Clujeancă de 23 de ani, rănită după ce a fost implicată într-un accident în lanț. Un șofer băut a intrat în mașina ei și a proiectat-o în alt autoturism

O tânără de 23 de ani din județul Cluj a fost implicată, sâmbătă, 15 august, într-un accident în lanț produs pe strada Libertății din Bistrița. Trei autoturisme au fost implicate în coliziune, iar tânăra din Gherla a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Potrivit informațiilor transmise de polițiști, accidentul s-a produs după ce un autoturism condus de un bărbat de 46 de ani, din Cristur Șieu, a intrat în coliziune cu mașina condusă de tânăra de 23 de ani din Gherla. Cele două autoturisme circulau în aceeași direcție.

În urma impactului, mașina condusă de clujeancă a fost proiectată într-un al treilea autoturism, la volanul căruia se afla un bărbat de 51 de ani, din județul Bacău.

O clujeancă de 23 de ani a ajuns la spital

Accidentul s-a soldat și cu o victimă. O tânără de 23 de ani, pasageră în autoturismul condus de șoferița din Gherla, a avut nevoie de îngrijiri medicale.

„O victimă, femeie în vârstă de aproximativ 23 de ani cu dureri cervicale va fi transportată la spital pentru investigații medicale suplimentare”, au transmis reprezentanții ISU Bistrița-Năsăud.

Polițiștii i-au testat cu aparatul etilotest pe conducătorii auto implicați. În cazul tinerei de 23 de ani și al șoferului de 51 de ani, rezultatele au fost negative.

În schimb, șoferul de 46 de ani care a intrat în autoturismul condus de clujeancă avea 0,22 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Șoferul de 46 de ani, dus la spital pentru recoltarea de probe biologice

„Testarea cu aparatul etilotest a șoferilor de 51 si 23 de ani, a indicat un rezultat negativ. În cazul bărbatului de 46 de ani, rezultatul indicat a fost de 0,22 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind ulterior transportat la spital pentru recoltarea de mostre biologice în vederea determinării alcoolemiei.

Polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției municipiului Bistrița continuă cercetările în cadrul unui dosar penal, urmând să fie stabilite împrejurările producerii evenimentului rutier”, au transmis reprezentanții IPJ Bistrița-Năsăud.

Comentarii Facebook