Unirea Urziceni - Liverpool 1-3, FINAL

Dupa o repriza secunda mai lenta decat prima, dar tot echilibrata, Liverpool castiga cu 1-3 si se califica in optimile Europa League

Minutul 2: Ocazie mare a lui Frunza inca din debut, sut puternic din 16 metri aproape de vinclu.

Minutul 3: Arlauskis respinge un sut puternic al lui Gerrard.

Minutul 10: Onofras scapa in careu dar centrarea spre Paduretu este respinsa in corner

Unirea joaca curajos, atacand cu fundasii la centrul terenului.

Minutul 18 , gol UNIREA ! Bruno Fernandes inscrie cu capul dupa un corner executat de Paduretu si Unirea preia conducerea. Publicul se dezlantuie, sperand la o victorie istorica.

Minutul 26:  Galamaz paraseste terenul accidentat, intra Mehmetovici.

Minutul 27: cartonas galben Onofras, pentru un fault asupra lui Babel

Min 30 : Mascherano egaleaza cu o bomba de la 20 de metri , la o faza unde Arlauskis a iesit din poarta si a respins in fata intr-o faza periculoasa.

Min 33: Cartonas galben Bruno Fernandes

Min 36 : Liverpool aproape de un autogol dupa un corner executat de Paduretu

Min 37 : sut puternic la coltul de jos Paduretu si portarul Reina respinge cu greu in corner . Liverpool este dominata in propriul careu

Min 40 Babel inscrie pentru Liverpool, la o balbaiala in careul Unirii

Min 45 Fluier final al reprizei. Echipa britanica intra la cabine cu avantaj, dupa o repriza echilibrata , cu ocazii de ambele parti.

Min 67: Maftei suteaza din careu pe langa poarta

Min 69: Bruno Fernades preia bine in careu dar este blocat exact in momentul sutului.

Min 83: Bilasco reia din 5 metri o centrare , dar portarul Reina apara in extremis

Min 90 : Lucas suteaza periculos, dar Arlauskis respinge in corner

Sfarsitul partidei .

Meciul se desfasoara incepand cu ora 20 pe stadionul Steaua din Bucuresti si este televizat de Pro TV. Unirea este singura echipa romaneasca ramasa in competitiile europene.

In tur echipa britanica a invins cu 1-0, prin golul inscris de Ngog in minutul 81.

Meciul se va juca cu casa inchisa, toate cele 20 000 de bilete fiind vandute , in momentul de fata singurele bilete disponibile fiind cele oferite de speculanti. Inaintea meciului era estimat un numar mare de suporteri englezi, 2000, dintre care unii au si ajuns cu autocare speciale.

Formatiile de inceput sunt

Unirea: Arlauskis - Maftei, Galamaz, Bruno Fernandes, Bordeanu - Onofra, Pdureu, Paraschiv, Apostol, Frunz - Bilaco.