U Mobitelco, invinsa in prima partida a semifinalei cu BC Timisoara

Dupa un meci echilibrat pana in ultimul minut, timisorenii au invins cu 81-78.

Atmosfera incendiara, ca de obicei, in sala sporturilor Constantin Jude, unde jucatorii lui "U", sustinuti de 50 de suporteri, au avut de infruntat ostilitatea a 2500 de fani timisoreni.

Clujenii au inceput partida foarte bine, reusind un neverosimil 13-0 dupa primele patru minute. Bosniacul Jovanovici a reusit insa sa inscrie opt puncte consecutive, aducand scorul al 13-8.

Diferenta de sapte puncte s-a pastrat o perioada pana cand timisorenii au reusit revenirea din nou datorita unei prestatii individuale de exceptie, de data aceasta Sarovici fiind cel care a inscris din toate unghiurile. Timisorenii au reusit astfel sa se apropie la doar doua puncte la finalul primului sfert (23-25).

BC Timisoara a continuat evolutia buna de la sfarsitul primului sfert, reusind sa intre la pauza cu 7 puncte avantaj (45-38).

In sfertul al treilea, pe fondul accidentarii lui Jovanovici, care nu a putut continua partida, studentii au reusit sa preia din nou conducere cu un punct, 58-59, la finalul perioadei.

Pe final, elevii lui Tenter nu au reusit sa mentina avantajul, ultimele faze regasind U Mobitelco in incercarea de a egala. In ultimele 8 secunde clujenii au avut nesansa de a rata o aruncare decisiva de trei puncte, care i-ar fi putut trimite in prelungiri.

Scor final : 81-78 pentru gazde. Au inscris:

"U" Mobitelco BT Cluj-Napoca: Krstanovic 23 (5 recuperari), Mijovic 18 (4 recuperari, 2 pase decisive), Lawrence 15 (10 recuperari, 2 pase decisive), Mihai Paul 9 (4 recuperari, 3 pase decisive), Dykes 8 (8 recuperari, 6 pase decisive), Silvasan 4.

BC Timisoara: Sarovic 26 (7 recuperari),  Archie 13 (5 recuperari, 2 pase decisive), Popescu 12, Jovanovic 12 (3 recuperari, 3 pase decisive), Cuic 9 (5 recuperari, 4 pase decisive), Sirisevic 4 (4 recuperari), Dragos Andrei 3, Paltinisanu 2.

Cea de-a doua partida se va juca tot la Timisoara, maine de la ora 20.