rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Emil Boc anunță sens unic pe strada Moților, plus o surpriză

  
  



 

Primarul Emil Boc anunță că s-a decis și va adopta propunerea de a institui sens unic pe strada Moților.

 

Edilul șef a spus că se va circula dinspre centru spre Mănăștur pe Moților, dar o bandă va fi dedicată numai transportului în comun. 

 

Ce facem cum Moților? Rămânem așa cum suntem acum, dar luăm câte o bandă de transport pentru autobuze sau introducem sensurile unice. Sensurile unice înseamnă să mergi înainte spre Mănăștur, dinspre centru, cu sens unic și ai doar benzile pentru transportul în comun, și sens unic dinspre Mănăștur spre Clinicilor, pentru intrarea în Piața Blaga. 

 

Se mai elimină parcajul ilegal de la intrare de pe Clinicilor. Acum o bandă de circulație este ocupată acolo de parcajul ilegal (n.red. rămân parcările delimitate de pe Clinicilor, dar nu se mai permite deloc parcajul ilegal). Trebuie eliminat tot, făcut ordine și acolo.

 

Întrebarea este: Toți ajung în Piața Lucian Blaga, într-o formă sau alta, dar care va fi capacitatea de absorbție a Pieții Blaga? Aceasta este cea mai delicată și complicată intersecție din Cluj și care se resimte ca și nod de aglomerație în tot centrul”, a declarat primarul Emil Boc la Realitatea FM.

 

Decizia finală nu a fost încă luată.

17-1-2017, 11:36
135 vizualizări
66 comentarii
Unu19-1-2017, 14:26
Aglomeratia se rezolva simplu:
- 20 lei parcarea pe ora
-desfintat scoli primare in centru si mutate in cartiere
-in centru sa ramana scoliile( de liceu 9-12)
-desfimtat flotantul la 1-4 fara floresti ,baci..etc in calasele primare din Cluj - Napoca
Altu19-1-2017, 16:04
Asta nu e o rezolvare. Piticul va pierde multe voturi. El traieste ptr. voturi, crezi ca e nebun sa se sacrifice ptr. binele Clujului si sa piarda urmatorul mandat?

Faptic - De ce crezi ca in cart. Zorilor se parcheaza peste tot si nu se dau amenzi? Fiindca piticul stie ca lumea ii va sari in cap. Stie ca n-a fost in stare sa gestioneze problema si sa construiasca parkinguri, iar atunci a dat ordin Militiei locale sa nu amendeze soferii ca sa nu ii sara in cap. Rezolvare nu mai este ptr. nimic, e prea tarziu sa se mai poata face ceva.
din manastur18-1-2017, 11:26
In oras, cui nu-i place mersul pe jos/bicicleta sau cu CTP sa-si mance sanatatea, banii si mai ales TIMPUL in traficul ultraaglomerat, eu te salut din mers si cand ma duc la lucru si cand ma intorc, tu tot acolo vei fi. Am ajuns un neam de gloabe lenese ce se invarte in cercuri cu masina in parcare la Polus sa-si gaseasca loc de parcare cu botul masinii in tejgheaua KFC... lenesilor.
coRECT18-1-2017, 19:22
Cand te fata ma-ta in masina ii cam greu sa intelegi ca intr-o plimbare de aproximativ 1 ora poti face 5-6-7 km lejer. Plimbare ,aer curat (ma rog, relativ din cauze cetei de imbecili cu masinile)... fara stres.

Dar na , cand ai fost toata viata sarac te zbati sa demonstrezi ca masina aia de cateva mii sau zeci de mii de euro ce au aruncat nemtii se justifica ca sa iti muti hoitul zilnic 12-15 km dus intors (mai exact distanta medie pe care o fac clujenii spre locul de munca /zi )

In plus , ar insemna civlizatie cum de altfel vedem si in alte tari cu apa calda. Lumea prefera sa ia transportul in comun.Clujul e un oras destul de mic comparand cu alte orase din europa , nu se poate justifica acest trafic nici cum decat ca rrumanu e extrem de comod.

Cred ca statul ar trebui sa ii arda mai tare ,cu impozite mai mari, pe proprietari.
F. bine19-1-2017, 0:20
Astia 2 de mai sus au dreptate. Miile de pacienti care vin la spitalele din Cluj ar trebui sa vina pe bicicleta. Alte mii de oameni care lucreaza cu publicul ar trebui sa mearga pe biciclete la job. Miile de oameni care isi duc copiii la gradinite, ar trebui sa-i duca pe biciclete. In acest fel vor puti de transpiratie toti, nu doar cei 2 de deasupra.
mertanu'19-1-2017, 9:45
Bai toglistii lui peste, ca sunteti betivi, ca sunteti puturosi, ca de abia va platiti netu' sa va ridicati in slavi saracia si nevoile si neamul prost, suntem in secolul 21, ce treaba aveti voi cu masinile, ruptilor in fund? Sunteti multi si votati, majoritatea nu intruniti cerintele minime sa aveti dreptul de-a conduce pe drumurile publice, fara scoala, medii inferioare, sa fiu mai delicat.
Stefan19-1-2017, 12:01
@F.bine, poate pentru exceptia cu copilul, dar si acolo pot fi variante, exista posibilitatea de a merge cu autobuzul. Daca nasul unora, prea fin fiind, nu suporta mirosul celor considerati de ei inferiori lor, bicicleta este o varianta buna.
F. bine19-1-2017, 12:45
@Stefan
Daca nu sunt posibilitati sa-ti duci copilul cu autoturismul, nu e nici o rusine, unii au posibilitati, altii nu au, asta e viata, se poate duce copilul si cu autobuzul. Dar cand ai un job in capatul celalalt al orasului, porti dupa tine un laptop si niste hartogarii ptr birou, te imbraci la 4 ace fiindca ai intalniri sau un job mai special, in drum spre job ai de dus copiii la ceva gradinita in alt cartier, nu prea ai cum folosi autobuzul. Cine foloseste autobuzul sau bicicleta, bravo lui, respecte, dar daca vine si da sfaturi, atunci e un mare idiot. E logic ca cine e mai sportiv de felul lui va circula cu bicicleta si fara sa primeasca sfaturi de la idioti. Cand idiotii dau sfaturi de circulat pe bicicleta sau cu autobuzul, atunci merita sa fie injurati. Nu e vorba de a suporta autobuzul sau nu, ci e vorba de necesitate, imprejurari, situatie, etc.

Gandeste-te ca in jurul Clujului s-au dezvoltat cartiere rezidentiale, iar acolo locuiesc mii de oameni. Acei oameni isi aduc copiii la gradinita si scoala in Cluj, deci nu o pot face cu bicicleta sau autobuzul. Dupa ce isi lasa copiii la gradinita sau scoala, merg la job, apoi in drum spre casa isi vor lua si copiii.
Chiar crezi ca acei mii de oameni care sunt toata ziua pe drumuri au nevoie de sfaturi cu biciclete si autobuze de la 2 imputiti ca aia de mai sus? Eu zic ca nu.
Orice idiot care da sfaturi cu biciclete si autobuze e un imputit lenes care nu vrea sa isi depaseasca conditia si vrea sa ramana in aceleasi apartamente mostenite de la parinti, apartamente din Cluj, din zone unde intr-adevar e usor sa ajungi cu bicicleta. Imputitii astia care dau sfaturi nu vor sa munceasca sa isi ia o casuta la marginea Clujului, casuta cu o curte decenta unde sa-si creasca copiii. Acesti imputiti dau sfaturi cu autobuze si biciclete. Daca viata e nedreapta si un om nu se poate realiza, inteleg, dar daca se apuca sa dea sfaturi cu autobuze si biciclete, inseamna ca viata lui nu e nedreapta ci ca el e un idiot imputit.
bla-bla19-1-2017, 14:14
Nu este vorba neaparat de cei care isi duc copiii la gradinita sau la scoala, desi s-ar putea spune multe si aici. De exemplu: cei care stau intr-o zona limitrofa isi duc copiii la scoala taman in centru. Dupa lege, nici nu ar avea dreptul. Trebuie sa-si duca copilul la unitatea de invatamant la care sunt arondati. Se poate trai foarte bine si fara masina in Cluj. Chiar mai bine decat cu masina. Imputitii sunt astia care umbla numai cu masina, nu noi care folosim autobuz si bicicleta.
F. bine19-1-2017, 16:13
Esti prea idiot. Majoritatea au joburi, nu raman in centru. Iar daca unii raman in centru, foarte bine. Oare nu stapanul tau a aprobat toate cladirile de birouri de prin centru fara sa-i oblige sa faca si parcari suficiente? Mergi si plange-te stapanului tau. Si clar ca esti un idiot, nimeni nu are treaba cu cei care circula cu autobuzul sau bicicleta, ci cu cei care dau sfaturi exact ca tine. Imputiti care in loc sa-si vada de treaba, imputiti care nu au un viitor dar se apuca sa dea sfaturi unora care muncesc si platesc taxe ptr acele masini, iar din acele taxe se subventioneaza transportul in comun. Daca toti ar renunta la masini, nu ti-ai mai permite sa circuli cu transportul in comun. Idiotule, crezi ca din aia 4 lei cat costa biletul se platesc: slarii, piese de schimb, combustibil, etc? Nu, aia 4 lei sunt de forma, toate celelalte le platesc detinatorii de autoturisme prin impozite. Exact aia carora le dai tu sfaturi, idiotule.
bla-bla20-1-2017, 16:55
F.Bine: Tu esti un idiot!!! Eu nu dau sfaturi nimanui, veniti toti cu masinile si jucati septica pe arterele principale. Dar nu te plange, daca eu nu ma plang. Tampitule. Da, eu asa cred, ca transportul in comun se autofinanteaza. 4 RON/bilet nu e o suma chiar de nimic. Dar daca esti idiot, nu intelegi nimica. Daca asa te-a facut coana ma-ta in masina, du-te cu masina si la toaleta. Dar vezi, ca idiotii ca tine polueaza si aglomereaza orasul. Si de unde ai tras tu concluzia ca eu nu am viitor daca nu umblu cu masina personala peste tot?? Vezi ca esti idiot? Bine ca ai tu viitor! Probabil esti prea idiot ca sa mergi cu autobuzul. Trebuie sa-ti scoti bilet de la automat si sa stii ce linie sa iei, sa tii minte cand iti vine autobuzul.
se blocheaza centrul de constructii autorizate iresponsabil18-1-2017, 11:25
Strada Somesului si 21 decembrie vor fi blocate de mega-cladirile care se construiesc acolo. Nu puneti banda dedicata pentru autobuze, faceti linii de tramvai care sa transporte lumea dinspre floresti spre centru - marasti.
Circulatia e praf18-1-2017, 10:20
A facut multe lucruri bune Boc ins a la partea de trafic ori e el varza ori are consilieri incompetenti! Au desfintat o gramada de parcari, au desfiintat benzi de circulatie ca sa creeze piste de biciclisti pe care circula 3-4 biciclete / ora, a largit trotuare aiurea, n-a facut parkinguri in centru, n-a facut centuri si acum vrea sa sufoce traficul pe Clinicilor! Boc, ia-ti niste consilieri competenti ca deja ne sufoci total!
Circulatia face praf18-1-2017, 15:51
Pai ... solutia europeana e cresterea taxelor pe masini in oras, plus parcare scumpa, .... plus, plus, plus... o gramada de restrictii....
Daca ar fi dupa tine ai acoperi parcul central ca sa faci parcare, orice copac, jos cu el ca sa fie loc de parcare peste tot. Ce conteaza ca acuma tot clujul are o conserva sau 2 acasa. Sa iasa toti cu cu ele, Daramati casele pe centru si faceti strada lata, sa avem unde circula si parca.
Shadi18-1-2017, 8:30
Nu pot sa folosesc public toate cuvintele care imi trec prin cap in ficare seara dimineata cand vad demagogia in floare chiar la mine in curte: 13 parcari perpendiculare cu zidul gradinitei si impartite de comun acord intre vecini pe strada Snagov din Gheorgheni, au devenit 5 locuri paralele cu zidul, administrate de primarie lasand 60% spatiu total inutil si 8 familii care au un stres in fiecare seara pentru ca nu mai au la propriu unde sa isi lase masina. Un icompetent a desenat probabil in siguranta unui birou si alti 10 de amarati au executat cea mai mare porcarie pe care am vazut-o in viata mea, pentru ca oricat incerc sa imi dau seama care si daca ar fi o parte buna pentru cineva, fie el si un spagar, tot nu gasesc.
hehehe18-1-2017, 15:39
Trist ce zici tu. Dar te asigur ca Boc nu citeste comentariile de aici.
Gheo18-1-2017, 6:28
In capul tau sec si prost Boc aia este "cea mai delicată și complicată intersecție din Cluj și care se resimte ca și nod de aglomerație în tot centrul" tipitule . Oare cind te ia DNAul sa scapam de tine si sa vedem cit mai iti bati joc de rabdarea clujenilor mizerabilule .

Ar tebui clujenii care nu au unde parca in fiecare zi la amiaza sa iasa cu masinile si cate o ora sa circula cu 5km/h in jurul primariei pina iti dai demisia sau refaci locurile de parcare distruse de copilul tau tembel Aprostu. 50 de clujeni hotariti pot bloca zilnic orasul oina iti reviii si tii cont si de soferi prostane. Nu uita ca ai fost ales dintr-un tur de scrutin greseala de 30% de fraieri dintre cei 45% de cetateni clujeni care au votat. Jegule pleaca si lasa-ne .
:D18-1-2017, 15:41
Poti sa scri pe DomnulePrimar.ro
Aici nu te baga nimeni in seamna.... inafara de postaci
Intrebare intrebatoare17-1-2017, 21:29
Întrebarea este: Toți ajung în Piața Lucian Blaga, într-o formă sau alta, dar care va fi capacitatea de absorbție a Pieții Blaga? Aceasta este cea mai delicată și complicată intersecție din Cluj și care se resimte ca și nod de aglomerație în tot centrul”, a declarat primarul Emil Boc.

Raspunsul este: Esti un incompetent care doar restrictioneaza in loc sa fluidizeze. Esti un incompetent care cu tehnologia anului 2016 nu a fost in stare sa construiasca nici ce au construit comunistii sau cei dinaintea lor cu tehnologia de acum 100 de ani. Esti atat de incompetent incat pui intrebari in loc sa dai raspunsuri.
aiurea17-1-2017, 21:25
Il doare la banana pe Boc de pacientii sau salvarile care merg pe Clinicilor. Oricum e aglomerat pe Clinicilor, daramite daca mai face sens unic pe Motilor si se vor inghesui mai multi pe Clinicilor. Iar daca face sens Unic pe Motilor, din nou, cum va merge ambulanta dinspre Manastur spre unitatile de pe Motilor? Pe Clinicilor care si acum e aglomerata si se va aglomera mai tare?
Ich17-1-2017, 22:46
Fratilor,atentie!!! Dupa lungi dispute filozofale cu-n amic de-al meu am hotarat urmatoarele: pentru cei care au treaba in oras construim parkinguri supraetajate cu cate 764833 locuri de parcare pe cate 5435 nivele subterane la fiecare intrare in oras...de acolo inchiriem biciclete si role pentru deplasarea prin oras! Pentru cei ce tranziteaza orasul vor fi construuite statii de teleportare...acestea avand un pret ridicat vom oferi transport cu bacul pe somes sau avioane care sa transporte masinile dintr-un capat in celalalt de oras la preturi accesibile!! Decizia finala nu a fost luata inca,evident.
Lutzu17-1-2017, 20:17
Asa, ca sa fie orasul varza 100 %
clujean17-1-2017, 18:27
bravo Boc,fa sa iasa scantei din creierele noastre,ca sa pricepem ce si cum..
Chris17-1-2017, 18:06
ok si traficul care facea stanga de pe cosbuc unde il baga pe eminescu si emil isac? e nebun la cap..
@Chris18-1-2017, 6:34
Inchide si str. Cosbuc si str. Stadionului iar pe pe Splai lasa numai tramvaiele si o sa circule cu masina prin cetru doar el si cu mama-sa si cu fami(g)lia di primaria Boierului KKbokolimbiku
Gerulla17-1-2017, 17:10
Desfinteaza parcarile de pe Clinicilor,si va ramane pietonala daca tot nu ai pe unde sa intri
Gerulla17-1-2017, 17:07
Sens unic pe Motilor dinspre centru spre Manastur,atunci pe unde ajungi pe Clinicilor daca sensul de mers ramane acelasi doar ca va desfinta parcarile,cum intram pe CLINICILOR?
1+1=?17-1-2017, 17:10
te prefaci?
vasilie17-1-2017, 16:13
da cu barca am voie pe sens invers?
pompa17-1-2017, 16:24
Da. Conditia sa fie umflata cu gura. Spor!
minciunica19-1-2017, 15:02
te oferi?
surprizeanu17-1-2017, 15:47
Boc, nu poti sa faci din rahat bici si sa pocneasca, bai incompetentule care esti incompetent si rupt de realitate. In primul rand trebuiau desfintate tramvaiele dar cine mai lua parandaratul din banii UE?Apoi pasaje aeriene, subterane, peste Somes, etc. Apoi sapate gropi si facute parkinguri subterane, ca acolo este loc cacalau. Dar nu, ai preferat sa bagi milioane in tiketingul care nu functioneaza, in piste de toagle unde poti muri in orice minut, in reabilitarile lui peste prajit care au distrus circulatia si asa vai de mama ei. Cam asta ai facut, ai inceput bine acu 12 ani, dar de la sublim la ridicol nu e decat un pas. Si l-ai facut, demult. Daca asa vrei matale sa fluidizezi circulatia, sa stii ca te inseli amarnic. Te-as pedepsi sa stai in trafic, sa fii sfidat de mucosi veniti la studii din toata tara, sa vii acasa obosit si sa-ti gasesti parcarea ocupata, sa stai in statia de autobuz cu orele, vara in serele pestilentiale, iarna in congelatoare, sa nu gasesti bilet ca nu functioneaza implementatul tiketing, sa-yti rupui o mana pe pistele de biciclete. Asa sa-ti ajute Dumnezeo!
je17-1-2017, 15:53
Amin !
nik17-1-2017, 16:09
nu stiu daca o sa plateasca pitucul asta nerusinat vreodata pentru toate timpeniile lui. efectiv nu a facut nimic sa decongestioneze traficul asta dezastros. dar vine cu tot felul de iluzii. in mintea lui el se crede pe luna deja
viniturile17-1-2017, 16:16
a platit cu 70% la ultimele alegeri
O nuuu17-1-2017, 16:18
deci nu 51% pe muchie de cutit. 70%. deci latrati la voi in sat. ca in duminica alegerilor sunteti in localitatea de domiciliu.
Pisti17-1-2017, 17:48
@ surprizeanu, ai o viata trista! Muta-te!
@ surprizeanu17-1-2017, 18:02
"pasaje aeriene" ?:)) esti cam aerian d-le
Mihai17-1-2017, 19:59
Exemplul clar de needucat si retardat
Cristi17-1-2017, 14:14
Probabil decizia asta deloc gandita a fost luata cand s-a luat spaga pentru PUZ-ul Platinia. Oricum o sa fiu un haos general acolo.
joker17-1-2017, 14:56
Bravo !
clujean17-1-2017, 15:36
va fi chiar foarte bine, sa iti descizi ochii cand e ora de varf si e motiilor blocata inspre manastur si sa te uiti cate masini circula dinspre intersectia cu Cosbuc spre primarie, dupa ce faci o comparatie probabil o sa realizezi si tu cat de inutil se tin doua benzi pentru 2/3 masini. prima data gandesti si pui in balata lucrurile, asa cum imi pun si eu inca o speranta in tine.
unul17-1-2017, 20:44
asa si beleste ochii mari dimineata intre orele 7-9 si vezi cate masini merg spre manastur si unde-i coloana spre centru!!
unu22-1-2017, 20:54
Dimineata sens unic inspre centru , supamasa sens unic dinspre centru...:)
joker17-1-2017, 14:12
Pe Clinicilor se circula OK, cu tot cu locurile de parcare !

Chiar daca se face sens unic pe motilor, nu multi vor intra pe Clinicilor. Concluzia mea e ca locurile de parcare NU AFECTEAZA deloc. (poate mai e nevoie de ceva borduri, marcaje, stalpisori de la firmele prietene)

Problema e la Intersectie la Casa de cutura a studentilor.

Masura e buna pt CTP, se va castiga enorm ! (ca si la sensul catre Marasti, pe unde zbori cu autobusul fata de masina).

Tot astept sa inceapa lucrarile la CENTURA DE SUD, de care nu mai zice nimic EDULU...fara aia pot sa faca mii de sensuri unice si linii dedicate...tot se blocheaza undeva !
unul17-1-2017, 15:00
nu stiu cat debuna este masura asta problemele nu sunt pe Motilor sau oricare alta strada ,problemele apar la intersectii unde se blocheaza totul din cauza proastei semaforizari ,cu aceasta masura ar muta aglomeratia de pe o strada pe alta si tot nu ar rezova nimic, in legatura cu banda pentru CTP degeaba "zbori cu busul" pe o portiune de drum iar la capatul ei pierzi tot timpul economisit (apropo de ex pe linia 6 troly face din capat din manastur 30 de min .pana la IRA iar de la IRA spre manastur tot 30 de min la mers normal fara ambuteiaje ). ca de ex din P-ta Cipariu banda CTP pana la finante nu are nici un castig pentru BUS fiindca timpii de efectuare a unei curse sunt aceiasi sau si mai mult in unele situatii !!!
Daria17-1-2017, 13:14
F bine gandit Domnule primar. Cam ca si treaba cu parcarile in centru. Poate va ganditi si la Str Pasteur unde sunt parcate ILEGAAL masini pe ambele sensuri si unde dimineata stai in coloana pana nu mai poti! Pe aici nu prea circulati sa inteleg. Si presupun ca pe dvs va duce masina in centru si nu trebuie sa parcati cat sunteti la primarie, sau nu stati mai mult de cele 3 ore permise? Si nici sa ajungeti dupa copii la scoala sa va trebuiasca masina cand iesiti de la munca din centru si trebuie sa ajungeti in 5 minute la scoala dupa copii nu mai trebuie ca ai dvs sunt mari nu? Cam ce va afecteaza se iau masuri, in rest nu ne batm capu ' ca nu prea avem cap - sincer! Iar taxele de parcare le-ati facut dupa salariul dvs nu ai omului de rand, nu? ca nu prea stiti problemelor oamenilor de rand!
Gigi17-1-2017, 14:58
adica iti permiti sa alimentezi carburant sa te plimbi cu masina dar nu iti permiti parcare. oamenii amarati nici nu circula cu masina pt ca nu isi permit sau nu au masina. ori merg pe jos ori isi fac abonament la ctp. daca tot iti permiti sa alimentezi lunar de 600 lei benzina iti permiti si taxa de parcare. daca nu o lasi acasa.
altul17-1-2017, 15:24
@Daria... pot sa te asigur ca Dl Primar nu citeste comentariile aici.
De aceea ar fi fain sa comentam la subiect, poate reusim sa facem ceva. Daca toata lumea isi striga nevoiile (si mai sunt si nesimtiti aia de postaci...) o sa ajungem sa ne certam unu cu altu pe diverse motive care nu au nici un rost.
hgyftd17-1-2017, 12:35
.17-1-2017, 12:26
na asena.bou'c vo trebuit na bou'c aveti care umbla cum sa va amendeze si cum sa faca viata voastra un cosmar in orasul comoara
:D17-1-2017, 12:35
Pune odata punctul si pleaca. (rami la subiect macar)

Deci tu vrei ca sa poti circula cu masina peste tot in orice directie, sa iti lasi masina unde vrei. Asta vrem toti. Dar daca facem asa ne blocam complet.

Motilor oricum nu e prea circulata pe directia manastur-centru. Singura problema e cum se v-a descurca Clinicilor cu atatea masini... Cel mai mult o sa aiba de catigat cei care sunt de treaba si lasa masina acasa (sau la intrare in cluj) si folosesc transportul in comun.
student17-1-2017, 12:36
mitic rasuflat, taci acolo.
florin17-1-2017, 14:52
nu trebuie sa mearga toti pe clinicilor poti merge si pe langa parcul central
Gica17-1-2017, 12:15
Si cei care vin din Grigorescu cum merg spre centru, Marasti? Fac dreapta si intorc in Manastur? Ca alta varianta nu mai e daca faci sens unic acolo...
hopaa17-1-2017, 12:22
pe eminescu desteptule
Gica17-1-2017, 13:06
Hopaa dar e cam micuta straduta aia, se face coada mare la semafor la intersectia cu motilor iar dupa, ca sa intri pe Clinicilor te rogi sa fi lasat...Intr-un cuvant, fluidizare :)
suparat17-1-2017, 13:20
su mergi pe uzinei electrice, mioritei, moldovei, calea manastur si clinicilor
eu17-1-2017, 13:59
@ suparat..... str. Mioritei?
eu17-1-2017, 14:03
@ suparat..... 20 m de strada..... str Mioritei....
Hmm17-1-2017, 14:47
spre centru sau marasti mergi pe langa parc , baritiu , piata mihai viteazu etc. sunt trasee destule...sau chiar pe dragalina-horea poti merge.
jurje17-1-2017, 12:08
"De asemenea pe strada Clinicilor vom păstra sens unic dinspre Mănăștur și vom elimina toate locurile de parcare(ce de fapt sunt ilegale) câștigând o bandă de circulație"

Pai acum sunt 2 benzi pe clinicilor, dar de fapt se circula pe una. Vor sa faca 3? Ca de intrat, la intersectia cu Piezisa, abia se poate intra pe doua si dupa aia in fata la clinici iar pe 2 sa ajunge.
clujean17-1-2017, 15:29
nici eu nu inteleg ce treaba au parcarile, mai mult de doua benzi nu se pot amanaja, atatea cat sunt acum, nici la intersectia cu iuliu hateganu nu ai cum sa creezi inca o banda. probabil se refera la cele parcate in zona cu piezisa.
anonim17-1-2017, 11:51
La agronomie si la scoala Spectrum in loc de trecerile de pietoni s-ar putea face pasarele suspendate sau pasaje subterane. Ar ajuta mult la fludizarea traficului dimineata.
florin17-1-2017, 16:12
supraterana sau subterana, sa mai faca pietonul putina miscare, ca doara-i antrenat la mers pe jos....