Oltchim - victorie in "Grupa mortii" din Liga Campionilor

Campioana Romaniei la handbal feminin Oltchim Ramnicu Valcea a castigat aseara la Viena partida cu Hypo, scor 31-26 (18-13) . Meciul conteaza pentru grupa a II-a principal? a Ligii Campionilor.

Inca de la debut echipa din Valcea a pornit in forta detasandu-se la patru goluri dupa primele sase minute, dar Hypo a revenit la fel de spectaculos si in doar zece minute a preluat conducerea cu 9-7

Un time-out cerut de antrenorul Radu Voina a schimbat complet fata echipei, juc?toarele romance reusind sa preia din nou controlul partidei in min. 17 si sa-l pastreze pana la finalul reprizei . Un rol important l-a avut si portarul Paula R?dulescu , care a avut numeroase interventii salvatoare in favoarea echipei sale.

In a doua repriza Oltchim a continuat evolutia foarte buna, reusind sa se distanteze chiar si la 9 goluri (16-25) in min. 45, pentru ca in final sa castige la o diferenta de 5 goluri , facand un pas important spre calificarea in semifinale .

Cele mai multe goluri la Oltchim le-au inscris Vizitiu 8 , Manea 6, Neagu 5, Stanca 5.

In aceeasi grupa, de?in?toarea trofeului Viborg HK a învins pe Dinamo Volgograd, Rusia, scor 30-29 (20-16), meci in care romanca Cristina V?rzaru a marcat 8 goluri pentru Viborg. Primele dou? clasate în fiecare din cele dou? grupe principale se vor califica în semifinalele Ligii Campionilor.

Clasamentul dupa prima etapa a grupei

Oltchim                                  2 pct

Viborg HK                               2 pct

Dinamo Volgograd                   0 pct

Hypo Viena                            0 pct

Urmatorul meci al fetelor antrenate de Radu Voina va avea loc in 14 februarie la Ramnicu Valcea, cu Dinamo Volgograd .