Cluj: O nouă condamnare definitivă pentru ȚEPARUL imobiliar Traian Onuc, după ce a dispărut fără urmă! E dat în urmărire națională de trei luni
Curtea de Apel Cluj l-a condamnat definitiv pe țeparul imobiliar Traian Onuc la doi ani de închisoare cu executare într-un dosar în care era acuzat de săvârșirea infracțiunii de fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată.
Inițial, Onuc fusese condamnat la 2 ani, 5 luni şi 10 zile de închisoare de Judecătoria Cluj-Napoca, însă pedeapsa a fost diminuată.
Pe de altă parte, „Partenerul său de afaceri”, Pavel Jascău, a fost achitat, chiar dacă prima instanță îl condamnase la 1 an și 10 luni de închisoare cu suspendare.
Reamintim că, la începutul lunii noiembrie 2024, Traian Onuc a fost dat în urmărire națională și în consemn la frontieră, după ce a încălcat obligațiile dispuse prin măsura controlului judiciar.
Chiar dacă au trecut mai bine de 3 luni de la dispariția acestuia, nu a fost găsit până în prezent.
„În acest context va dispune condamnarea inculpatului Onuc Traian la o pedeapsă de 2 ani închisoare, cu executare în regim de detenţie, având în vedere împrejurarea că, deşi se afla în prezenta cauză sub imperiul măsurii preventive a controlului judiciar, având ca şi obligaţie aceea de a se prezenta ori de câte ori este chemat la instanţă, acesta începând cu termenul din 5 noiembrie 2024, nu s-a mai prezentat în faţa instanţei de apel, încălcându-şi astfel obligaţiile aferente măsurii preventive.”, au motivat magistrații de la Curtea de Apel Cluj.
Potrivit rechizitoriului, cei doi bărbați au indus în eroare trei persoane pe care le-au făcut să creadă că vor finaliza construcția unui bloc de pe strada Miko Imre din Cluj-Napoca și au încheiat acte de vânzare-cumpărare pentru apartamentele în construcție, chiar dacă nu aveau nicio intenție și nici bani să finalizeze lucrările.
Mai mult, Onuc s-a prezentat oamenilor sub un nume fals și folosea calități mincinoase de inginer sau șef de echipă. Astfel, una dintre persoanele vătămate i-a transferat în cont suma de 54.000 de euro pentru trei apartamente, iar un alt păgubit i-a remis 10.000 de euro.
Pavel Jascău se plânge că a fost doar o altă victimă a țeparului
Conform documentelor cuprinse la dosar, Pavel Jascău a relatat că a fost angajat al societăţii administrate de Onuc şi că doar era chemat de acesta ca martor sau şi i se spunea să semneze acele antecontracte, pe care Traian Onuc le întocmea înainte.
Jascău a declarat în instanță că nu cunoştea că acele contracte nu cuprind date reale întrucât, fiind angajat a lui Onuc, acesta finalizase construirea a două blocuri pe care le-a şi vândut şi nu au fost probleme.
„A mai arătat că nu citea acele contracte, ci doar le semna. A crezut în momentul semnării contractelor că apartamentele vor fi finalizate şi vândute, dar că vor fi întârzieri. A fost angajat a lui Onuc şi a lucrat la un bloc pe care l-a ridicat până la etajul 5, iar altul anterior a fost ridicat până la etajul 8. Nu ştia că Onuc nu avea autorizaţie de construcţie”, a reținut instanța.
7 Comentarii
Felicitări Instanțelor Din România: Curții Constituționale - București, Înaltei Curți De Casație Și Justiție - București, Curtea De Apel - București, Dar Și Instanței Din Franța " CEDO - Curtea Europeană A Drepturilor Omului, Prescurtat ECHR, Pentru Că: Au Salvat Democrația Din România.
Lumea Trebuie Să Știe Asta, Țările Principale… Citeste mai departe
Exemplul perfect cine ne arata de ce e nevoie sa-i 'bagi in ceata' pe saracii judecatori: sa ai un tata care a lucrat intr-o functie inalta si e 'special', si sa-ti schimbi numele, ca esti deja tabula rasa. Sunt curios, oare si-a schimbat freza de data asta, de nu-l gaseste politia?
@Kenda: Felicitări Instanțelor Din România: Curții Constituționale - București, Înaltei Curți De Casație Și Justiție - București, Curtea De Apel - București, Dar Și Instanței Din Franța " CEDO - Curtea Europeană A Drepturilor Omului, Prescurtat ECHR, Pentru Că: Au Salvat Democrația Din România.
Lumea Trebuie Să Știe Asta, Țările Principale… Citeste mai departe
@pentru lepra asta spurcată și detenția pe viață ar fi puțin: LA MUNCA SILNICA LA AUTOSTRAZI !
@pentru lepra asta spurcată și detenția pe viață ar fi puțin:
Felicitări Instanțelor Din România: Curții Constituționale - București, Înaltei Curți De Casație Și Justiție - București, Curtea De Apel - București, Dar Și Instanței Din Franța " CEDO - Curtea Europeană A Drepturilor Omului, Prescurtat ECHR, Pentru Că: Au Salvat Democrația… Citeste mai departe
@SI PT ASOCIATII LUI ?: Felicitări Instanțelor Din România: Curții Constituționale - București, Înaltei Curți De Casație Și Justiție - București, Curtea De Apel - București, Dar Și Instanței Din Franța " CEDO - Curtea Europeană A Drepturilor Omului, Prescurtat ECHR, Pentru Că: Au Salvat Democrația Din România.
Lumea Trebuie Să Știe… Citeste mai departe