile CTP. In tot orasul e plin de jigodii care pur si simplu fac asemena porcarii, ca si taxistul din imagine care sper sa fie identificat. Povestea cu a lasat client nu tine. nu a coborat nimeni din taxi si nici nu a urcat. Era aclo la asteptare.
Boc Emil, daca ai implementat aceste insule, a prostiei umane, te rog sa asiguri si securitatea pasagerilor si soferilor. Sper sa fi dat in judecata si sa scoti bani din buzunar, incompetentule care esti!
vasile11-2-2018, 7:53
asa este.....daca vrei sa iesi de pe straduta in plopilor o faci cu mari riscuri din cauza masinilor percate pe banda 1 sau pe trotuar......iesi in orb ca nu vezi daca vine cineva dinspre calvaria
Lejea11-2-2018, 8:01
Asta cu iesitul din adiacente e chiar groasa, apoi dupa tot tu esti devina ca n-ai dat prioritate. Intr-un fel ii inteleg si pe sulfele astea de la Primarie, nu ar amenda nici prea multi ca oamenii se revolta ca nu au parcari, parkinguri, am fost intr-o seara la o primarie de cartier chiar in biroul unde vin cetatenii cu instintarea de amenda, toti sunt revoltati ca nu pot staiona nici macar pe bani, asa este dar nici sa obturezi vizibilitatea in intersectii, treceri pietoni, statii. E un mare putregai toata circulatia din oras, la tot pasul vezi de astea, e o varza totala, incompetenti, mincinosi, corupti. Si tot ala amarasteanul sufera.
Hmm10-2-2018, 19:49
Asta ca stationa taximetristul nu e o scuza. Probabil a lasat un client la adresa. Banuiesc ca si pe voi cand va lasa taxiul sta cateva secunde pe loc pana coborati. Ca nu a stat sa vada despre soarta celui implicat un accident, intradevar e de condamnat.
sofi10-2-2018, 20:13
1 . venea foarte tare
2. nu a lasat pe nimeni acel taximetrist, e obicei ca acolo sa fie stand de taxi , de multe ori vad 2-3 stationand si asteptand .
3. acolo minim 50 metri inainte de refugiu ar trebui sa fie gol pe dreapta . Sunt 2 benzi , din cauza taximetrelor oprite vezi in ultima clipa ca banda 1 e ocupata si toti se trag pe banda 2 , e si curba inainte, e si trecere de pietoni .
Goliti 50 metri inainte de acel refugiu ! deosebit de periculos
Un domn10-2-2018, 18:07
Totul e din vina taximetristului care era stationat si -a dat seama si a tulito gunoiu
tom tom10-2-2018, 17:55
Unii taxitristi si obiceiul lor de a opri ca vaca'n drum cand se pisa.
Cel mai probabil, omul a vazut masina oprita pe dreapta si a depasit.
Sigur, avea viteza, asta se vede clar.
Sigur, putea sa circule "preventiv". Si asta e clar.
Dar pe curvele alea care opresc ca nesimtitii pe unde ii apuca dizenteria sau care iti taie calea sunt ei serifi de drum, ii vede cineva?
Indignare, e cam mult spus.
Obisnuitul dezgust.
@tom tom12-2-2018, 9:45
N-ai cui sa explici ca taximetristii fac foarte mult rau oprind unde le taie capu sau unde le cere clientul. E ca si cum tu ca pasager decizi sa opresti trenul tragand semnalul de alarma fix unde vrei tu sa cobori. De fiecare data cand am atras atentia unui taximetrist ca a oprit in loc interzis, ca blocheaza banda de mers, ca pune in pericol pe ceilalti, am auzit aceleasi 2 clisee de retardat: 1. Asa a cerut "clientu" si 2. Legea (legea taximetriei - nu cea a circulatiei) imi permite sa stationez x minute unde vreau pana ce se urca sau se coboara clientul. Asa ca e doar o chestiune de timp pana ce se intampla rahaturi din astea cu asemenea gandire